Asi každý rodič se dříve nebo později zamýšlí nad otázkou, kdo se postará o jeho děti v případě, když by došlo na nejhorší. Budou muset do dětského domova? Bude o ně pečovat nejbližší rodina, i když spolu nevycházíte? Je možné pečující osobu vybrat dopředu? Všechny důležité odpovědi najdete v našem článku.
 

Co je vlastně poručenství a kdy vzniká?

Český zákonodárce při tvorbě občanského zákoníku pamatoval i na případy, kdy ani jeden z rodičů o dítě nemůže pečovat a vykonávat vůči němu rodičovskou odpovědnost. Právě proto je v § 928 a násl. občanského zákoníku upraven institut poručenství. Pokud neexistuje žádný z rodičů, který by měl a vůči svému dítěti vykonával rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu, soud pro dítě jmenuje poručníka. Poručník má pak vůči dítěti vesměs stejná práva a povinnosti jako jeho rodič kromě vyživovací povinnosti. Ve výjimečných případech však může soud vymezit práva a povinnosti poručníka jinak. 

Kdo je veřejný poručník?

S ohledem na to, že soud nestihne o poručenství rozhodnout do druhého dne, do doby soudního rozhodnutí vykonává poručenství orgán sociálně-právní ochrany dětí jakožto veřejný poručník. Soud v mezidobí neprodleně přistoupí k vyhledání vhodného člověka, který by se funkce poručníka měl a mohl ujmout.

Jak probíhá výběr vhodné poručnické osoby?

Rodiče mohou předem vybrat osobu, která by podle jejich přání měla poručenství vykonávat. Soud ji jmenuje poručníkem, není-li to v rozporu zájmy dítěte a pokud tato osoba funkci sama neodmítne. Musí to být svéprávná osoba, která svým způsobem života zaručuje schopnost vykonávat funkci správně. Do funkce lze jmenovat i 2 osoby najednou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nejčastěji se bude jednat o manželský pár. 

Rodiče mají také možnost z funkce poručenství konkrétní osoby vyloučit. I k tomuto přání pak soud při jmenování poručníka přihlédne. 

V případě, kdy rodiče nikoho nenaznačí, vybere pak soud některého z příbuzných či osobu, která je dětem a rodině blízká

Jak vypadá poručenská péče

Poručník se ujímá své funkce dnem jmenování. Do 90 dnů má povinnost předložit soudu soupis jmění dítěte. Tuto lhůtu lze na žádost poručníka prodloužit až o 60 dní.

Během dalšího výkonu poručnické funkce pak nad poručníkem vykonává stálý dohled soud, kterému poručník za řádný výkon své funkce odpovídá. Alespoň 1krát ročně má poručník povinnost předkládat zprávy o dítěti, o jeho vývoji a účty ze správy jeho jmění. I když má poručník vůči dítěti téměř stejná práva a povinnosti jako rodič, musí mít ke každému rozhodnutí, které se netýká běžné záležitosti dítěte, schválení soudu. Bez jeho souhlasu bude jednání poručníka v této záležitosti zcela neúčinné. 

Pokud poručník o dítě pečuje osobně tak, jako by mu bylo svěřeno do péče, náleží mu stejné hmotné zabezpečení jako pěstounovi. Jedná se zejména o dávky podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a jsou jimi např.:

  1. příspěvek na úhradu potřeb dítěte, 
  2. odměna pěstouna, 
  3. příspěvek při převzetí dítěte, 
  4. příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla,
  5. příspěvek při pěstounské péči.

Jak a kdy funkce poručníka zaniká?

Poručenství může zaniknout několika různými způsoby. Tím nejpříznivějším je, když některý z rodičů svěřeného dítěte opětovně nabyde rodičovskou odpovědnost, popř. schopnost ji vykonávat. Stejně tak poručenství zaniká osvojením dítěte či nabytím svéprávnosti.

Funkce dále zaniká také smrtí poručníka, popř. soudním zproštěním funkce či jeho odvoláním. Ke zproštění funkce dochází v případech, kdy o to poručník sám požádá nebo se stane nezpůsobilým pro výkon funkce. K odvolání dochází pro porušení poručnických povinností.

 

517 hodnocení

Informace k článku jsou platné k datu vydání.