Stránka nenalezena

Na úvodní stranu

Mohlo by vás také zajímat

23. 4. 2019

Ukončení smlouvy o dodávce energií

Rádi byste změnili svého dodavatele energií nebo ukončili nevýhodnou smlouvu, kterou jste uzavřeli s podomním prodejcem u vás doma, ale nevíte, jak to můžete udělat, aniž byste se nevystavili sankcím za ukončení smlouvy? V následujícím článku najdete některé z možností a způsobů pro ukončení takové smlouvy

10. 7. 2019

Odmítli Vám po vybalení zboží uznat vrácení ve lhůtě 14 dnů kvůli hygienickým důvodům?

Při koupi na dálku máte nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, ale jsou i situace, kdy to možné není. Jedním z nich jsou hygienické důvody. Kdy lze reálně ze strany prodejce tuto výjimku z odstoupení od smlouvy využít a kdy naopak dochází k jejímu zneužívání?

2. 8. 2019

Spory o hranice pozemků aneb čí je plot?

Český právní řád používá pro označení hranice mezi sousedícími pozemky pojem „rozhrada“. Rozhradou může být cokoli, co odděluje dva pozemky od sebe navzájem. Nemusí se přitom jednat pouze o plot či zeď, ale může se jednat také o meze, strouhy, živé ploty, brázdy, stromořadí a jiné přírodní či uměle vytvořené hranice.

5. 9. 2019

Příspěvek do fondu ČKP

Dostali jste někdy výzvu od České kanceláře pojistitelů (ČKP) ohledně úhrady jakéhosi příspěvku? Pokud ne, tak patříte mezi naprostou většinu vlastníků/provozovatelů vozidel, kteří vždy měli své povinné ručení v pořádku. Nicméně subjektů, kteří svou povinnost danou zákonem č. 168/1999 Sb.,  o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, neplní, byť třeba nevědomky, jsou i tak desítky tisíc. Pojďme si říci, koho přesně se daný příspěvek týká a kdo je povinen jej ČKP uhradit.

19. 9. 2019

Přepis silničního vozidla

Dnešní článek se věnuje přepisu motorových vozidel v registru silničních vozidel a častým problémům s tím spojených – neprovedení přepisu vozidla, spáchání přestupku před provedením přepisu a po předání daného vozidla, kdy níže uvedený postup obecně uvádí, jak je vhodné postupovat, aby se původní majitel v pozici prodávajícího vyhnul případným budoucím problémům, nebo je alespoň eliminoval. Článek dopadá na situace, kdy vlastník a provozovatel jsou osoby totožné.

21. 11. 2019

Rozšířené klišé „výpověď dohodou“ - je to vůbec možné?

Pokud se jako zaměstnanec rozhodnete odejít z vašeho zaměstnání, můžete pracovní poměr ukončit buď výpovědí bez uvedení důvodu, či se se zaměstnavatelem můžete na ukončení pracovního poměru dohodnout.

Pokud se však rozhodne zaměstnavatel pro ukončení pracovního poměru se svým zaměstnancem, může pracovní poměr ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů a musí přitom dodržovat podmínky a pravidla daná zákoníkem práce.

6. 12. 2019

Zrušení trvalého pobytu

Zjistili jste, že jste u sebe přihlásili osobu k trvalému pobytu a následně vyšly najevo skutečnosti, které kdybyste věděli dříve, rozhodli byste se úplně jinak a tento krok neučinili? Přečtěte si náš článek, ve kterém naleznete veškeré informace týkající se tohoto tématu.

25. 11. 2019

Pomluva - právní aspekty a možnosti obrany

Pomluvou rozumíme závažný zásah do osobnosti pomlouvané osoby v důsledku šíření nepravdivých údajů a informací o této osobě ústně, písemně, tiskem, na internetu apod., kdy toto jednání je způsobilé narušit soukromí pomlouvaného, negativně zasáhnout do jeho pracovního života, poškodit jeho dobrou pověst u spoluobčanů či mu způsobit jinou újmu.

16. 12. 2019

Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců

Zaměstnavatelé mají povinnost vytvářet zaměstnancům takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce a zajišťovat pro zaměstnance pracovnělékařské služby. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké jsou druhy pracovnělékařských prohlídek? Co zaměstnavatel nesmí připustit a jaké povinnosti má naopak zaměstnanec?

28. 1. 2020

Přerušení dodávky elektrické energie

Energetický zákon výslovně upravuje oprávnění provozovatele distribuční soustavy přerušit dodávku elektrické energie a upravuje také podmínky, za kterých k přerušení dodávky ze strany provozovatele distribuční soustavy může dojít, jakož i další základní práva a povinnosti všech subjektů spojené s výrobou, přenosem a distribucí elektřiny.

14. 2. 2020

Alkohol na pracovišti

Existují takové situace, kdy se může stát, že si ráno zaměstnanec nemůže být jistý, jestli by v práci při kontrole náhodou tzv. nenadýchal. Kvůli možným problémum s touto problematikou spojenou se tedy budu zabývat, jak postupovat při zjišťování alkoholu na pracovišti.

23. 11. 2020

Poškození vozidla spadlým sněhem či ledem

Zima s sebou přináší spoustu nástrah a jednou z nich je i možné poškození vašeho plechového miláčka sněhem či ledem padajícího ze střech budov. Jak správně postupovat, co zajistit a na co si dát pozor, abyste se s úspěchem domohli náhrady škody? To se dozvíte v našem článku.

19. 5. 2020

Odpovědnost zaměstnance za ztrátu svěřených věcí

Rozhodli jste se cestou z práce udělat si radost a zajít si do oblíbeného obchodu koupit si něco pěkného na sebe a doma jste zjistili, že jste ve zkušební kabince zapomněli pracovní notebook?A po návratu do obchodu jste ho již zde nenalezli? Odpovídáte zaměstnavateli za věci, které jsou vám svěřeny při výkonu práce? V jaké výši a za jakých podmínek?

21. 9. 2020

Školní pobyt a povinné očkování

Dne 1. května 2020 nabyla účinnosti novela zákona o ochraně veřejného zdraví, na jejímž základě došlo k několika významným změnám na poli ochrany veřejného zdraví. Účelem tohoto článku je zaměřit se na změny spjaté s novelou v oblasti povinného očkování dětí, které se účastní zotavovacího pobytu či školy v přírodě. 

22. 6. 2020

Vyvlastňovací řízení

Přestože je vlastnické právo právem absolutním, působícím vůči všem a jeho ochrana je zakotvena Listinou základních práv a svobod, ale také řadou právních institutů, právní řád počítá i se situacemi, kdy je třeba toto právo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. V tomto článku se budeme věnovat vyvlastňovacímu řízení jako procesu, od podání žádosti o vyvlastněnípo vydání rozhodnutí ze strany vyvlastňovacího úřadu.

