Právo pro všechny

Vaše pomocná ruka v džungli českého práva

Vybrané články

 • 29. 11. 2021

  Soudní poplatky: Kolik zaplatíte?

  Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Kolik takové právní zastoupení stojí a co vše bude nutné uhradit? Prozradíme vám tak, na jakou částku vás vyjdou poplatky soudu.

  Číst více
 • 22. 11. 2021

  Nový stavební zákon

  Pokud nedojde ke změnám, 1. července 2023 nabude plné účinnosti nový stavební zákon, který letos schválil Parlament České republiky. Pojďte si přečíst, jaké změny s ním přichází a na co byste se měli připravit.

   

   

  Číst více
 • 15. 11. 2021

  V jakých případech můžete odvolat dar?

  Darování je dobrovolné a bezúplatné převedení vlastnického práva k dané věci z dárce na obdarovaného. Dárce se však může po čase rozhodnout, že si dar vezme zpátky. Za jakých okolností to může udělat? Odpovědi se dozvíte v našem článku.

  Číst více
 • 8. 11. 2021

  Co dělat, když se nájemce chce ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu

  Představte si situaci, kdy pronajímáte byt a váš nájemce si chce u vás zřídit trvalý pobyt. Víte, jaká práva a povinnosti se k tomu pojí? Může si nájemce zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu? Pojďte zjistit odpovědi.

  Číst více
 • 1. 11. 2021

  Jaká jsou pravidla vydědění

  Každý z nás se může dostat do svízelné rodinné situace. Případ může být natolik vážný, že se rozhodnete pro vydědění svých dětí. Takový zásah se ovšem neobejde bez dodržení určitých pravidel. Pojďte se podívat, jak institut vydědění funguje a kdy ho můžete uplatit.

  Číst více
 • 25. 10. 2021

  Pokuty na německých silnicích se od listopadu 2021 rapidně zvýší

  Jezdíte často za nákupy či obchodními aktivitami k našim německým sousedům? Ukážeme vám základní změny v německém katalogu pokut a tresty, které vám za porušení zákona hrozí.

  Číst více
 • 14. 10. 2021

  „Chráněný účet“ aneb ochrana dlužníků před exekutory

  S chráněným účtem se mohou setkat fyzické osoby, jejichž platební účet byl postižen exekucí. Pojďte si přečíst, jak funguje, kdo na něj může posílat peníze a jak si ho založit.

  Číst více
 • 4. 10. 2021

  Novela exekučního řádu – „milostivé léto“

  Parlament ČR v červenci 2021 schválil novelu exekučního řádu, jehož součástí je také opatření nazvané jako „milostivé léto“. Pojďte si přečíst, co znamená a jak vás může ovlivnit.

  Číst více
 • 27. 9. 2021

  Kolik stojí právní služby?

  Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Kolik takové právní zastoupení stojí a co vše bude nutné uhradit? V tomto článku se zaměříme na náklady, které vám vzniknou při využití profesionálních advokátních služeb.

  Číst více
 • 20. 9. 2021

  Pravidla kolaudace

  Článek má za cíl popsat proces kolaudace, který je upraven stavebním zákonem. Blíže objasníme okruh staveb, které lze užívat na základě kolaudačního souhlasu nebo kolaudačního rozhodnutí. Osvětlíme postupy, které vedou jak k vydání kolaudačního souhlasu, tak k vydání kolaudačního rozhodnutí. A společně s tím vám vysvětlíme rozdíly mezi oběma instituty.

  Číst více
 • 13. 9. 2021

  Pronájem bytu cizinci

  Máte byt v osobním vlastnictví a rádi byste ho pronajali cizinci? Pak byste měli vědět, na co máte nárok a jaké povinnosti vás jakožto pronajímatele neminou. Kromě toho vám dáme i tipy, na co si dát pozor ve smlouvě a jak řešit případné spory. ​​

  Číst více
 • 6. 9. 2021

  Co vše je potřeba k darování nemovitosti?

  V tomto článku navážeme na článek Darovací smlouva a zaměříme se na darování nemovitosti. To obnáší nejen sepis písemné darovací smlouvy, ale i její vložení na katastr nemovitostí, s čímž je spojena povinnost úhrady nezbytných poplatků. Na závěr se podíváme i na daňovou problematiku, která s tím úzce souvisí. 

  Číst více
 • 23. 8. 2021

  Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

  Jste členem bytového družstva, nájemcem družstevního bytu a do budoucna uvažujete o jeho získání do osobního vlastnictví? Přečtěte si, jak to funguje v praxi a jaké povinnosti vás neminou.

  Číst více
 • 16. 8. 2021

  Za jakých podmínek můžete elektrokoloběžku používat v Česku a Německu

  Plánujete sobě či dětem pořídit elektrokoloběžku a chcete se před koupí dozvědět více informací? Zajímá vás, od kolika let můžete na elektrokoloběžce jezdit a zda k tomu potřebujete řidičský průkaz? Přinášíme vám praktické srovnání podmínek v Česku a Německu. 

