Většina z nás dobře ví, jak postupovat při dopravní nehodě v České republice. Co když ale k nehodě dojde v jiném členském státě EU? Jaká pravidla platí, na co si dát pozor a jaké kroky podniknout? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o řešení dopravní nehody v zahraničí.
Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí
-
Sepište společný záznam o dopravní nehodě nebo zavolejte policii
V případě, že se sepisuje společný záznam o dopravní nehodě (také známý jako „euroformulář“), je potřeba dbát na to, aby byl vyplněn co nejpečlivěji. Důležité je zaškrtnout políčka týkající se okolností nehody (tedy zda vozidlo stálo, předjíždělo apod.), pořídit kvalitní nákres průběhu nehody, a zejména zajistit vlastnoruční podpisy obou účastníků.
Policii je vhodné volat u závažnějších dopravních nehod (např. se zraněním), dojde-li k poškození majetku třetí osoby nebo pokud se účastníci nedohodnou na tom, kdo nehodu zavinil.
-
Opatřete si údaje o odpovědnostní pojišťovně druhého účastníka
Údaje o odpovědnostní pojišťovně druhého účastníka nehody najdete na dokladu o pojištění, který si od něj nezapomeňte vyžádat. Pro větší jistotu doporučujeme tento doklad také vyfotit.
-
Pořiďte fotografie nebo videa z místa nehody
Zároveň pořiďte co nejvíce fotografií z místa nehody, a to v pozici, ve které se vozidla nacházela v době nehody. Důležité je pořídit fotografie zachycující jak vozidla samostatně (včetně detailních záběrů, na nichž budou patrná poškození), tak fotografie, na nichž budou všechna vozidla současně (včetně místa, kde se nachází).
-
Zajistěte si kontaktní údaje svědků nehody
V případě svědků se bude jednat zejména o řidiče vozidel, kteří nehodu viděli. Doporučujeme opatřit si od těchto osob alespoň jméno a příjmení a např. telefonní číslo či e-mailovou adresu, pomocí níž je možné je kontaktovat.
-
Zkontrolujte, zda se na daném místě nenachází kamery
Občas se v místě nehody mohou nacházet kamery, jejichž provozovatelem může být buď např. město, či policie, či naopak soukromé osoby. V takovém případě je důležité policii na takovou skutečnost upozornit, neboť jedině policie je subjektem, kterému mohou být kamerové záznamy poskytnuty.
Vůči komu uplatňovat nárok na náhradu škody?
V případě, že se jedná o nezaviněnou dopravní nehodu, nárok na náhradu škody se uplatňuje vůči pojišťovně povinného ručení viníka nehody. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o dopravní nehodu v zahraničí, bude to zpravidla pojišťovna, která sídlí v dané zemi.
Jak zjistím, na jakou pojišťovnu se obrátit?
Název zahraniční pojišťovny zjistíte buď z dokladu o pojištění, který jste si na místě od druhého účastníka vyfotili, nebo ze společného záznamu o dopravní nehodě, kam se údaje o pojistiteli vozidla rovněž vyplňují. Další možností je obrátit se na Českou kancelář pojistitelů, která vám údaje o odpovědnostní pojišťovně druhého účastníka taktéž sdělí.
Mám nějakou jinou možnost než se obrátit na zahraniční odpovědnostní pojišťovnu?
Ano. Nicméně je pochopitelné, že zejména kvůli jazykové bariéře může být uplatňování nároku na náhradu škody vůči zahraniční pojišťovně komplikované. Na tyto situace však zákon o povinném ručení (zák. č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) pamatuje a poskytuje možnost obrátit se na tzv. škodního zástupce zahraniční pojišťovny přímo v České republice.
Existuje lhůta, do které musí pojišťovna či škodní zástupce věc vyřídit?
Pojistitel nebo škodní zástupce musí poškozenému do 3 měsíců od oznámení škodní události buď:
a) vyplatit pojistné plnění,
b) nebo mu sdělit důvody, proč nelze šetření ukončit a pojistné plnění poskytnout.
Nabízí se nějaká další možnost v případě, že sdělení v 3měsíční lhůtě neobdržím?
Ano. Zákon o povinném ručení v takovém případě dává poškozenému možnost obrátit se na Českou kancelář pojistitelů a žádat tzv. náhradní plnění z garančního fondu. Česká kancelář pojistitelů je povinna do 2 měsíců od uplatnění práva na náhradní plnění buď poskytnout náhradní plnění, nebo sdělit důvody, proč plnění snižuje či odmítá.