10. 3. 2020

Mimořádná opatření - zavření škol

Dne 10.3.2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví další mimořádní opatření týkající se zavření základních, středních a vysokých škol s účinností od 11.3.2020.

13. 3. 2020

Šíření koronaviru

Dnes vláda zařadila SARS-CoV-2 na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Toto opatření má spolu s ostatními opatřeními vlády zmírnit pandemii zmíněného viru. A co za úmyslné šíření hrozí? Nejpřísnější odstavec ustanovení § 152 trestního zákoníku hrozí až dvanáctiletým trestem odnětí svobody. Šíření SARS-CoV-2 je nyní považováno za trestný čin. Po mimořádném jednání vlády toto opatření oznámil premiér Andrej Babiš.

20. 3. 2020

Covid-19 v ČR

Aktuální shrnující informace.

1. 6. 2020

Dohoda o provedení práce: Jak funguje a kdy se vyplatí

Namísto klasického pracovního poměru si můžete vydělávat takzvaně na dohodu. V tomto článku se nejprve podíváme na dohodu o provedení práce, na to, jak tato dohoda funguje, jaké jsou její klady a zápory. V některém z následujících článků se zaměříme na dohodu o pracovní činnosti a závěrem na srovnání obou typů dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

23. 3. 2020

Ochranná opatření pro podnikatele a pomoc státu

V důsledku vládních nařízeních včetně uvalení karantény muselo mnoho podnikatelů uvést své podnikání do krizového režimu či ho zcela pozastavit. Jaká opatření pro ochranu podnikatelů vláda schválila? ​​​​​

24. 3. 2020

Prodloužení omezení pohybu, další kroky na podporu zaměstnavatelů a další opatření

Nejméně do 1. 4. 2020 (do 6:00) bude platit omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti. Vláda o prodloužení mimořádného opatření proti šíření koronaviru rozhodla včera 23. 3. 2020. Dále schválila další protikrizová opatření na podporu zaměstnavatelů, OSVČ i zemědělců. Vláda předloží poslanecké sněmovně ke schválení nový schodek státního rozpočtu, a to ve výši 200 miliard korun.

27. 3. 2020

Nová opatření v nouzovém stavu

Včera (26. 3. 2020) vláda, resp. v některých případech Ministerstvo zdravotnictví, rozhodli o řadě nových či úpravě stávajících opatření, zároveň byly některé z předchozích vládních návrhů schváleny ve zkráceném řízení parlamentem. Po dobu omezení dále vláda bude podporovat živnostníky, kterým nařízení omezila podnikání. Ven se může nově chodit pouze ve dvou, kromě výjimek.

30. 3. 2020

Epidemie koronaviru – dávky, úlevy, půjčky

V České republice vláda spouští řadu podpůrných programů a úlev. Na co mají nárok OSVČ, zaměstnanci, jaké je aktuální ošetřovné či podpora v nezaměstnanosti? Všechny užitečné informace naleznete v následujícím článku. ​​

2. 4. 2020

Aktualizace programu Antivirus (kurzarbeit)

Vláda upravila parametry programu Antivirus, díky kterému se má udržet co nejvyšší zaměstnanost. Program má pomoct zaměstnavatelům s výplatou mezd. A klade si za cíl nepropouštění zaměstnanců i v případě, že pro ně firmy nemají v současné situaci dost práce. Program se rozběhne 6. 4. 2020.

3. 4. 2020

Aktuální situace – vláda předloží Parlamentu balík zákonů na pomoc s koronavirem

Ve středu 1. 4. 2020 vláda schválila několik návrhů zákonů, které předloží Parlamentu k projednání ve stavu legislativní nouze. V těchto zákonech je celá řada dalších kroků, které mají zmírnit následky epidemie koronaviru na společnost. Kabinet také požádá o prodloužení trvání nouzového stavu, až do 11. 5. 2020.

7. 4. 2020

Aktualizace mimořádných opatření

Aktuální situaci je důležité neustále sledovat, podívejte se na úpravu některých opatření, se kterými přichází vláda.

9. 4. 2020

OSVČ mají nárok na 25 tisíc korun

V důsledku koronaviru budou mít OSVČ nárok na bonus 25 tisíc korun. Na podporu, která trvá od 12. 3. až do konce dubna mají nárok OSVČ za splněných níže uvedených podmínek, nezáleží ale na výši či poklesu příjmu v roce 2019/2020.

25. 5. 2020

Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance v případě nevyplacení mzdy, či platu

Určitě se mnohým z vás stalo, že vám zaměstnavatel uhradil pouze část mzdy, či platu, anebo v horším případě vám výplatu po splatnosti ještě nezaplatil. V následujícím článku naleznete jednu z možností, jak v souladu se zákonem ukončit pracovněprávní vztah, když vám za odvedenou práci zaměstnavatel včas nezaplatí.

16. 4. 2020

Vláda má plán až do června

Včera vláda představila plán, podle kterého budou uvolňovat mimořádná omezení. Začnou se otvírat služby, obchody, restaurace, dalším uvolněním budou svatby a hromadné akce do padesáti osob. Následně se vrátí žáci do škol a školských zařízení.

22. 4. 2020

Uvolňování vládních opatření a podmínky nového provozu

Od pondělí 20. dubna začíná první fáze uvolňování opatření. Ta je nově aktualizována o doporučení a požadavky od Ministerstva zdravotnictví, které musí být přísně dodržovány. Pokud by se epidemie koronaviru zhoršila, některé z těchto opatření se budou znovu obnovovat. ​​​

15. 6. 2020

Vyvlastnění – pojmy, podmínky, náhrady

Někdy je třeba vlastnické právo odejmout nebo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. Vyvlastnění je tedy odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku či stavbě. V tomto článku se budeme zabývat pojmy souvisejícími s vyvlastněním, podmínkami vyvlastnění a náhradami za vyvlastnění. Navážeme dalším článkem, kde blíže popíšeme proces samotného řízení o vyvlastnění.

29. 4. 2020

Nouzový stav bude v České republice trvat pouze do 17. května

Včera, dne 28. 4. 2020, poslanecká sněmovna rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 17. května. Původní návrh vlády o prodloužení do 25. května byl nakonec zamítnut. Vláda však připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví, která má restrikce z nouzového stavu zachovat i po jeho ukončení. ​​​

14. 5. 2020

Rozvolňování opatření po 11. květnu 2020

Od pondělí 11. května přichází další dvě vlny rozvolňování vládních opatření. Přečtěte si, co všechno je momentálně povoleno a na co si ještě budeme muset počkat.

13. 7. 2020

Vydání nového a prodloužení stávajícího zbrojního průkazu

V poslední době se stává střelba čím dál více oblíbeným koníčkem a s ní souvisí také vlastnictví zbraní či zbrojního průkazu. V tomto článku se budeme věnovat problematice získání či případnému obnovení zbrojního průkazu u fyzických osob.