  Číst více
 • 9. 8. 2021

  Aktuální právní úprava dovolené

  Postupuje váš zaměstnavatel správně při výpočtu vaší dovolené? Poskytuje vám dovolenou v hodinách, nebo stále v pracovních dnech? V tomto článku se dozvíte, jaké významné změny nastaly v právní úpravě o dovolené, která v novele zákoníku práce nabyla účinnost od 1. 1. 2021.

  Číst více
 • 6. 8. 2021

  Může zaměstnavatel zakázat kouření na pracovišti?

  Někteří zaměstnavatelé zakazují svým zaměstnancům kouření na pracovišti, ale mají na to skutečně právo? V tomto článku se zaměříme na to, kdy si zaměstnanec může zapálit cigaretu a kdy to naopak udělat nesmí.

  Číst více
 • 26. 7. 2021

  Odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení

  Článek se věnuje problematice odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení, která je regulována zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen SZ"). Úvodem rozlišíme povolení a nařízení odstranění stavby, terénní úpravy nebo zařízení. V další části se budeme věnovat obsahu rozhodnutí o odstranění stavby, nákladům na odstranění stavby a odpovědnosti za škodu. Na závěr uvedeme informace o dokončení odstranění stavby a řekneme, za jakých situací nemusíte podávat oznámení stavebnímu úřadu.

  Číst více
 • 5. 7. 2021

  Co obsahuje a jak se uzavírá darovací smlouva

  Darovací smlouva je jednou z nejčastěji uzavíraných smluv v rodinném kruhu. A protože se jedná o právní dokument, je potřeba aby splňoval určité náležitosti. Pojďte si přečíst, co všechno darovací smlouva obsahuje a na co byste při darování  neměli zapomenout. 

  Číst více
 • 28. 6. 2021

  Řešení neshody rodičů ve věci předškolního vzdělávání dítěte

  O záležitostech týkajících se dítěte musí jeho rodiče vždy rozhodovat ve vzájemné shodě. Co ale mají dělat, když se neshodnou? Jak se takové případy řeší? V tomto článku najdete odpovědi, které vám mohou pomoci při řešení obdobných situací.

  Číst více
 • 21. 6. 2021

  Plná moc, pověření a jednání za právnickou osobu

  Nejste si jistí, co musí obsahovat plná moc a k čemu slouží pověření? Zajímá vás, kdo je oprávněn jednat za právnickou osobu?

  Číst více
 • 8. 6. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření – 8. 6. 2021

  Od úterý 8. 6. 2021 přichází na řadu další změny a rozvolnění. Jakých krajů se týkají a v jakých ještě budou platit výjimky, zjistíte v následujícím článku.

  Číst více
 • 4. 6. 2021

  Darování krve a pracovněprávní souvislosti

  Darování krve v dnešní době zažívá velký boom, a tak můžeme být svědky toho, jak se na seznam dobrovolných dárců zapisuje čím dál více lidí. Chtěli byste se stát jedním z nich, ale nevíte, zda budete uvolněni z práce? Jak postupovat, když vám zaměstnavatel odmítne poskytnout volno? A má na to vůbec právo?

  Číst více
 • 31. 5. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření – 31. 5. 2021

  Dnes se můžeme těšit na další zmírnění protiepidemických opatření. Po rozvolnění z předešlého týdne jsou na řadě další kroky. Podívejte se s námi na přehled změn.

  Číst více
 • 24. 5. 2021

  Home office z pohledu zákona

  Současná epidemie COVIDU-19 způsobila velkou proměnu pracovního dne běžného zaměstnance. V rámci opatření proti boji s pandemií byli zaměstnavatelé již od druhého čtvrtletí roku 2020 nuceni přesouvat své zaměstnance z kanceláří do jejich domovů. V tomto článku se podíváme zejména na to, jak je práce z domova regulována zákonem, jaká práva a povinnosti má zaměstnanec pracující z domova a jak si taková práva a povinnosti upravit prostřednictvím dohody o výkonu práce z domova.

  Číst více
 • 21. 5. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření – 24. 5. 2021

  Na další kroky v rozvolnění se můžeme těšit už příští týden. Podívejte se s námi na změny, které na nás čekají.

  Číst více
 • 13. 5. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření – 17. 5. 2021

  Už od pondělí 17. 5. 2021 přichází na řadu další změny a rozvolnění. Jakých krajů se týkají a v jakých ještě budou platit výjimky, zjistíte v následujícím článku.

