Byli jste obviněni ze spáchání trestného činu a je proti vám vedeno trestní řízení? Pak vám doporučujeme poradit se se svým právním zástupcem, zda by ve vašem případě nebyla vhodným řešením dohoda o vině a trestu. Za jakých okolností ji lze využít? A jaké benefity přináší? To se dozvíte v následujícím článku.​​​​​​

Co je dohoda o vině a trest

Dohoda o vině a trestu je jedním z alternativních způsobů řešení trestních věcí. Jde o dohodu mezi státním zástupcem, obviněným a případně poškozeným. Její podstatou je prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán, a vzdání se práva na projednání věci před soudem. Výměnou za jeho doznání mu státní zástupce může snížit trest i pod zákonnou sazbu. V rámci dohody o vině a trestu je možné sjednat i dohodu o náhradě újmy způsobené trestným činem.

Hlavní benefity: efektivnější trestní proces, úspora peněz i možné zkrácení trestu

Účelem dohody o vině a trestu je především zkrácení a zefektivnění trestního procesu ve věcech, ve kterých obviněný svou vinu nerozporuje. Jejím sjednáním se totiž upouští od dalšího dokazování. 

Rychlé skončení věci tak přináší nejenom úsporu prostředků vynakládaných státem a obviněným na soudní proces, ale je rovněž ve prospěch obviněného, který může docílit zmírnění trestu. Poškození zase nebudou vystaveni stresu z veřejného projednávání všech detailů trestného činu a povinnosti opakovaného podávání svědecké výpovědi o trestném činu, jehož se stali obětí. 

Sjednáním dohody o vině a trestu se ovšem obviněný dobrovolně vzdává svých procesních práv na veřejné projednání věci v řízení před soudem.

Podmínky pro sjednání dohody o vině a trestu

  1. Dohodu o vině a trestu je možné uzavřít v řízení o každém trestném činu (a to včetně trestního řízení proti osobě s omezenou svéprávností). Výjimkou je řízení proti uprchlému a řízení ve věci mladistvého, který nedovršil 18 let věku.
  2. Dohodu o vině a trestu lze sjednat v přípravném řízení ve fázi vyšetřování, ve zkráceném přípravném řízení po sdělení podezření a v řízení před soudem prvního stupně v průběhu hlavního líčení do doby, než soud začne vyhlašovat rozsudek.
  3. Sjednání dohody o vině a trestu může navrhnout jak obviněný (nebo jeho obhájce), tak i státní zástupce
  4. Na sjednání dohody o vině a trestu však obviněný nemá právní nárok. Zahájení jednání o dohodě o vině a trestu je výlučně na úvaze státního zástupce.
  5. Při zvažování, zda je vyřízení dané trestní věci formou dohody o vině a trestu vhodné, je důležitým kritériem zájem poškozeného
  6. Při sjednání dohody o vině a trestu obviněný nemusí být zastoupen obhájcem (vyjma případů, kde to zákon výslovně ukládá).
  7. Dohodu o vině a trestu je možné sjednat pouze po prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán (pokud však nakonec soud dohodu o vině a trestu neschválí, k prohlášení viny se nepřihlíží). Takové prohlášení obviněného, že daný skutek na základě zjištěného skutkového stavu spáchal, nesmí vzbuzovat důvodné pochybnosti ohledně jeho pravdivosti
  8. Součástí dohody o vině a trestu je skutek a jeho právní kvalifikace. Vymezení popisu skutku ani jeho právní kvalifikace ale nejsou předmětem vyjednávání mezi státním zástupcem a obviněným. 
  9. Vždy je nutné zjistit, že výsledky trestního řízení dostatečně prokazují závěr, že se skutek stal, že tento skutek je trestným činem a že ho spáchal obviněný
  10. Pokud má státní zástupce za to, že jsou splněny zákonné podmínky pro uložení ochranného opatření, které nebylo v dohodě o vině a trestu dohodnuto, upozorní předem obviněného na možnost uložení takového opatření nad rámec sjednané dohody.
  11. Trest, který je sjednán v dohodě o vině a trestu, musí být zákonný, přiměřený a způsobilý naplnit účel trestu (dohodu o vině a trestu, která by byla nesprávná nebo nepřiměřená z hlediska druhu a výše navrženého trestu, případně ochranného opatření, by soud nemohl schválit).