20. 7. 2020

Syndrom zavrženého rodiče

Se syndromem zavrženého rodiče se v praxi setkáváme zejména u dětí po rozchodu či rozvodu rodičů. Jaký vliv má tento psychologický fenomén na zdraví dítěte a jaký má význam z právního hlediska? 

27. 7. 2020

Silniční kontrola (část I.)

Ať už vyrazíte s vozidlem kamkoliv, musíte počítat s tím, že vás na silnici může potkat silniční kontrola. Jak by správně měla probíhat tato ne vždy příjemná a mnohdy obávaná součást provozu na pozemních komunikacích? V prvním článku se podíváme na to, kdo je oprávněn vaše vozidlo zastavit a jaké doklady musíte mít jakožto řidič při řízení vozidla u sebe.

24. 8. 2020

Právní rámec postavení zařízení sloužícího k myslivosti v honitbě

Ne jednoho myslivce v průběhu svých loveckých dnů zajímalo, v jakém případě může v honitbě, ke které patří, postavit zařízení sloužící k myslivosti (dále jen také jako zařízení). K těmto zařízením patří například krmelec, posed a také i méně známý políček pro zvěř. V tomto článku se budeme zabývat, co je zapotřebí pro to, aby bylo takové zařízení postaveno v honitbě v souladu se zákonem.

31. 8. 2020

Práva a povinnosti při nahlížení do zdravotnické dokumentace

Setkali jste se se situací, kdy vám poskytovatel zdravotních služeb nechtěl ukázat vaše údaje ze zdravotnické dokumentace či kopie lékařských zpráv? A když už nemocnice svolila k tomu, že do své zdravotnické dokumentace nahlédnete, vyžadovala za výkon vašeho práva vysoký finanční obnos? Po přečtení tohoto článku si budete více vědomi svých práv – toho, co si k vám nemocnice či lékař může podle zákona dovolit, když budete žádat o informace ze zdravotnické dokumentace, a naopak toho, co vám podle zákona nemůže odepřít. 

8. 9. 2020

Kindergeld od A do Z

Dojíždíte za prací do Spolkové republiky Německo a máte děti? Následující informace vám vyjasní, co se pod tímto pojmem skrývá, kdo má nárok na jeho poskytnutí a jak dosáhnout jeho vyplacení.

16. 9. 2020

Silniční kontrola (část II.)

V předchozím článku o silniční kontrole jsme se věnovali okruhu osob, které jsou oprávněny zastavit (nikoliv však kontrolovat) vaše vozidlo, a též jsme shrnuli, jaké doklady musíte mít při řízení vozidla u sebe. Na silnici se však můžete setkat i s provedením prohlídky vašeho vozidla, a dokonce vám může být zabráněno v jízdě nebo vám může být zadržen řidičský průkaz. Za jakých okolností se tak může stát? Čtěte dále.

29. 9. 2020

Volno pro vedoucí, instruktory a vychovatele táborů a sportovních soustředění

V případě, že jste jednou z výše uvedených osob a svůj volný čas trávíte pokusem o výchovu mládeže v organizaci, která se tomuto bohulibému záměru věnuje, mohla by vás zaujmout novela zákoníku práce, kterou bude s účinností od 1.1.2021 upravena možnost využití pracovního volna pro zaměstnance.

2. 11. 2020

Přestupky na úseku stavebního zákona

Možných porušení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů (stavební zákon, dále jen „SZ“) může být poměrně hodně. Pojďme se proto podívat na jejich úpravu a také na to, jak jsou taková porušení sankcionována.

19. 10. 2020

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Termín „rodičovská“ v sobě pro mnohé zahrnuje jak rodičovskou dovolenou, tak rodičovský příspěvek. Je však nutné pamatovat na to, že se jedná o dva různé pojmy. V tomto článku si vysvětlíme, v čem se tyto pojmy liší a zodpovíme si odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně rodičovského příspěvku i rodičovské dovolené.

15. 10. 2020

Nová mimořádná opatření

V posledních dnech bylo vydáno hned několik mimořádných opatření, a to v poměrně rychlém sledu, některá byla krátkodobá a u jiných nová rušila starší. V současné chvíli v tom není úplně pořádek a i na oficiální stránce vlády, to chce trochu trpělivosti.

5. 11. 2020

Prodloužený nouzový stav

Sněmovna dle očekáváné vzhledem k situaci kolem COVID-19 prodloužila nouzový stav původně do 2. 11. 2020, posléze „jen“ o tři týdny do 20. 11. 2020.

9. 11. 2020

Kompenzační opatření

V souvislosti s mimořádnými opatřeními vláda připravila a v rámci legislativního procesu bylo schváleno následující.

23. 11. 2020

Znovu prodloužený nouzový stav

Sněmovna po dlouhé diskuzi prodloužila nouzový stav původně do 20. 11. 2020, posléze „jen“ o tři týdny do 12. 12. 2020.

7. 12. 2020

Jak začít včelařit

V současné době se v malých i velkých městech stává velmi oblíbený chov včel. Pakliže si člověk vybere provozovat tuto zálibu, tak zpravidla nemá tušení, co všechno má po právní stránce učinit – nebo dokonce tuto stránku věci vůbec neřeší. V tomto článku se pokusíme vysvětlit začátky včelaření z pohledu zákona.

1. 12. 2020

Rozvolnění mimořádných opatření – PES stupeň 3

Jak jste asi zaznamenali, režim opatření se aktuálně řídí systémem PES, který se aktuálně překlopil do třetího stupně a to znamená, že je prostor pro uvolnění, tak se podívejme na změny, kdy vše je uvedeno samozřejmě v příslušné sbírce zákonů.

8. 12. 2020

Zpřísnění mimořádných opatření

Jak jste asi zaznamenali, režim opatření se aktuálně řídí systémem PES, který se sice naposledy překlopil do třetího stupně, ale čísla podle vlády nadále rostou. Proto se opět trochu zpřísňuje, podívejme na změny, kdy vše je uvedeno samozřejmě v příslušné sbírce zákonů.

11. 1. 2021

Ochranná doba – kdy mi zaměstnavatel nemůže dát výpověď?

V tomto článku se podrobně podíváme na právní institut ochranné doby v zákoníku práce. Víte, za jakých situací vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď? A kdy naopak může vaši ochrannou dobu prolomit? Odpověď vám mimo jiné dáme i na to, jak může onemocnění po podání výpovědi ovlivnit standardní výpovědní dobu. Přinášíme vám jasné a srozumitelné informace.

26. 7. 2021

Odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení

Článek se věnuje problematice odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení, která je regulována zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen SZ"). Úvodem rozlišíme povolení a nařízení odstranění stavby, terénní úpravy nebo zařízení. V další části se budeme věnovat obsahu rozhodnutí o odstranění stavby, nákladům na odstranění stavby a odpovědnosti za škodu. Na závěr uvedeme informace o dokončení odstranění stavby a řekneme, za jakých situací nemusíte podávat oznámení stavebnímu úřadu.