  Číst více
 • 10. 5. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření – 10. 5. 2021 (aktualizace 11.5.2021)

  Epidemiologický situace se nadále zlepšuje, a tak dnes přichází další rozvolnění a to pro celou republiku

   

  Číst více
 • 30. 4. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření – aktualizace 4. 5. 2021

  Rozvolnění pokračuje pomalým tempem a navíc selektivně, co do územního rozsahu, a to z důvodu, že novým základním kritériem aktuálně je počet pozitivně testovaných na 100 000 obyvatel daného kraje, kdy nyní mají nejnižší čísla kraje Plzeňský, Královehradecký, Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a hl. m. Praha, a proto se uvolnění týká hlavně jich.

  Číst více
 • 26. 4. 2021

  Jak funguje družstvo a převod/přechod družstevního podílu

  V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na tzv. privatizační bytová družstva, na něž se výlučně vztahuje právní úprava ZOK, nikoliv dřívější právní předpisy, kdy jedním z posledních rozsáhlejších byl obchodní zákoník.

  Číst více
 • 19. 4. 2021

  Smluvní pokuta v nájemní smlouvě

  Uvažujete o novém nájemním bydlení? V nájemní smlouvě může být nově možnost sjednání pokuty. Jak vysoká může být tato pokuta a kdy máte povinnost ji zaplatit? Pojďte si přečíst o jejích podmínkách a zákonných limitacích.

  Číst více
 • 9. 4. 2021

  Rozvolnění mimořádných opatření (aktualizace)

  Po dlouhých týdnech přísných opatření se blýská na lepší časy. Ačkoliv vláda nebude prodlužovat nouzový stav a opatření budou platit stále, přece jenom se dočkáme povolení opasku. Končí zákaz vycházení i zákaz opustit okres. Oddechnout si mohou například rodiče, pomalu se začnou otevírat školy, otevřou se papírnictví, obchody s dětským oblečením. To vše od pondělí 12. dubna.

  Číst více
 • 6. 4. 2021

  Předčasné užívání stavby a zkušební provoz

  Realizujete stavbu a tápete ohledně legislativy? Tento článek má za cíl popsat dva instituty stavebního práva, kterými jsou předčasné užívání stavby a zkušební provoz. Pojďte si přečíst, jak se od sebe liší a co je potřeba ke schválení žádosti obou těchto požadavků.

  Číst více
 • 29. 3. 2021

  Jak řešit neuznanou reklamaci

  Reklamace je běžnou součástí obchodního vztahu mezi prodávajícím a zákazníkem. I když je toto právní jednání často rozhodnuto ve prospěch spotřebitele, někdy obchod reklamaci neoprávněně neuzná. Přinášíme kompletní návod, jak v takovém případě postupovat.

  Číst více
 • 22. 3. 2021

  Prodloužený nouzový stav a jeho pokračování

  Dle očekávání nebyl proběhlý třítýdenní nouzový stav poslední, vláda jej prodloužila o týden, do konce 28. 3. 2021, tak se podívejme, co málo se změnilo.

  Číst více
 • 16. 3. 2021

  Jak správně odstoupit od zboží zakoupeného na dálku?

  Zakoupili jste si zboží na dálku (např. na internetu) a rozhodli jste se, že ho nechcete, nebo nemůžete převzít? V tomto článku vám vysvětlíme, jak odstoupit od kupní smlouvy tak, aby mezi vámi a prodávajícím nevznikal žádný spor.

  Číst více
 • 5. 3. 2021

  Nový nouzový stav a ještě větší zpřísnění mimořádných opatření

  Kritická situace související s pandemií COVID-19 donutila vládu k zavedení nových opatření, zákazů, a především k prodloužení nouzového stavu. Nový nouzový stav platí na 30 dnů od 27. 2. 2021. Některé změny jsou marginální, naopak některé zákazy jsou zcela nové.

  Číst více
 • 3. 3. 2021

  Omezení pohybu osob

  Od včerejšího dne platí na našem území omezení pohybu osob. Navazuje tak na omezení, které bylo původně vyhlášeno pro okresy  Cheb, Sokolov a Trutnov.

  Číst více
 • 1. 3. 2021

  Aktualizace pravidel - používání respirátorů

  V souvislosti s ostatními mimořádnými opatřeními je od dnešního dne na našem území přijata aktualizace původních pravidlech nošení respirátorů. 

  Číst více
 • 23. 2. 2021

  Nová pravidla - používání respirátorů

  Ministerstvo zdravotnictví přišlo s novými pravidly pro ochranné prostředky dýchacích cest, tak si je pojďme představit.

  Číst více
 • 19. 2. 2021

  Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené

  Co se stane s mým pracovním místem, pokud budu na mateřské či rodičovské dovolené? Budu se mít následně kam vrátit? Nemůže mi zaměstnavatel dát výpověď, protože mám dítě? Co se stane, když znovu otěhotním? To jsou otázky, které mohou trápit mnohé novopečené rodiče. V tomto článku na ně dostanete odpovědi.

