Brání vám zaměstnavatel v čerpání zasloužené dovolené? To může být pořádná komplikace. Jaká máte práva a co můžete podniknout? V tomto článku najdete jasný přehled zákonných možností i tipy, jak v dané situaci postupovat.
Kdo rozhoduje o dovolené?
Hned na začátek je třeba uvést, že v naprosté většině případů rozhoduje o čerpání dovolené zaměstnavatel – v případě určení dovolené je to jeho povinnost. Zaměstnanec naopak povinnost určení vlastní dovolené nikdy nemá.
Musí zaměstnavatel určit čerpání dovolené v nějakém konkrétním termínu?
Zaměstnavatel má povinnost určit zaměstnanci čerpání dovolené tak, aby ji zaměstnanec vyčerpal v tom kalendářním roce, ve kterém na ni vzniklo právo.Výjimkou jsou případy, kdy se objeví překážky v práci na straně zaměstnance či naléhavé provozní důvody.
Nemůže-li být dovolená vyčerpána v kalendářním roce, ve kterém na ni vzniklo právo, zaměstnavatel ji musí zaměstnanci určit tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.
Existují nějaké výjimky z pravidla, že dovolená musí být vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku?
Ano. Výjimkou jsou situace, kdy je zaměstnanec dočasně v pracovní neschopnosti nebo když čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou. V takovém případě je zaměstnavatel povinen určit čerpání dovolené po skončení těchto překážek v práci.
Za jakých podmínek jde převést dovolenou do dalšího roku?
Část dovolené je možné převést do dalšího kalendářního roku jen na základě písemné žádosti zaměstnance, přičemž musí být zohledněny jeho oprávněné zájmy. K převodu může dojít pouze tehdy, pokud pracovní smlouva zajišťuje dovolenou delší než 4 týdny. Pokud mají zaměstnanci nárok jen na 4 týdny dovolené, převod není možný.
Co se stane, když zaměstnavatel neurčí zaměstnanci čerpání dovolené?
Zákon pamatuje i na situace, kdy zaměstnavatel svoji povinnost (určit zaměstnanci čerpání dovolené) nesplní. Pokud zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené do 30. června roku, který následuje po roce, kdy zaměstnanci právo na čerpání dovolené vzniklo, může si čerpání dovolené určit zaměstnanec sám. Zaměstnanec je povinen o tom zaměstnavatele písemně informovat alespoň 14 dnů předem.
Pro splnění povinnosti zaměstnavatele postačí, pokud zaměstnavatel o čerpání dovolené zaměstnance rozhodne do 30. 6. Pozor, dovolená nemusí být vyčerpána do 30. 6, stačí si ji vzít kdykoliv do konce následujícího kalendářního roku.
Znamená to, že když zaměstnavatel do 30. 6. následujícího kalendářního roku dovolenou neurčí, zaměstnavatel ztrácí právo na určení dovolené?
To, že zaměstnanec může po 30. červnu sám určit čerpání dovolené, neznamená, že tím zaměstnavatel ztrácí právo na určení dovolené. Po tomto datu mají právo určit čerpání dovolené oba – rozhodující bude, kdo své právo uplatní jako první.
Hrozí zaměstnavateli, který neurčí zaměstnanci čerpání dovolené, nějaké sankce?
Povinností zaměstnavatele je určit zaměstnanci nástup na dovolenou. Pokud tuto povinnost nesplní, dopouští se tím přestupku podle zákona o inspekci práce, za který lze zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 200.000 Kč.
Má zaměstnavatel povinnost nevyčerpanou dovolenou proplatit?
Zaměstnavatel má povinnost poskytnout náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. V jiných případech není ani povinen, ani oprávněn nevyčerpanou dovolenou proplatit. Preferuje se skutečné čerpání volna než přeměna dovolené na „peníze“.