8. 2. 2021

Ujetí z místa dopravní nehody a hrozící sankce v České republice a Německu

Nedovolené opuštění místa dopravní nehody bez potřebné výměny údajů o pojištění vozidel není bohužel ojedinělou záležitostí. I proto je takové jednání přísně posuzováno. V případě vyjetí za hranice vás navíc může výše sankcí ve srovnání s Českou republikou nemile překvapit.

19. 2. 2021

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené

Co se stane s mým pracovním místem, pokud budu na mateřské či rodičovské dovolené? Budu se mít následně kam vrátit? Nemůže mi zaměstnavatel dát výpověď, protože mám dítě? Co se stane, když znovu otěhotním? To jsou otázky, které mohou trápit mnohé novopečené rodiče. V tomto článku na ně dostanete odpovědi.

5. 3. 2021

Nový nouzový stav a ještě větší zpřísnění mimořádných opatření

Kritická situace související s pandemií COVID-19 donutila vládu k zavedení nových opatření, zákazů, a především k prodloužení nouzového stavu. Nový nouzový stav platí na 30 dnů od 27. 2. 2021. Některé změny jsou marginální, naopak některé zákazy jsou zcela nové.

22. 3. 2021

Prodloužený nouzový stav a jeho pokračování

Dle očekávání nebyl proběhlý třítýdenní nouzový stav poslední, vláda jej prodloužila o týden, do konce 28. 3. 2021, tak se podívejme, co málo se změnilo.

6. 4. 2021

Předčasné užívání stavby a zkušební provoz

Realizujete stavbu a tápete ohledně legislativy? Tento článek má za cíl popsat dva instituty stavebního práva, kterými jsou předčasné užívání stavby a zkušební provoz. Pojďte si přečíst, jak se od sebe liší a co je potřeba ke schválení žádosti obou těchto požadavků.

19. 4. 2021

Smluvní pokuta v nájemní smlouvě

Uvažujete o novém nájemním bydlení? V nájemní smlouvě může být nově možnost sjednání pokuty. Jak vysoká může být tato pokuta a kdy máte povinnost ji zaplatit? Pojďte si přečíst o jejích podmínkách a zákonných limitacích.

9. 4. 2021

Rozvolnění mimořádných opatření (aktualizace)

Po dlouhých týdnech přísných opatření se blýská na lepší časy. Ačkoliv vláda nebude prodlužovat nouzový stav a opatření budou platit stále, přece jenom se dočkáme povolení opasku. Končí zákaz vycházení i zákaz opustit okres. Oddechnout si mohou například rodiče, pomalu se začnou otevírat školy, otevřou se papírnictví, obchody s dětským oblečením. To vše od pondělí 12. dubna.

30. 4. 2021

Rozvolnění mimořádných opatření – aktualizace 4. 5. 2021

Rozvolnění pokračuje pomalým tempem a navíc selektivně, co do územního rozsahu, a to z důvodu, že novým základním kritériem aktuálně je počet pozitivně testovaných na 100 000 obyvatel daného kraje, kdy nyní mají nejnižší čísla kraje Plzeňský, Královehradecký, Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a hl. m. Praha, a proto se uvolnění týká hlavně jich.

24. 5. 2021

Home office z pohledu zákona

Současná epidemie COVIDU-19 způsobila velkou proměnu pracovního dne běžného zaměstnance. V rámci opatření proti boji s pandemií byli zaměstnavatelé již od druhého čtvrtletí roku 2020 nuceni přesouvat své zaměstnance z kanceláří do jejich domovů. V tomto článku se podíváme zejména na to, jak je práce z domova regulována zákonem, jaká práva a povinnosti má zaměstnanec pracující z domova a jak si taková práva a povinnosti upravit prostřednictvím dohody o výkonu práce z domova.

13. 5. 2021

Rozvolnění mimořádných opatření – 17. 5. 2021

Už od pondělí 17. 5. 2021 přichází na řadu další změny a rozvolnění. Jakých krajů se týkají a v jakých ještě budou platit výjimky, zjistíte v následujícím článku.

31. 5. 2021

Rozvolnění mimořádných opatření – 31. 5. 2021

Dnes se můžeme těšit na další zmírnění protiepidemických opatření. Po rozvolnění z předešlého týdne jsou na řadě další kroky. Podívejte se s námi na přehled změn.

20. 9. 2021

Pravidla kolaudace

Článek má za cíl popsat proces kolaudace, který je upraven stavebním zákonem. Blíže objasníme okruh staveb, které lze užívat na základě kolaudačního souhlasu nebo kolaudačního rozhodnutí. Osvětlíme postupy, které vedou jak k vydání kolaudačního souhlasu, tak k vydání kolaudačního rozhodnutí. A společně s tím vám vysvětlíme rozdíly mezi oběma instituty.

13. 9. 2021

Pronájem bytu cizinci

Máte byt v osobním vlastnictví a rádi byste ho pronajali cizinci? Pak byste měli vědět, na co máte nárok a jaké povinnosti vás jakožto pronajímatele neminou. Kromě toho vám dáme i tipy, na co si dát pozor ve smlouvě a jak řešit případné spory. ​​

6. 9. 2021

Co vše je potřeba k darování nemovitosti?

V tomto článku navážeme na článek Darovací smlouva a zaměříme se na darování nemovitosti. To obnáší nejen sepis písemné darovací smlouvy, ale i její vložení na katastr nemovitostí, s čímž je spojena povinnost úhrady nezbytných poplatků. Na závěr se podíváme i na daňovou problematiku, která s tím úzce souvisí. 

4. 10. 2021

Novela exekučního řádu – „milostivé léto“

Parlament ČR v červenci 2021 schválil novelu exekučního řádu, jehož součástí je také opatření nazvané jako „milostivé léto“. Pojďte si přečíst, co znamená a jak vás může ovlivnit.

1. 11. 2021

Jaká jsou pravidla vydědění

Každý z nás se může dostat do svízelné rodinné situace. Případ může být natolik vážný, že se rozhodnete pro vydědění svých dětí. Takový zásah se ovšem neobejde bez dodržení určitých pravidel. Pojďte se podívat, jak institut vydědění funguje a kdy ho můžete uplatit.

6. 12. 2021

Nová pravidla pro lyžaře v Itálii účinná od 1. 1. 2022

Na zasněžených sjezdovkách Itálie bude od ledna 2022 kromě povinnosti prokázat se Covid passem platit pro všechny neprofesionální lyžaře také další povinnosti, které upravují, jak chování lyžaře na sjezdovce, tak „povinnou výbavu“, do které se nově počítá i pojištění odpovědnosti.
Níže jsme pro Vás zpracovali seznam nevýznamnějších povinností a pravidel pro lyžaře, snowboardisty a každého podobného uživatele sjezdovky.