  Číst více
 • 8. 2. 2021

  Ujetí z místa dopravní nehody a hrozící sankce v České republice a Německu

  Nedovolené opuštění místa dopravní nehody bez potřebné výměny údajů o pojištění vozidel není bohužel ojedinělou záležitostí. I proto je takové jednání přísně posuzováno. V případě vyjetí za hranice vás navíc může výše sankcí ve srovnání s Českou republikou nemile překvapit.

  Číst více
 • 29. 1. 2021

  Zpřísnění mimořádných opatření

  Další zpřísněné mimořádných opatření platné od soboty 30. 1. 2021 do aktuálního konce nouzového stavu, tj .do 14. 2. 2021.

  Číst více
 • 22. 1. 2021

  Opětovně prodloužený nouzový stav

  Sněmovna po dlouhé a tentokrát i divoké diskuzi prodloužila nouzový stav původně do 22. 1. 2021, posléze „jen“ o tři týdny do 14. 2. 2021.

  Číst více
 • 18. 1. 2021

  Změny v doručování pracovních písemností

  V novele zákoníku práce došlo mimo jiné i ke změnám v doručování písemností. Změny se týkají doručování klíčových písemností jak zaměstnavatelem zaměstnanci, tak i naopak zaměstnance zaměstnavateli. Jaká pravidla ohledně doručování nově platí?

  Číst více
 • 11. 1. 2021

  Ochranná doba – kdy mi zaměstnavatel nemůže dát výpověď?

  V tomto článku se podrobně podíváme na právní institut ochranné doby v zákoníku práce. Víte, za jakých situací vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď? A kdy naopak může vaši ochrannou dobu prolomit? Odpověď vám mimo jiné dáme i na to, jak může onemocnění po podání výpovědi ovlivnit standardní výpovědní dobu. Přinášíme vám jasné a srozumitelné informace.

  Číst více
 • 7. 1. 2021

  Prodloužení maximálních mimořádných opatření

  Vláda ponechala mimořádná opatření na pátém stupni dle systému PES. ​​

  Číst více
 • 4. 1. 2021

  Zadržení řidičského průkazu při blokovém řízení na Slovensku

  Je vůbec možné, aby mi policejní orgán na Slovensku zadržel řidičský průkaz, když jsem souhlasil s blokovou pokutou? Odpověď je lakonická a zní ANO. V následujícím článku se dozvíte, proč tomu tak je.

  Číst více
 • 31. 12. 2020

  Maximální zpřísnění mimořádných opatření

  Aktuálně byla publikována nová opatření platná od 27.12.2020, odpovídající maximálnímu stupni, ze kterých plyne následující. 

  Číst více
 • 16. 12. 2020

  Opětovné zpřísnění mimořádných opatření

  Režim opatření se měl řídit systémem PES, tak to však dlouho nevydrželo a parametry se mění různě. Aktuálně byla publikována nová opatření, ze kterých plyne následující. 

  Číst více
 • 10. 12. 2020

  Aktuální COVID situace

  V platnost vstoupila nová vládní nařízení, týkající se aktuální situace. Navíc nouzový stav byl prodloužen do 23. 12. 2020. Přečtěte si novinky.

  Číst více
 • 8. 12. 2020

  Zpřísnění mimořádných opatření

  Jak jste asi zaznamenali, režim opatření se aktuálně řídí systémem PES, který se sice naposledy překlopil do třetího stupně, ale čísla podle vlády nadále rostou. Proto se opět trochu zpřísňuje, podívejme na změny, kdy vše je uvedeno samozřejmě v příslušné sbírce zákonů.

  Číst více
 • 7. 12. 2020

  Jak začít včelařit

  V současné době se v malých i velkých městech stává velmi oblíbený chov včel. Pakliže si člověk vybere provozovat tuto zálibu, tak zpravidla nemá tušení, co všechno má po právní stránce učinit – nebo dokonce tuto stránku věci vůbec neřeší. V tomto článku se pokusíme vysvětlit začátky včelaření z pohledu zákona.

  Číst více
 • 1. 12. 2020

  Rozvolnění mimořádných opatření – PES stupeň 3

  Jak jste asi zaznamenali, režim opatření se aktuálně řídí systémem PES, který se aktuálně překlopil do třetího stupně a to znamená, že je prostor pro uvolnění, tak se podívejme na změny, kdy vše je uvedeno samozřejmě v příslušné sbírce zákonů.

  Číst více
 • 23. 11. 2020

  Poškození vozidla spadlým sněhem či ledem

  Zima s sebou přináší spoustu nástrah a jednou z nich je i možné poškození vašeho plechového miláčka sněhem či ledem padajícího ze střech budov. Jak správně postupovat, co zajistit a na co si dát pozor, abyste se s úspěchem domohli náhrady škody? To se dozvíte v našem článku.

  Číst více
 • 23. 11. 2020

  Znovu prodloužený nouzový stav

  Sněmovna po dlouhé diskuzi prodloužila nouzový stav původně do 20. 11. 2020, posléze „jen“ o tři týdny do 12. 12. 2020.

