Chystáte se pořídit ojeté auto? Nezapomeňte si prodejce důkladně prověřit. Pokud je auto postiženo v exekuci, mohlo by vám to po koupi způsobit celou řadu finančních starostí. Vymáhání kupní ceny od dlužníka pak může být prakticky nemožné. V tomto článku vám poradíme, jak se takovým problémům spolehlivě vyvarovat.
Obecně platí, že povinný (dlužník, proti kterému je zahájena exekuce) nesmí se svým majetkem nakládat mimo běžné hospodaření (především se nesmí majetku zbavovat). A to od chvíle, kdy mu soudní exekutor doručí takzvané vyrozumění o zahájení exekuce. Pro povinného tím začíná platit tzv. generální inhibitorium. Pokud následně převede část svého majetku na jinou osobu, soudní exekutor může vyslovit neúčinnost právního úkonu, kterým byl převod proveden.
Jinými slovy….Pokud exekutor zjistí, že povinný prodal vozidlo, osloví nového majitele a požádá ho o kupní smlouvu. Jestliže prodej proběhl během generálního inhibitoria, vysloví neplatnost kupní smlouvy a vyzve nového vlastníka, aby vozidlo vydal.
Kupec pak po prodejci může požadovat vrácení peněz. Šance, že částku prodávající vrátí, ale nejsou velké – jde o osobu v exekuci, která neplní závazky a vědomě porušuje zákon, přestože o tom byla poučena. Rovněž následné vymáhání nároku exekučně není z tohoto důvodu v drtivé většině případů úspěšné.
Jak se vůbec exekutor dozví, že dlužník vozidlo prodal a že jste jeho vlastníkem zrovna vy?
Exekutor má po pověření soudem ve věci dané exekuce právo lustrovat majetek povinného. A mimo jiné vznáší dotazy na Centrální registr vozidel ČR. Pokud exekutor zjistí, že povinný vlastnil vozidlo, ale po zahájení exekuce a během platnosti generálního inhibitoria vlastnictví zaniklo, dotáže se na registru vozidel, zda došlo k převodu na jinou osobu (nebo například k vyřazení vozidla z důvodu nehody a jeho úplného zničení).
Prodejce prověříte na pár kliknutí
Nejlepší prevencí je prověřit, zda není prodejce v exekuci.
Za tímto účelem budete potřebovat alespoň jméno, příjmení a datum narození prodávajícího, což by vzhledem k plánovanému uzavření kupní smlouvy neměl být problém. Vyplatí se znát také bydliště (o čemž platí předchozí) nebo rodné číslo.
Návod, jak prověřit prodejce krok za krokem
- Otevřete stránky www.ceecr.cz
Je to Centrální evidence exekucí a jde o jedinou oficiální evidenci exekucí, která spadá přímo pod Exekutorskou komoru ČR. I když na internetu najdete mnoho obdobných databází, doporučujeme využívat výhradně tuto oficiální.
- Zadejte do vyhledávače údaje o prodejci
Následně na titulní stránce zvolte vyhledávání buď podle jména, příjmení a data narození, podle jména a adresy nebo rodného čísla (nejjistější možnost). Pokud se jedná o podnikatele, můžete zadat také IČO.
Vyhledávání je možné i bez registrace, což je v případě jednorázového ověření prodávajícího nejjednodušší variantou. Uživatelský účet využijí spíše ti, kteří tyto úkony provádí profesně a ve velkém počtu.
- Uhraďte poplatek
Následně budete vyzváni k úhradě poplatku 60 Kč za dotaz, který můžete zaplatit platební kartou. Po jeho úhradě systém provede lustraci podle zadaných údajů, a vy se tak dozvíte, zda proti potenciálnímu prodávajícímu vozidla nejsou vedené exekuce.
Tento postup doporučujeme provádět preventivně vždy, kdy budete uzavírat kupní smlouvu, jejímž předmětem je ojeté vozidlo. Výjimku teoreticky představují smlouvy, ve kterých bude jako prodávající figurovat autobazar, kdy je nepoměrně menší hrozba, že proti autobazaru, který je vlastníkem vozidla, bude vedena exekuce.
Opatrnost je na místě před každou koupí
Obecně je vhodné takto prověřit prodávajícího v případě jakékoliv kupní smlouvy (nejpalčivější problém je právě v případě vozidla).
Pokud jde o nemovitosti, na nich většinou vázne omezení vlastnického práva, které zřizuje sám exekutor. Katastr nemovitostí přepis změny vlastníka tak ani nepovolí. U movitých věcí, které nejsou vedeny v registrech, soudní exekutor nemá šanci zjistit, komu ji povinný prodal nebo zda věc vůbec existovala.
V případě vozidla je však věc naprosto odlišná. Proto často nastávají nešťastné situace, kdy novému vlastníkovi vozidla nakonec zůstane pouze obtížně vymahatelný nárok na vrácení kupní ceny vozidla. Z toho důvodu doporučujeme hlavně opatrnost a prodávajícího si vždy dopředu prověřit.