20. 12. 2021

Změny exekučního řádu v roce 2022. Na co se dlužníci musí připravit?

Parlament ČR v červenci 2021 schválil novelu exekučního řádu, která nabyde účinnosti od 1. 1. 2022. Jedná se o nejvýznamnější úpravu fungování exekucí za poslední roky, která se silně dotkne zejména dlužníků. Pojďte si přečíst, o jaké změny půjde.

17. 1. 2022

Co dělat, když najdete zatoulané zvíře?

Každému, zvlášť po silvestru, se může stát, že najde zatoulané zvíře, které se kvůli ohňostroji a hluku bujarých novoročních oslav zaběhlo. Víte, co dělat, když ho najdete? Přečtěte si, co o takové situaci říká zákon.

21. 2. 2022

Jak bude vypadat nový zákon o ochraně oznamovatelů alias whistleblowerů?

Česká republika se ještě pořádně nevzpamatovala z příchodu GDPR a už ji pomalu, ale jistě zaplavuje nový fenomén – whistleblowing. Nová směrnice přikazuje chránit oznamovatele (whistleblowery), tedy ty, kteří pískají na píšťalku, když se hraje proti pravidlům. Co za ochranou oznamovatelů stojí a koho by měla především zajímat? To se dozvíte v následujícím článku.

7. 3. 2022

Novinky v oblasti datových schránek v roce 2022 a 2023

Novinek ohledně datových schránek je hned vícero. Některé jsou v platnosti od počátku letošního roku, další začnou platit od roku 2023. Zbystřit by měli nejen dosavadní majitelé datové schránky, ale také ti, co datovou schránku dosud nemají. Jaké konkrétní dopady budou mít tyto novinky praxi? To se dozvíte v našem článku.

11. 4. 2022

Jak reklamovat vady u koupeného zvířete?

Ať už si koupíte psa, kočku nebo andulku, je dobré vědět, co dělat v případě, když u nich zjistíte zdravotní problémy nebo vady. Pojďte si přečíst, podle jakých pravidel postupovat a jak taková reklamace může vypadat.

17. 5. 2022

Kdy můžete vydědit svého potomka?

Věděli jste, že existují situace, kdy svým dětem můžete zkrátit nebo odebrat povinný díl dědictví? Přečtěte si, jak funguje institut vydědění v praxi a co o něm říká zákon. V článku najdete i vzor prohlášení o vydědění.

24. 5. 2022

Registrace invazního domácího mazlíčka

Věděli jste, že v předpisech Evropské unie došlo k zásadní změně ohledně registrace tzv. invazních nepůvodních druhů? Zjistěte, jaké povinnosti na vás jako chovatele či pěstitele čekají a na co si dát pozor.

20. 6. 2022

Co dělat, když vás dopravce nenechá nastoupit na palubu letadla

S blížícím se létem a útlumem covidu se spousta z vás jistě chystá na dovolenou. V případě, že zvolíte cestování letadlem, mohou vás potkat různé nevyzpytatelné situace. Víte, jak se zachovat, když vám dopravce nedovolí nastoupit do letadla, a jaká jsou vaše práva? Vše se dozvíte v našem článku.

1. 8. 2022

Co všechno by měla obsahovat petice?

Nesouhlasíte s veřejným rozhodnutím vašeho města, kraje nebo dokonce státu? V takovém případě máte možnost sepsat petici. Jedná se o právo, které je zakotvené přímo v ústavním pořádku, a to konkrétně v listině základních práv a svobod. Jak má taková petice vypadat?

12. 9. 2022

Eurolicence v mezinárodní přepravě: přehled všeho, co potřebujete vědět

V rámci balíčku mobility – sérii změn pravidel v mezinárodní silniční dopravě na území EU – došlo v květnu tohoto roku k zavedení  nového požadavku na podnikatele v silniční dopravě. Zjistěte, co je eurolicence, kde o ni zažádat a jaké podmínky musíte splnit pro její vydání.

28. 11. 2022

Důležitá pravidla pro pohřbívání domácího mazlíčka

Domácí mazlíčci jsou právoplatní členové každé rodiny a jejich ztráta je velmi citlivým tématem. Každý chovatel by však měl vědět, co dělat v případě, kdy se ho rozhodne pohřbít. Zákon pro to stanovuje přísná pravidla, za jejichž porušení hrozí nemalá pokuta.

5. 12. 2022

Koncesionářský poplatek: kolik se platí za rádio a televizi?

Máte doma rádio nebo televizi? Pak máte ze zákona povinnost platit takzvaný koncesionářský poplatek, který slouží k financování veřejnoprávních médií. Zjistěte, kolik stojí a kdo je od tohoto poplatku osvobozený. 

 

16. 1. 2023

Novinky u registrace a evidence vozidel, které vám nesmí ujít

Víte, že nás čekají velké změny v oblasti dopravy? K nově zaregistrovaným vozidlům se už nebude vydávat velký technický průkaz a dojde také k prodloužení platnosti evidenčních kontrol. Zjistěte podrobnosti jednotlivých novinek a jejich účinnost. 

6. 2. 2023

Jak zrušit spoluvlastnictví?

Někdy se stane, že k jedné věci má vlastnické právo několik osob. Není překvapením, že v takových situacích mohou vznikat spory, jak se o věc starat a jak s ní nakládat. Zákon na takové případy naštěstí myslí a nabízí možnost zrušení spoluvlastnictví. Přečtěte si, jak správně postupovat.

13. 2. 2023

Potvrzení o zaměstnání

Potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) a pracovní posudek neboli posudek o pracovní činnosti jsou dokumenty vydávané zaměstnavatelem při skončení pracovněprávního vztahu zaměstnance. Jaké náležitosti musí tyto dokumenty obsahovat, čím se liší a jak se bránit, pokud s jejich obsahem nesouhlasíte nebo vám tyto dokumenty nejsou vůbec vydány? V tomto článku se blíže podíváme na potvrzení o zaměstnání.

27. 3. 2023

Chcete na stavbě provést změny, které se liší od povolení úřadu? Víme, jak postupovat

Získali jste povolení od stavebního úřadu, pustili se do stavby, ale na poslední chvíli jste se rozhodli pro zásadní změny? Pak existuje jasně daný postup, který musíte v této situaci dodržet. Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat a komu změny nahlásit.

17. 4. 2023

Pracovní posudek: proč je důležitý a jak ho získat

Končíte v práci a začínáte se poohlížet po novém zaměstnání? Pak se vám určitě bude hodit pracovní posudek, který může sloužit jako reference nebo doporučení od vašeho předchozího zaměstnavatele. Podívejte se, co všechno by měl obsahovat a kdy vám ho šéf může vydat.

2. 5. 2023

Může SVJ zakázat krátkodobé pronájmy a ubytování cizích osob?