  Číst více
 • 16. 11. 2020

  Otcovská poporodní péče

  Chcete se po narození miminka zapojit do jeho péče, ale nezůstat při tom bez peněz? Můžete čerpat otcovskou poporodní péči, ale jen pokud splníte zákonem předepsané podmínky. Přečtěte si, co vše musíte splnit a jak o dávku požádat.

  Číst více
 • 9. 11. 2020

  Kompenzační opatření

  V souvislosti s mimořádnými opatřeními vláda připravila a v rámci legislativního procesu bylo schváleno následující.

  Číst více
 • 5. 11. 2020

  Prodloužený nouzový stav

  Sněmovna dle očekáváné vzhledem k situaci kolem COVID-19 prodloužila nouzový stav původně do 2. 11. 2020, posléze „jen“ o tři týdny do 20. 11. 2020.

  Číst více
 • 2. 11. 2020

  Přestupky na úseku stavebního zákona

  Možných porušení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů (stavební zákon, dále jen „SZ“) může být poměrně hodně. Pojďme se proto podívat na jejich úpravu a také na to, jak jsou taková porušení sankcionována.

  Číst více
 • 27. 10. 2020

  Těhotná žena a její postavení v práci

  V níže uvedeném článku bychom vás chtěli informovat, nač máte jako těhotná žena v práci nárok, jaké na vás platí omezení a jaká jsou ochranná opatření dána zákoníkem práce a dalšími právními předpisy.

  Číst více
 • 23. 10. 2020

  Zpřísnění mimořádných opatření

  Vláda s účinností ode dne 22. října 2020 od 06:00 hod. do dne 3. listopadu 2020 do 23:59 hod.

  Číst více
 • 19. 10. 2020

  Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

  Termín „rodičovská“ v sobě pro mnohé zahrnuje jak rodičovskou dovolenou, tak rodičovský příspěvek. Je však nutné pamatovat na to, že se jedná o dva různé pojmy. V tomto článku si vysvětlíme, v čem se tyto pojmy liší a zodpovíme si odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně rodičovského příspěvku i rodičovské dovolené.

  Číst více
 • 15. 10. 2020

  Nová mimořádná opatření

  V posledních dnech bylo vydáno hned několik mimořádných opatření, a to v poměrně rychlém sledu, některá byla krátkodobá a u jiných nová rušila starší. V současné chvíli v tom není úplně pořádek a i na oficiální stránce vlády, to chce trochu trpělivosti.

  Číst více
 • 12. 10. 2020

  Dohoda o pracovní činnosti

  Dohoda o pracovní činnosti je stejně jako dohoda o provedení práce jedním ze tří základních pracovněprávních vztahů, v nichž lze legálně vykonávat závislou práci v omezeném časovém rozsahu. Podíváme se na její náležitosti a v závěru článku provedeme srovnání s druhým typem dohody.

  Číst více
 • 5. 10. 2020

  Evidence na úřadu práce – odmítnutí nabídky vhodného zaměstnání

  Ocitli jste se v situaci, kdy hledáte nové zaměstnání a jste nahlášeni na úřadu práce? V tomto článku se dozvíte, jak zákon definuje vhodné zaměstnání a také zákonné důvody pro odmítnutí nabídky vhodného zaměstnání, jež vám úřad práce zprostředkuje.  ​​​

  Číst více
 • 29. 9. 2020

  Volno pro vedoucí, instruktory a vychovatele táborů a sportovních soustředění

  V případě, že jste jednou z výše uvedených osob a svůj volný čas trávíte pokusem o výchovu mládeže v organizaci, která se tomuto bohulibému záměru věnuje, mohla by vás zaujmout novela zákoníku práce, kterou bude s účinností od 1.1.2021 upravena možnost využití pracovního volna pro zaměstnance.

  Číst více
 • 21. 9. 2020

  Školní pobyt a povinné očkování

  Dne 1. května 2020 nabyla účinnosti novela zákona o ochraně veřejného zdraví, na jejímž základě došlo k několika významným změnám na poli ochrany veřejného zdraví. Účelem tohoto článku je zaměřit se na změny spjaté s novelou v oblasti povinného očkování dětí, které se účastní zotavovacího pobytu či školy v přírodě. 

  Číst více
 • 16. 9. 2020

  Silniční kontrola (část II.)

  V předchozím článku o silniční kontrole jsme se věnovali okruhu osob, které jsou oprávněny zastavit (nikoliv však kontrolovat) vaše vozidlo, a též jsme shrnuli, jaké doklady musíte mít při řízení vozidla u sebe. Na silnici se však můžete setkat i s provedením prohlídky vašeho vozidla, a dokonce vám může být zabráněno v jízdě nebo vám může být zadržen řidičský průkaz. Za jakých okolností se tak může stát? Čtěte dále.

