Zaměstnavatelé, máte u vás ve firmě osoby pracující na DPP nebo DPČ? Od roku 2023 platí nové pravidlo, které se týká rozvrhu jejich pracovní doby. Za jeho nedodržení vám hrozí pokuta až 2.000.000 Kč. V našem článku se dočtete, na co všechno si dát pozor.
Novela zákoníku práce s účinností od 1. 10. 2023 zavedla povinnost zaměstnavatele rozvrhnout pracovní dobu i zaměstnancům, které pracují na základě dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ) (dále jen jako „dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr“). Jak tuto novou povinnost správně plnit?
Nově musí zaměstnavatel při dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu. A zaměstnance seznámit jak s tímto rozvrhem, tak jeho změnami nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba stanovena.
Je možné se domluvit na jiné době stanovení rozvrhu?
Zákoník práce dovoluje, aby se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli na jiné době seznámení s rozvrhem. Doba seznámení může být delší, ale také kratší. Nelze ale smluvně vyloučit povinnost seznámit zaměstnance s písemným rozvrhem pracovní doby nebo jeho změnou.
Delší doba seznámení s rozvrhem
V případě, že se zaměstnavatel rozhodne zaměstnance seznámit s rozvrhem pracovní doby více než 3 dny předem, může tak udělat i bez výslovné vzájemné dohody.
Kratší doba seznámení s rozvrhem
Pokud by však dobu seznámení s pracovním rozvrhem chtěl zaměstnavatel zkrátit, musí se na tom se zaměstnancem dohodnout. Zkrácení doby je možné provést až na 1 kalendářní den před začátkem směny nebo období, na které je pracovní doba rozvržena. Takto zkrácená doba by však měla zajistit požadavek předvídatelnosti práce.
I když zákon nepožaduje, aby dohoda o zkrácení doby pro seznámení s pracovním rozvrhem měla písemnou podobu, v praxi to vřele doporučujeme.
Nová povinnost zaměstnavatele v kostce
- Zaměstnavatel musí písemně rozvrhnout pracovní dobu a seznámit s ní zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na které je pracovní doba rozvržena.
- Zaměstnavatel může zaměstnance seznámit s rozvrhem pracovní doby i více než 3 dny předem. Jestliže by však dobu seznámení s rozvrhem pracovní doby chtěl zkrátit, je nutné se na tom se zaměstnancem dohodnout.
- Obecně se platí, že k seznámení s rozvrhem pracovní doby musí dojít alespoň 1 den předem. V odůvodněných případech pak jde tuto dobu ještě zkrátit.
Zaměstnavatelé by měli být opatrní při plnění shora uvedených povinností, neboť při jejich nedodržení se dopouští přestupku, za který hrozí pokuta ve výši až 2.000.000 Kč.