Krátkodobé pronájmy, jako je například Airbnb, přináší pronajímatelům celou řadu ekonomických výhod. Ne všichni jsou však z této situace nadšení – ostatní obyvatele domu může často potrápit nadměrný hluk nebo narůst nepořádku. Jak se proti tomu mohou vlastníci SVJ bránit?

8. 5. 2023

Jak probíhá dědické řízení krok za krokem

Ocitli jste se v situaci, kdy vás na tomto světě opustila blízká osoba? Ani tato událost se neobejde bez administrativních nutností. Brzy poté totiž na řadu přichází tzv. pozůstalostní řízení, při kterém dojde k vypořádání pozůstalosti mezi jednotlivé dědice. Zjistěte, jak dědické řízení probíhá a na co si dát pozor.

17. 5. 2023

Kabotáž – podmínky, lhůty a časté chyby

Pracujete jako dopravce nebo řidič nákladních vozů? Pak byste měli vědět o důležitých změnách v mezinárodní silniční dopravě na území EU. V květnu 2022 došlo k zavedení řady nových pravidel, včetně úpravy kabotáže. Pojďte si přečíst, jaké jsou základní podmínky pro provádění kabotáže, četná omezení a nástrahy s tím spojené.

18. 5. 2023

Nové povinnosti e-shopů - část II. – Konec falešným slevám

Slevy jsou mocným nástrojem, který dokáže k nákupu motivovat nejednoho zákazníka. Někteří prodejci však výhodné nabídky začali zneužívat do takové míry, že uváděli falešné akce i ceny zboží. S touto klamavou praktickou je ovšem nyní konec.

19. 6. 2023

Včelaři a jejich povinnosti: prodej medu, skladování a daně

Jsou mezi vámi nějací včelaři? Květen a červen patří mezi včelařsky nejzajímavější měsíce, a to díky produkci medu a následného stáčení. Ne všichni včelaři však vědí, jaké množství zlatého produktu mohou prodat, jak ho zákonně skladovat a zda musí výdělek danit. V tomto článku se dozvíte vše, co budete potřebovat.

26. 6. 2023

Zjišťování hladiny alkoholu za volantem

Věděli jste, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě po určitou dobu po vypití poslední sklenky? Pokud po konzumaci alkoholu hodláte usednout za volant, nejprve se pomocí kvalitního alkoholutesteru ujistěte, že už jste zcela střízliví. Případná rizika a postihy související s řízením pod vlivem alkoholu za to rozhodně nestojí.  

9. 8. 2023

Kdy se můžete obrátit na finančního arbitra?

Na vašem účtu proběhly transkace bez vašeho souhlasu v důsledku napadení elektronického bankovnictví? Nesouhlasíte s výší nákladů při předčasném splacení úvěru? Máte s pojišťovnou spor ohledně plnění z životního pojištění? Pak máte možnost se obrátit na finančního arbitra. Jedná se o státní orgán, jehož posláním je zajistit rychlé a bezplatné mimosoudní řešení sporů mezi spotřebiteli a některými finančními institucemi.

21. 8. 2023

Nový stavební zákon aneb revoluce se nekoná

Dne 22. 5. 2023 prezident republiky Petr Pavel podepsal velkou novelu nového stavebního zákona (zákona č. 283/2021 Sb.) a souvisejících předpisů. Nový předpis bude účinný od 1. 1. 2024, a to pro vyhrazené druhy staveb (některé dopravní a průmyslové stavby). Pro běžné stavby (jako například rodinné či bytové domy) zákon počítá s účinností od 1. 7. 2024. Podívejme se nyní společně na klíčové změny, které přináší.

 

28. 8. 2023

Jak převést podíl nemovitosti mezi manžely bez notářské změny SJM?

Po uzavření manželství vzniká společné jmění manželů – nebo jak se taky zkráceně označuje SJM (dnes je však právně v pořádku pouze společné jmění). Tento institut zjednodušeně funguje tak, že to, co manželé nabydou za trvání manželství, patří oběma v rámci bezpodílového spoluvlastnictví.

2. 10. 2023

Novela zákoníku práce 2023 upravuje podmínky práce na dálku. Co se změnilo?

Velkým tématem posledních dní je schválená novela zákoníku práce. Většina přijatých změn má datum účinnosti 1. 10. 2023. Níže se dozvíte, jakým změnám ohledně práce na dálku by měli věnovat pozornost jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé.

9. 10. 2023

Znalecký posudek a vše, co o něm potřebujete vědět

Odmítá vám prodejce uznat reklamované závady na zakoupeném vozidle? Rozvádíte se a řešíte dělení společného majetku? Nesouhlasíte se zaviněním dopravní nehody? Možná v těchto a mnoha dalších případech se vám bude hodit znalecký posudek. Co je znalecký posudek , kdo ho může provést a co by měl obsahovat? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

16. 10. 2023

Nová pravidla pro uzavírání smluv po telefonu

Obáváte se, že se při chvilce nepozornosti během telefonátu zavážete k objednávce služeb nebo třeba ke změně dodavatele energií? Teď už vám toto riziko nehrozí. A to díky nové novele občanského zákoníku zákona na ochranu spotřebitele, která zpřísňuje podmínky pro uzavírání smluv po telefonu. Jaké změny přináší?

25. 10. 2023

Jak prověřit historii ojetého auta?

Ne každý má dostatek peněz na nové auto, jehož koupě je bezpečná, je známý jeho původ a výrobce na něj poskytuje záruku. Pro drtivou část české motoristické veřejnosti je tak koupě nového auta v podobě ojetiny nejčastější volbou. Na trhu s ojetými auty jsou však rozšířené podvody, a to nejen v ČR. Když si vybíráte ojeté auto, je dobré vědět, jaký příběh ukrývá, tedy zjistit si před pořízením jeho historii.

20. 11. 2023

Dálniční známka a mýtné v Rakousku: kolik stojí, kde je zakoupit a rizika pokuty

Máte namířeno autem do Rakouska? Pokud se chcete vyhnout úhradě náhradního mýtného, anebo tučným pokutám ve správním řízením, měli byste vědět, jaká jsou pravidla v případě platby mýtného. V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace, kde zakoupit dálniční známku, na jaké úseky se známka nevztahuje, a další věci, na které si dát předem pozor.

7. 12. 2023

Hromadné žaloby se blíží. Měly by posílit pozici spotřebitele i zrychlit řízení

V srpnu tohoto roku vláda schválila návrh zákona o hromadném občanském soudním řízení, jehož cílem je vymáhání většího množství spotřebitelských nároků v jediném řízení. Jak to bude v praxi vypadat ​​a s jakými změnami počítat? V tomto článku najdete vše, co o této novince potřebujete vědět.

18. 12. 2023

Přepis auta na nového majitele – novinky a změny, které vám nesmí ujít

Novelou zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích došlo k výraznému zjednodušení procesu podání žádosti o převod vlastnického práva k vozidlu. V tomto článku najdete přehled nejdůležitějších novinek spolu s návodem, jak při přepisu postupovat.