  Číst více
 • 8. 9. 2020

  Kindergeld od A do Z

  Dojíždíte za prací do Spolkové republiky Německo a máte děti? Následující informace vám vyjasní, co se pod tímto pojmem skrývá, kdo má nárok na jeho poskytnutí a jak dosáhnout jeho vyplacení.

  Číst více
 • 31. 8. 2020

  Práva a povinnosti při nahlížení do zdravotnické dokumentace

  Setkali jste se se situací, kdy vám poskytovatel zdravotních služeb nechtěl ukázat vaše údaje ze zdravotnické dokumentace či kopie lékařských zpráv? A když už nemocnice svolila k tomu, že do své zdravotnické dokumentace nahlédnete, vyžadovala za výkon vašeho práva vysoký finanční obnos? Po přečtení tohoto článku si budete více vědomi svých práv – toho, co si k vám nemocnice či lékař může podle zákona dovolit, když budete žádat o informace ze zdravotnické dokumentace, a naopak toho, co vám podle zákona nemůže odepřít. 

  Číst více
 • 24. 8. 2020

  Právní rámec postavení zařízení sloužícího k myslivosti v honitbě

  Ne jednoho myslivce v průběhu svých loveckých dnů zajímalo, v jakém případě může v honitbě, ke které patří, postavit zařízení sloužící k myslivosti (dále jen také jako zařízení). K těmto zařízením patří například krmelec, posed a také i méně známý políček pro zvěř. V tomto článku se budeme zabývat, co je zapotřebí pro to, aby bylo takové zařízení postaveno v honitbě v souladu se zákonem.

  Číst více
 • 13. 8. 2020

  Uzavření manželství s cizincem v České republice

  Chystáte svatbu se svou drahou polovičkou, která není českým občanem, a chcete se dozvědět více o možných administrativních nástrahách a specifických požadavcích českých úřadů? Pokud vaše odpověď zní ano, více se dočtete níže.

  Číst více
 • 27. 7. 2020

  Silniční kontrola (část I.)

  Ať už vyrazíte s vozidlem kamkoliv, musíte počítat s tím, že vás na silnici může potkat silniční kontrola. Jak by správně měla probíhat tato ne vždy příjemná a mnohdy obávaná součást provozu na pozemních komunikacích? V prvním článku se podíváme na to, kdo je oprávněn vaše vozidlo zastavit a jaké doklady musíte mít jakožto řidič při řízení vozidla u sebe.

  Číst více
 • 20. 7. 2020

  Syndrom zavrženého rodiče

  Se syndromem zavrženého rodiče se v praxi setkáváme zejména u dětí po rozchodu či rozvodu rodičů. Jaký vliv má tento psychologický fenomén na zdraví dítěte a jaký má význam z právního hlediska? 

  Číst více
 • 13. 7. 2020

  Vydání nového a prodloužení stávajícího zbrojního průkazu

  V poslední době se stává střelba čím dál více oblíbeným koníčkem a s ní souvisí také vlastnictví zbraní či zbrojního průkazu. V tomto článku se budeme věnovat problematice získání či případnému obnovení zbrojního průkazu u fyzických osob.

  Číst více
 • 7. 7. 2020

  Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství? (část II.)

  Narození vašeho potomka se blíží a nejste si jisti, v jaké výši a kdy máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Nemáte pracovní poměr na dobu neurčitou a nevíte, jaký má tato skutečnost dopad na peněžitou pomoc v mateřství? Pak čtěte dále...

  Číst více
 • 29. 6. 2020

  Kompenzace v případě zrušení letu

  Víte, v jakých případech můžete u leteckého dopravce uplatnit nárok na odškodnění v případě zrušeného letu a jakou výši odškodnění požadovat? To vše a mnohé další si můžete přečíst níže.

  Číst více
 • 22. 6. 2020

  Vyvlastňovací řízení

  Přestože je vlastnické právo právem absolutním, působícím vůči všem a jeho ochrana je zakotvena Listinou základních práv a svobod, ale také řadou právních institutů, právní řád počítá i se situacemi, kdy je třeba toto právo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. V tomto článku se budeme věnovat vyvlastňovacímu řízení jako procesu, od podání žádosti o vyvlastněnípo vydání rozhodnutí ze strany vyvlastňovacího úřadu.

  Číst více
 • 15. 6. 2020

  Vyvlastnění – pojmy, podmínky, náhrady

  Někdy je třeba vlastnické právo odejmout nebo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. Vyvlastnění je tedy odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku či stavbě. V tomto článku se budeme zabývat pojmy souvisejícími s vyvlastněním, podmínkami vyvlastnění a náhradami za vyvlastnění. Navážeme dalším článkem, kde blíže popíšeme proces samotného řízení o vyvlastnění.

  Číst více
 • 8. 6. 2020

  Kupní smlouva na nemovitost

  Kupní smlouva je nejdůležitějším dokumentem v procesu prodeje či koupě nemovitosti. Jaké nezbytné základní náležitosti by kupní smlouva měla obsahovat?

