Vánoční svátky a oslavy nového roku jsou časem radosti, pohody a bujarých oslav. Občas se ale může stát, že to s alkoholem či jinými návykovými látkami někdo přežene – a cesta může skončit na protialkoholní a protitoxikomanické záchytné službě, známé jako záchytka. V tomto článku se dozvíte, kdo hradí náklady za pobyt na záchytce a kdo tam má vstup zakázán.
Jak záchytnou službu definuje zákon a co od ní očekávat?
Záchytná služba je zdravotní službou poskytovanou osobě, která pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky nekontroluje své chování, a tím bezprostředně ohrožuje sebe nebo jinou osobu, majetek nebo veřejný pořádek. Dotyčnou osobu na záchytku převezou pouze v případě, že hrozbu nejde vyřešit jiným způsobem, pak je ovšem taková povinna se podrobit vyšetření a pobytu v záchytné stanici.
Pobyt na záchytce zahrnuje nezbytnou péči, která má zabránit ohrožení zdraví souvisejícímu s akutní intoxikací. Tento pobyt trvá pouze po dobu nezbytně nutnou, maximálně však 24 hodin.
Další důležitou informací je, že osobu lze umístit do záchytné stanice pouze se souhlasem lékaře, kterého určuje poskytovatel záchytné služby.
Koho na záchytku nepustí?
Do záchytné stanice nelze umístit osobu:
a) ohroženou na životě selháním základních životních funkcí,
b) v bezvědomí,
c) s neošetřeným zraněním,
d) s masivním krvácením nebo osobu jevící známky onemocnění bezprostředně vyžadující péči, kterou nelze poskytnout v záchytné stanici, nebo
e) mladší 15 let.
Opilost a agresivita se na záchytce nevyplácí. Pokud osoba ohrožuje sebe nebo okolí, případně poškozuje majetek záchytné služby, a personál si s ní nedokáže poradit sám, může přivolat na pomoc Policii ČR. V některých případech také Vojenskou policii (pokud jde o osobu vyšetřovanou vojenským policistou), obecní policii nebo Vězeňskou službu (pokud jde o osobu ve vazbě, výkonu trestu či zabezpečovací detenci).
Jak je to s náklady?
Pokud se u osoby prokáže alkohol nebo jiná návyková látka, musí uhradit náklady spojené s pobytem na záchytce. Mimo to zaplatí i výdaje tomu, kdo ji tam dopravil. Pokud je záchytná služba poskytnuta nezletilé osobě, která není plně svéprávná, náklady hradí její zákonný zástupce.
V případě, že se neprokáže přítomnost alkoholu nebo jiné návykové látky, náklady na záchytnou službu hradí ten, kdo dotyčnou osobu vyzval k vyšetření. Tímto subjektem může být:
- Policie České republiky
- Vojenská policie
- Obecní policie
- Vězeňská služba
- Probační a mediační služba
- Zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy
- Zařízení pro preventivně výchovnou péči
- Zaměstnavatel
- Kontrolní orgán
- Poskytovatel zdravotních služeb
Tento subjekt hradí taktéž náklady na dopravu do záchytné stanice.