26. 2. 2024

Novinky v oblasti zaměstnanosti v roce 2024

Ať už jste zaměstnancem nebo zaměstnavatelem, určitě vás budou zajímat novinky, které platí od roku 2024. Týkají se nejen podpory v nezaměstnanosti, ale také například zaměstnávání cizinců nebo nelegální práce. Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších změn, které by vám neměly uniknout.

13. 3. 2024

Konkurenční doložka a vše, co o ní potřebujete vědět

Při uzavírání pracovní smlouvy se celkem běžně můžete setkat s institutem tzv. konkurenční doložky. Zjistěte, k čemu konkurenční doložka slouží, jaké má náležitosti a kdy ji použít. 

26. 3. 2024

Nahlížení do trestního spisu a vše, co o něm potřebujete vědět: 1. část

Bylo proti vám zahájeno trestní stíhání? Podle Listiny základních práv a svobod máte právo na obhajobu, se kterým je spojeno také oprávnění nahlížet do spisu. V tomto článku se dozvíte odpovědi na vše, co by vás mohlo zajímat – například kde nahlížení do spisu probíhá a zda si ze spisu můžete pořizovat kopie či poznámky.

11. 6. 2024

Může SVJ přerušit dodávku služeb? Podle nejnovějšího rozhodnutí ano

Představte si, že ve vašem bytovém domě vlastníci některých jednotek neplatí příspěvky na služby, jako je elektřina, voda nebo teplo. Jaké má v takové situaci společenství vlastníků jednotek (dále také jako SVJ") možnosti? Může SVJ skutečně přerušit dodávku těchto služeb? A pokud ano, za jakých podmínek? V tomto článku se podíváme na to, jaká jsou oprávnění SVJ v případě, že vlastníci nehradí příspěvky na služby, a jaké právní kroky může SVJ podniknout, aby zajistilo plynulý chod bytového domu.

10. 7. 2024

Co dělat, když vás skrze cizí dluhy kontaktuje exekutor

Zaskočila vás zpráva od exekutora? Možná vás právě kontaktoval kvůli dluhům vašich dětí nebo jiných rodinných příslušníků, kteří s vámi bydleli v jedné domácnosti. Zjistěte, jak se k takové situaci postavit.

8. 8. 2024

Dohoda o vině a trestu: kdy se vyplatí a jaké benefity nabízí?

Byli jste obviněni ze spáchání trestného činu a je proti vám vedeno trestní řízení? Pak vám doporučujeme poradit se se svým právním zástupcem, zda by ve vašem případě nebyla vhodným řešením dohoda o vině a trestu. Za jakých okolností ji lze využít? A jaké benefity přináší? To se dozvíte v následujícím článku.​​​​​​

19. 8. 2024

Může dát zaměstnanec či zaměstnavatel výpověď e-mailem či SMS zprávou?

Může být výpověď z pracovního poměru doručená e-mailem nebo SMS zprávou vůbec platná? V dnešní digitální době, kdy stále více komunikace probíhá online, se tato otázka stává čím dál aktuálnější. Co na to říká zákon a jaké mohou být důsledky takového postupu? Podívejte se, jak se moderní technologie střetávají s pracovním právem.

26. 8. 2024

U DPP se od roku 2025 mění limity. Na co si firmy a zaměstnanci mají dát pozor?

Pravidla u DPP (dohod o provedení práce) se výrazně mění. Od 1. ledna 2025 bude platit nový systém výpočtu odvodů, což by vám rozhodně nemělo uniknout. Zjistěte, co ještě letos platí a jaké novinky přinese příští rok. Ať už jste zaměstnancem nebo zaměstnavatelem, tyto informace vám přijdou vhod.

2. 9. 2024

Nekupujete náhodou auto v exekuci? Poradíme, jak se vyhnout dlužníkům

Chystáte se pořídit ojeté auto? Nezapomeňte si prodejce důkladně prověřit. Pokud je auto postiženo v exekuci, mohlo by vám to po koupi způsobit celou řadu finančních starostí. Vymáhání kupní ceny od dlužníka pak může být prakticky nemožné. V tomto článku vám poradíme, jak se takovým problémům spolehlivě vyvarovat. 

11. 9. 2024

Poručenství aneb kdo se postará o vaše děti, když vy nemůžete

Asi každý rodič se dříve nebo později zamýšlí nad otázkou, kdo se postará o jeho děti v případě, když by došlo na nejhorší. Budou muset do dětského domova? Bude o ně pečovat nejbližší rodina, i když spolu nevycházíte? Je možné pečující osobu vybrat dopředu? Všechny důležité odpovědi najdete v našem článku.
 

30. 9. 2024

Jak se řeší dopravní přestupky v Německu u řidičů nákladního automobilu?

Jste majitelem firmy s nákladní kamionovou dopravou a vaši řidiči často cestují přes Německo? Pak byste určitě měli vědět, jakým způsobem se řeší dopravní přestupky zjištěné z automatizovaného systému. A to například překročení rychlosti či nedodržení bezpečného odstupu.​​​​​

7. 10. 2024

Rybáři, víte, jak chytat v mimopstruhových vodách bez pokut?

Česko je národem rybářů, a to nejen díky bohaté historii rybníkářství, ale také díky zeměpisné poloze plné řek a rybníků. V tomto článku se podíváme na povolené způsoby lovu v mimopstruhových vodách, abyste věděli, jak chytat ryby v souladu se zákonem a vyhnout se pokutám. ​​

21. 10. 2024

Zpětná hypotéka: Jak funguje a jaká jsou její rizika

Zpětná či reverzní hypotéka je určena především starším lidem (zpravidla ve věku 60 let a výše), kteří vlastní nemovitost. Jedná se o finanční produkt, který umožňuje vlastníkům nemovitostí využít hodnotu svého domu, aniž by ho museli prodat za svého života. Jak přesně zpětná hypotéka funguje a jaká jsou její rizika?

5. 11. 2024

Nová pravidla u DPP a DPČ: Zaměstnavatelé, víte, jak správně rozvrhnout pracovní dobu?

Zaměstnavatelé, máte u vás ve firmě osoby pracující na DPP nebo DPČ? Od roku 2023 platí nové pravidlo, které se týká rozvrhu jejich pracovní doby. Za jeho nedodržení vám hrozí pokuta 2.000.000 Kč. V našem článku se dočtete, na co všechno si dát pozor.