  Číst více
 • 1. 6. 2020

  Dohoda o provedení práce: Jak funguje a kdy se vyplatí

  Namísto klasického pracovního poměru si můžete vydělávat takzvaně na dohodu. V tomto článku se nejprve podíváme na dohodu o provedení práce, na to, jak tato dohoda funguje, jaké jsou její klady a zápory. V některém z následujících článků se zaměříme na dohodu o pracovní činnosti a závěrem na srovnání obou typů dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

  Číst více
 • 25. 5. 2020

  Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance v případě nevyplacení mzdy, či platu

  Určitě se mnohým z vás stalo, že vám zaměstnavatel uhradil pouze část mzdy, či platu, anebo v horším případě vám výplatu po splatnosti ještě nezaplatil. V následujícím článku naleznete jednu z možností, jak v souladu se zákonem ukončit pracovněprávní vztah, když vám za odvedenou práci zaměstnavatel včas nezaplatí.

  Číst více
 • 22. 5. 2020

  Vláda schválila nové dotační programy pro firmy a OSVČ

  Vláda chystá další dotace a programy pro firmy a podnikatele zasažené koronavirem. Přečtěte si, na co všechno mají nárok. ​​​​​​

  Číst více
 • 19. 5. 2020

  Odpovědnost zaměstnance za ztrátu svěřených věcí

  Rozhodli jste se cestou z práce udělat si radost a zajít si do oblíbeného obchodu koupit si něco pěkného na sebe a doma jste zjistili, že jste ve zkušební kabince zapomněli pracovní notebook?A po návratu do obchodu jste ho již zde nenalezli? Odpovídáte zaměstnavateli za věci, které jsou vám svěřeny při výkonu práce? V jaké výši a za jakých podmínek?

  Číst více
 • 14. 5. 2020

  Rozvolňování opatření po 11. květnu 2020

  Od pondělí 11. května přichází další dvě vlny rozvolňování vládních opatření. Přečtěte si, co všechno je momentálně povoleno a na co si ještě budeme muset počkat.

  Číst více
 • 11. 5. 2020

  Nároky při pracovním úrazu

  Co když utrpíte pracovní úraz? Víte, na co vše máte od zaměstnavatele nárok? V tomto článku podrobně probereme veškeré nároky, které vám mohou v případě pracovního úrazu ze zákona vzniknout.

  Číst více
 • 5. 5. 2020

  Němci zpřísňují pravidla dopravního provozu. Řidiči si za své prohřešky připlatí

  Na podzim roku 2019 navrhl německý ministr dopravy Andreas Scheuer nová opatření v dopravě. Ty mají podpořit cyklisty a chodce a přísněji potrestat řidiče, kteří nerespektují pravidla silničního provozu. ​​​​​

  Číst více
 • 29. 4. 2020

  Nouzový stav bude v České republice trvat pouze do 17. května

  Včera, dne 28. 4. 2020, poslanecká sněmovna rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 17. května. Původní návrh vlády o prodloužení do 25. května byl nakonec zamítnut. Vláda však připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví, která má restrikce z nouzového stavu zachovat i po jeho ukončení. ​​​

  Číst více
 • 24. 4. 2020

  Aktuálně - dopad SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu

  Zákon č. 185/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu, účinný od 24. 4. 2020.

  Číst více
 • 22. 4. 2020

  Uvolňování vládních opatření a podmínky nového provozu

  Od pondělí 20. dubna začíná první fáze uvolňování opatření. Ta je nově aktualizována o doporučení a požadavky od Ministerstva zdravotnictví, které musí být přísně dodržovány. Pokud by se epidemie koronaviru zhoršila, některé z těchto opatření se budou znovu obnovovat. ​​​

  Číst více
 • 20. 4. 2020

  Nejčastější otázky a odpovědi ohledně kompenzačního bonusu pro OSVČ

  9. dubna 2020 byl parlamentem schválen zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ v hodnotě 25 000 korun. V souvislosti s tímto rozhodnutím se ze strany žadatelů spustila vlna otázek, na které oficiálně odpovídá Ministerstvo financí. ​​​​​​

  Číst více
 • 16. 4. 2020

  Vláda má plán až do června

  Včera vláda představila plán, podle kterého budou uvolňovat mimořádná omezení. Začnou se otvírat služby, obchody, restaurace, dalším uvolněním budou svatby a hromadné akce do padesáti osob. Následně se vrátí žáci do škol a školských zařízení.

  Číst více
 • 14. 4. 2020

  Aktuálně – jak je to v současné době s omezením volného pohybu a kdo má výjimku na používání ochranných pomůcek?

  Současný stav se neustále mění. Co aktuálně platí při nouzovém stavu? Shrnutí aktuální situace naleznete v následujícím článku.