Obsah dohody o vině a trestu

Náležitosti dohody o vině a trestu vymezuje trestní řád (zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním). Pod písmeny a) až f) a i) jsou uvedeny náležitosti, které musí obsahovat každá dohoda o vině a trestu. V písmenech g) a h) jsou zmíněné náležitosti, které budou do dohody zahrnuty jen v případě, že se na nich strany domluvily. Dohoda ale může být uzavřena i bez nich. 

  1. označení státního zástupce, obviněného a případně i poškozeného, pokud byl přítomen sjednávání dohody o vině a trestu a souhlasí s rozsahem a způsobem náhrady svého nároku; 
  2. datum a místo sepsání dohody o vině a trestu; 
  3. popis skutku, pro který je obviněný stíhán (s uvedením místa, času a způsobu spáchání skutku a dalších okolností, za kterých k němu došlo, tak, aby nemohl být zaměněn s jiným skutkem);
  4. označení trestného činu, který́ je ve stíhaném skutku spatřován, a to jeho zákonným pojmenováním, uvedením příslušného ustanovení zákona a všech zákonných znaků (včetně těch, které odůvodňují určitou trestní sazbu);
  5. prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán a který je předmětem sjednané dohody o vině a trestu;
  6. v souladu s trestním zákoníkem dohodnutý druh, výměra a způsob výkonu trestu včetně délky zkušební doby(případně upuštění od potrestání) a rozsah přiměřených omezení a povinností (v případě, že to trestní zákoník umožňuje a že byly dohodnuty); při dohodě o druhu a výměře trestu se přihlédne i k tomu, zda obviněný trestným činem získal nebo se snažil získat majetkový prospěch;
  7. rozsah a způsob náhrady škody (nebo nemajetkové újmy nebo vydání bezdůvodného obohacení), bylo-li dohodnuto; 
  8. ochranné opatření, pokud bylo dohodnuto a zákon jeho uložení nevylučuje;
  9. podpis státního zástupce a obviněného, případně podpisy i obhájce a poškozeného, pokud byli přítomni při sjednávání dohody o vině a trestu a pokud poškozený souhlasí s dohodnutým rozsahem a způsobem náhrady škody (nebo nemajetkové újmy nebo vydání bezdůvodného obohacení).

Řízení před soudem

Pokud dojde ke sjednání dohody o vině a trestu, je třeba, aby takovou dohodu schválil soud. Státní zástupce podá soudu návrh na její schválení a k němu připojí kompletní dohodu spolu s dalšími písemnostmi, které mají význam pro soudní řízení a rozhodnutí (jako je např. protokol o jednání o dohodě o vině a trestu veškeré zajištěné důkazy v přípravném řízení nashromážděné až do sjednání dohody o vině a trestu).

Návrh na schválení dohody o vině a trestu přezkoumá předseda senátu a podle jeho obsahu a obsahu spisu:

  1. nařídí veřejné zasedání k rozhodnutí o návrhu na schválení dohody o vině a trestu,
  2. rozhodne o odmítnutí návrhu na schválení dohody o vině a trestu pro závažné procesní vady (např. pokud obviněný neměl při sjednávání dohody o vině a trestu obhájce, ačkoli ho podle zákona mít měl), nebo
  3. nařídí předběžné projednání návrhu na schválení dohody o vině a trestu (pokud má například za to, že věc patří do příslušnosti jiného soudu).

Jak už bylo řečeno výše, soud dokazování neprovádí. O skutku, jeho právní kvalifikaci, trestu a ochranném opatření může rozhodnout pouze v rozsahu, který je uvedený v dohodě o vině a trestu.

 

517 hodnocení

Informace k článku jsou platné k datu vydání.