19. 11. 2024

Osvojení dítěte a vše, co něm potřebujete vědět

Plánujete adopci? Osvojení dítěte je velký krok, který navždy změní váš život i život celé rodiny. Připravili jsme pro vás přehledný článek s těmi nejdůležitějšími informacemi, které vám pomohou udělat jasno. Zjistěte, jaké podmínky musíte splňovat a co všechno vás na této cestě čeká. ​​

2. 12. 2024

Limity pro dovoz alkoholu a cigaret: Na co si dát pozor, aby vám zboží nezabavili

Vracíte se z dovolené a nebo se na ni naopak chystáte a rádi byste s sebou vzali suvenýry” v podobě cigaret nebo alkoholu? Pak vás určitě bude zajímat, kolik si toho můžete zabalit, aby vás nepřekvapily celní kontroly a další nepříjemnosti. V tomto článku se dozvíte důležitá pravidla, která vás ochrání před pokutami a zabavením zboží.​​​​​​

9. 12. 2024

Záchytná stanice: Pravidla, náklady a důležité informace

Vánoční svátky a oslavy nového roku jsou časem radosti, pohody a bujarých oslav. Občas se ale může stát, že to s alkoholem či jinými návykovými látkami někdo přežene – a cesta může skončit na protialkoholní a protitoxikomanické záchytné službě, známé jako záchytka. V tomto článku se dozvíte, kdo hradí náklady za pobyt na záchytce a kdo tam má vstup zakázán.

23. 12. 2024

Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí?

Většina z nás dobře ví, jak postupovat při dopravní nehodě v České republice. Co když ale k nehodě dojde v jiném členském státě EU? Jaká pravidla platí, na co si dát pozor a jaké kroky podniknout? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o řešení dopravní nehody v zahraničí.

17. 12. 2024

Přípustné riziko vs. zákon: Kdy může být trestný čin legální?

Zavádění nových technologií a výrobků bývá často spojeno s určitým rizikem. Bez něj by nebylo možné objevovat nové možnosti ani dosahovat vědecko-technického pokroku. Kde ale leží hranice mezi přijatelným a nepřijatelným rizikem z pohledu trestního práva? Kdy můžeme mluvit o přípustném riziku a kdy naopak o přípustné riziko nepůjde?​​​​​​

6. 1. 2025

Důležité změny zákonů v roce 2025 a chystané novely. Na co se připravit?

Občanský zákoník dozná v roce 2025 změn, které se týkají zejména rodinného práva. Od 1. ledna vstupuje v platnost novelizace, která rozšiřuje práva osob v partnerství, a kromě toho došlo také k úpravám v zákoníku práce. Další změny jsou teprve ve schvalovacím procesu, na co se tedy připravit a jaké další novinky se letos chystají?


 

21. 1. 2025

Jak na úspěšné reklamace? Tipy na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů

Jak řešit spory s neochotnými či dokonce nepoctivými podnikateli bez zbytečných starostí a soudů? V tomto článku vám představíme efektivní způsoby, jak se domoci spravedlnosti. Poradíme, na koho se obrátit a jak v jednotlivých případech postupovat. 

27. 1. 2025

Co dělat, když máte účet zablokovaný v exekuci?

Dostali jste se do exekuce? Nejste si jistí, jak správně nakládat s penězi na zablokovaném účtu? V tomto článku se dozvíte důležité informace a výjimky, které vám pomohou lépe porozumět vašim právům i povinnostem – a získat kontrolu nad vaší finanční situací.

10. 2. 2025

Jak se vyhnout pokutám za parkování v Německu nebo Rakousku?

Dostali jste výzvu od společnosti ParkDepot GmbH k úhradě smluvpokuty za parkování v zahraničí, i když jste byli přesvědčeni, že stání bylo zdarma? Nejste jediní – mnoho řidičů se s touto situací setkává. Vysvětlíme vám, proč k tomu došlo, na jakém základě správce parkoviště pokutu požaduje a jaké máte možnosti dalšího postupu.


 

24. 2. 2025

Oprávněné použití zbraně

O oprávněném použití zbraně můžeme hovořit jak v civilní, tak ve veřejné sféře. My se však v tomto článku zaměříme pouze na oprávněné užití zbraně ve veřejné oblasti. Právní úpravu oprávněného použití zbraně jakožto jedné z okolností vylučujících protiprávnost ale nenajdeme jen v trestním zákoníku. ​​​


 

4. 3. 2025

Mohou se diety započítat do výživného? Zjistěte, co říká právo

Jezdíte často na služební cesty a platíte výživné? Pak vás možná napadlo, zda se diety – cestovní náhrady za stravování a další výdaje za služební cesty – počítají do příjmu, který ovlivní jeho výši. Někdo je považuje jen za kompenzaci nákladů, jiní upozorňují, že mohou zlepšit životní úroveň. Jak to vidí soudy a co na to říká Ústavní soud?


 

10. 3. 2025

Regres pojišťovny u povinného ručení: Kdy po vás mohou chtít peníze zpátky?

Většina z nás ví, že když někdo způsobí dopravní nehodu, škodu obvykle nezaplatí viník ale jeho pojišťovna, u které má sjednané povinné ručení. Věděli jste ovšem, že v některých případech může pojišťovna vyplacenou náhradu škody „chtít zpět“? Kdy se tak může stát a jak se tomu vyhnout? To vám prozradíme v tomto článku.


 

17. 3. 2025

Jak si počínat, pokud vás neoprávněně navštíví vykonavatel soudního exekutora

V předchozích článcích jsme se věnovali tomu, jak se bránit, pokud soudní exekutor zabavil váš majetek přesto, že vy nejste povinným v exekuci (dlužníkem), a povinný (dlužník) u vás jen bydlí. Jedna důležitá otázka ale zůstala otevřená: Musíte v takovém případě exekutora (přesněji jeho vykonavatele) vůbec vpustit do své domácnosti, nebo tomu můžete zabránit?

24. 3. 2025

Náklady při reklamaci – kdo je musí zaplatit?

Reklamovali jste někdy vadné zboží nebo služby? Pak víte, že to nemusí být vždy rychlé, ani jednoduché. Během samotného procesu pak mohou vzniknout náklady, u kterých se přirozeně naskýtá otázka: Kdo je má platit? V tomto článku si vysvětlíme, na co si dát pozor a jak se domoci svých práv efektivně a bez zbytečných komplikací.


 

7. 4. 2025

Určení a popření otcovství: Kdy rozhoduje DNA a kdy soud?

Otázky otcovství mají v právním řádu zásadní význam – nejen pro samotné dítě, ale i pro rodiče a stát. S otcovstvím se pojí nejen citová vazba, ale také řada právních důsledků: vyživovací povinnostdědická práva, nebo rodičovská odpovědnost. Český právní řád zná jak určení, tak popření otcovství, a každé z těchto řízení má svá pravidla.

14. 4. 2025

Kdy máte nárok na příspěvek na péči? Zjistěte, jaké podmínky je potřeba splnit

Pečujete o člena rodiny či blízkého, který se sám o sebe nedokáže postarat? Nebo se váš zdravotní stav zhoršil natolik, že jste odkázáni na každodenní pomoc sociálních služeb? V těchto životních nesnázích můžete mít nárok na příspěvek na péči. Zjistěte, zda splňuje potřebné podmínky. ​​​

Nenašli jste, co jste hledali?