Potřebujete se omluvit z práce kvůli mimořádné události, ale nechcete přitom čerpat svou dovolenou? Z pohledu zákona existuje celá řada situací, při kterých má zaměstnavatel povinnost uvolnit vás z práce uvolnit, aniž byste museli čerpat svou dovolenou.
Když se nemůžete dostavit do práce, jako první vás napadne, že si v práci vezmete dovolenou. Zákoník práce ve svém § 199 ovšem upravuje tzv. „jiné důležité osobní překážky v práci“, při kterých má zaměstnavatel povinnost poskytnout volno, a to nejméně ve stanoveném rozsahu – v určitých případech i náhradu mzdy nebo platu. Konkrétní úpravu pak najdete ve vládním nařízení č. 590/2006 Sb., resp. jeho příloze.
11 situací, kdy máte nárok na volno z práce
-
Vyšetření nebo ošetření
Pracovní volno vám bude poskytnuto s náhradou mzdy nebo platu. A to na nezbytně nutnou dobu a za předpokladu, že vyšetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Doporučujeme tedy nespoléhat na obecně rozšířenou domněnku, že při návštěvě lékaře má zaměstnavatel povinnost uvolnit vás na celý den, není tomu tak.
-
Pracovnělékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce
Pracovní volno vám bude poskytnuto na nezbytně nutnou dobu a bez nároku na náhradu mzdy.
-
Přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků
Pracovní volno vám zaměstnavatel poskytne na nezbytně nutnou dobu a bez náhrady mzdy nebo platu. Podmínkou je, aby se jednalo o nepředvídané přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a neexistovala jiná přiměřená možnost, jak se do zaměstnání dostat včas.
-
Znemožnění cesty do zaměstnání
Pracovní volno vám v tomto případě zaměstnavatel poskytne s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu. Maximálně ale na 1 den za předpokladu, že jste zaměstnancem s těžkým zdravotním postižením a cesta do zaměstnání vám byla znemožněno z povětrnostních důvodů nehromadným dopravním prostředkem.
-
Svatba
Na vlastní svatbu vám zaměstnavatel poskytne až 2 dny volna, z toho 1 den k účasti na samotném obřadu, nárok na náhradu mzdy nebo platu pak máte za 1 den.
Pokud jste rodičem některého z novomanželů, pak i vy máte nárok na pracovní volno, a to v rozsahu 1 dne s náhradou mzdy nebo platu.
V případě, že jste dítětem některého z novomanželů, pak také máte nárok na 1 den pracovního volna, tentokrát ale bez náhrady mzdy nebo platu.
-
Narození dítěte
Potřebujete-li odvézt svou manželku či partnerku k porodu, pak vás zaměstnavatel musí uvolnit z práce, a to s náhradou mzdy či platu. Pokud chcete být své partnerce při porodu oporou a při porodu zůstat, i tehdy vás zaměstnavatel z práce musí omluvit, tentokrát ale již bez náhrady mzdy nebo platu.
-
Úmrtí
I na tuto smutnou událost zákonodárce myslel a stanovil, že v případě úmrtí manžela, druha nebo dítěte vás zaměstnavatel musí omluvit po dobu 2 dní, další den pak poskytne k účasti na pohřbu.
V případě úmrtí vašeho rodiče a sourozence, rodiče a sourozence vašeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence vás zaměstnavatel musí omluvit na 1 den. V případě, že zařizujete pohřeb některé z těchto osob, vám pak přísluší 1 den pracovního volna navíc.
K účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka nebo prarodiče manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným osobám, ale žila s vámi v době úmrtí v domácnosti, vám zaměstnavatel poskytne volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den. Jestliže budete obstarávat pohřeb, pak i v tomto případě máte nárok na 1 den navíc.
Ve všech výše uvedených případech máte nárok na náhradu mzdy či platu.
-
Doprovod
Na uvolnění z práce máte nárok také v případě, že doprovázíte rodinného příslušníka k lékařskému ošetření do zdravotnického zařízení při náhlém onemocnění nebo úrazu, ale i k předem plánovanému vyšetření. Volno vám bude poskytnuto na nezbytně nutnou dobu, maximálně na 1 den, pokud je doprovod nezbytný a pokud není možné lékařskou pomoc vyhledat mimo vaši pracovní dobu.
Náhrada mzdy nebo platu vám bude poskytnuta, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče vaše nebo vašeho manžela.
Dále máte nárok na pracovní volno, když doprovázíte zdravotně postižené dítě do
- zařízení sociálních služeb,
- do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět.
Volno vám bude poskytnuto s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dní v kalendářním roce.
Doprovázíte-li své dítě do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte, pak vám bude poskytnuto volno na nezbytně nutnou dobu, ale už bez náhrady mzdy nebo platu.
-
Pohřeb spoluzaměstnance
Budete-li zaměstnavatelem určeni k účasti na pohřbu kolegy, pak vás zaměstnavatel uvolní na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy nebo platu.
-
Přestěhování
Potřebujete-li se přestěhovat a máte vlastní bytové zařízení, pak i v tomto případě je zaměstnavatel povinen vás z práce uvolnit. Volno vám poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše ale na 2 dny. V případě, kdy se jedná o stěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne vám náhradu mzdy nebo platu.
-
Vyhledání nového zaměstnání
Poslední z kategorie důležitých osobních překážek je vyhledání nového zaměstnání. Volno vám zaměstnavatel poskytne před skončením stávajícího pracovního poměru, a to:
- bez náhrady mzdy nebo platu,
- na nezbytně nutnou dobu,
- maximálně na 1 půlden v týdnu, a to po dobu, která odpovídá 2měsíční výpovědní době.
Byla-li vám ale dána výpověď zaměstnavatelem, a to pro některý důvod v § 52 a) až e) zákoníku práce (popř. jste pracovní poměr ukončili dohodou z týchž důvodů), pak vám při čerpání tohoto volna přísluší náhrada mzdy nebo platu. Se souhlasem zaměstnavatele je možné toto pracovní volno sloučit.