O trvalém pobytu (nebo nesprávně „trvalém bydlišti“) jste určitě slyšeli. Víte ale, co všechno se může stát, pokud se na nahlášené adrese nezdržujete a nevyzvedáváte si doručenou poštu? Může dojít až na exekuci. Zjistěte, jak se takovým situacím vyhnout.


 

Co je trvalý pobyt?

Nejdříve si vysvětlíme, co vlastně znamená „trvalý pobyt“. Jedná se o adresu, kterou si občan zvolí a nahlásí na ohlašovně (obecní či městský úřad, případně úřad městské části). Tato adresa by měla být místem, kde lze občana zastihnout a kde přebírá poštu

Ohlašovna následně provede zápis adresy trvalého pobytu do evidence obyvatel a orgány veřejné moci budou doručovat dopisy právě na tuto adresu (pokud ovšem dotyčný nemá zřízenou datovou schránku nebo nenahlásil tzv. doručovací adresu, což si blíže popíšeme v následujících odstavcích). 

Riziko nenahlášení změny trvalého pobytu

Co hrozí, pokud občan nenahlásí změnu trvalého pobytu (například po přestěhování)? I spáchání drobného dopravního přestupku – například překročení rychlosti při úsekovém měření – může vést ke komplikacím.

Pokud správní orgán pošle oznámení o přestupku na adresu trvalého pobytu a občan si tam poštu nevyzvedne (například protože se odstěhoval), je následně doručováno takzvanou fikcí doručení, skrze vyvěšení na úřední desku, a rozhodnutí správního orgánu, kterým bude v řízení uložena dotyčnému pokuta, nabude právní moci, a stane se vykonatelným.

Občan, který o uložení pokuty neví, ji samozřejmě nezaplatí, což vede k dalšímu kroku – správní orgán obvykle zahájí vymáhání pokuty prostřednictvím exekuce.

Kvůli tomu tak dotyčný přijde o možnost hájit se v řízení, podávat opravné prostředky a argumentovat. Navíc se ocitá v pozici povinného v exekuci, což může vyústit v zablokování bankovního účtu či jiné omezení.

Problém nastává i při civilním řízení

Shora popsaný případ není jedinou možností, jak může takováto nepříjemná situace nastat. Stejně postupují soudy, které žalovanému v civilním řízení doručují na adresu trvalého pobytu (opět pokud nemá zřízenou datovou stránku či ohlášenu doručovací adresu) a pokud soud při zkoumání místa faktického pobytu žalovaného z jiných zdrojů (např. smlouva, z důvodu jejíhož porušení byla žaloba vůbec podána) nedohledá faktickou adresu pobytu. Soud tedy má zkoumat a hledat, kde je možno žalovanému řádně doručit, ovšem jeho možnosti jsou velmi omezené. Situace pak opět může vést k procesní pasivitě žalovaného, a vynesení rozsudku pro zmeškání či uznání, a pak opět k exekuci. Přitom klidně může být reálné, že kdyby se žalovaný aktivně žalobě bránil, mohl by dosáhnout i jejího zamítnutí. Takto však o podané žalobě vůbec nevěděl, následně byl vynesen rozsudek pro uznání (či pro zmeškání), a následně bude proti dotyčnému vedena exekuce, kdy velmi často se v praxi o celé situaci takový člověk dozví až ve chvíli, kdy zjistí, že má soudním exekutorem např. zablokovaný bankovní účet. V tu chvíli však již obrana proti podané žalobě není možná.

Jak se vyhnout riziku exekuce a dalším problémům?

V zásadě máte 3 základní možnosti:

  1. Správně nahlášená adresa trvalého pobytu

Nejlepším řešením je samozřejmě mít adresu trvalého pobytu na místě, kde se skutečně zdržujete a přebíráte poštu.

  1. Ohlášení doručovací adresy

Pokud se dlouhodobě zdržujete na jiné adrese (např. kvůli práci), můžete na ohlašovně nahlásit tzv. doručovací adresu, kam mohou orgány veřejné moci zasílat úřední písemnosti.

  1. Zřízení datové schránky

Pokud často cestujete nebo nemáte stálé místo pobytu, efektivním řešením je zřízení datové schránky (založit si ji můžete třeba na poště viz Czech POINT). Orgány veřejné moci pak doručují písemnosti digitálně a vy schránku můžete kontrolovat kdykoliv a kdekoliv (stačí mít přístup k internetu). 

Vybírejte poštu – osobně nebo digitálně

Ať už zvolíte kteroukoliv z možností, poštu je potřeba pravidelně přebírat. To znamená:

  • mít označenou poštovní schránku, 
  • včas vyzvedávat uložené zásilky na poště,
  • pravidelně kontrolovat datovou schránku. 

U datové schránky si můžete nastavit upozornění na nově doručené zprávy prostřednictvím e-mailu nebo SMS. Nicméně doporučujeme alespoň jednou týdně její obsah zkontrolovat.

Dodržování těchto pravidel vám ušetří mnoho starostí a zbytečných komplikací v budoucnu. 

517 hodnocení

Informace k článku jsou platné k datu vydání.