  Číst více
 • 9. 4. 2020

  OSVČ mají nárok na 25 tisíc korun

  V důsledku koronaviru budou mít OSVČ nárok na bonus 25 tisíc korun. Na podporu, která trvá od 12. 3. až do konce dubna mají nárok OSVČ za splněných níže uvedených podmínek, nezáleží ale na výši či poklesu příjmu v roce 2019/2020.

  Číst více
 • 7. 4. 2020

  Aktualizace mimořádných opatření

  Aktuální situaci je důležité neustále sledovat, podívejte se na úpravu některých opatření, se kterými přichází vláda.

  Číst více
 • 3. 4. 2020

  Aktuální situace – vláda předloží Parlamentu balík zákonů na pomoc s koronavirem

  Ve středu 1. 4. 2020 vláda schválila několik návrhů zákonů, které předloží Parlamentu k projednání ve stavu legislativní nouze. V těchto zákonech je celá řada dalších kroků, které mají zmírnit následky epidemie koronaviru na společnost. Kabinet také požádá o prodloužení trvání nouzového stavu, až do 11. 5. 2020.

  Číst více
 • 2. 4. 2020

  Aktualizace programu Antivirus (kurzarbeit)

  Vláda upravila parametry programu Antivirus, díky kterému se má udržet co nejvyšší zaměstnanost. Program má pomoct zaměstnavatelům s výplatou mezd. A klade si za cíl nepropouštění zaměstnanců i v případě, že pro ně firmy nemají v současné situaci dost práce. Program se rozběhne 6. 4. 2020.

  Číst více
 • 30. 3. 2020

  Epidemie koronaviru – dávky, úlevy, půjčky

  V České republice vláda spouští řadu podpůrných programů a úlev. Na co mají nárok OSVČ, zaměstnanci, jaké je aktuální ošetřovné či podpora v nezaměstnanosti? Všechny užitečné informace naleznete v následujícím článku. ​​

  Číst více
 • 27. 3. 2020

  Nová opatření v nouzovém stavu

  Včera (26. 3. 2020) vláda, resp. v některých případech Ministerstvo zdravotnictví, rozhodli o řadě nových či úpravě stávajících opatření, zároveň byly některé z předchozích vládních návrhů schváleny ve zkráceném řízení parlamentem. Po dobu omezení dále vláda bude podporovat živnostníky, kterým nařízení omezila podnikání. Ven se může nově chodit pouze ve dvou, kromě výjimek.

  Číst více
 • 26. 3. 2020

  Koronavirus a školství – jak pandemie ovlivní chod škol, maturity a přijímací zkoušky?

  Pandemie koronaviru se silně dotkla také oblasti školství. Jaká opatření učinila vláda pro ochranu škol a studentů? A jakou právní pomoc můžete od nás v této situaci obdržet?

  Číst více
 • 24. 3. 2020

  Prodloužení omezení pohybu, další kroky na podporu zaměstnavatelů a další opatření

  Nejméně do 1. 4. 2020 (do 6:00) bude platit omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti. Vláda o prodloužení mimořádného opatření proti šíření koronaviru rozhodla včera 23. 3. 2020. Dále schválila další protikrizová opatření na podporu zaměstnavatelů, OSVČ i zemědělců. Vláda předloží poslanecké sněmovně ke schválení nový schodek státního rozpočtu, a to ve výši 200 miliard korun.

  Číst více
 • 23. 3. 2020

  Ochranná opatření pro podnikatele a pomoc státu

  V důsledku vládních nařízeních včetně uvalení karantény muselo mnoho podnikatelů uvést své podnikání do krizového režimu či ho zcela pozastavit. Jaká opatření pro ochranu podnikatelů vláda schválila? ​​​​​

  Číst více
 • 20. 3. 2020

  Covid-19 v ČR

  Aktuální shrnující informace.

  Číst více
 • 20. 3. 2020

  Pracovněprávní souvislosti spojené s Covid-19

  Mám nařízenou karanténu, jak vysokou náhradu mzdy mohu očekávat?

  Číst více
 • 19. 3. 2020

  Vláda schválila zákaz vycházení bez ochrany nosu a úst

  Jako další opatření v boji s koronavirem vláda schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst (v jakékoliv podobě od respirátorů a roušek po šátky), který platí od včerejší půlnoci.

  Číst více
 • 18. 3. 2020

  Zákaz reexportu léků do zahraničí i možnost vedlejších výdělků pro členy bezpečnostních složek

  Vláda v úterý 17. 3. 2020 zakázala na mimořádném zasedání reexport léků do zahraničí. Dále zakázala možnost vedlejších výdělků pro členy bezpečnostních složek. ​​​​​

  Číst více
 • 17. 3. 2020

  Aktuální dění o koronaviru a daňová opatření na podporu zaměstnavatelů

  Jaká je aktuální situace koronaviru v Česku a jakými opatřeními pomáhá vláda svým občanům zvládat tuto krizi? Čtěte vyjádření Ministerstva zdravotnictví a financí.

  Číst více
 • 16. 3. 2020

  Karanténa na území ČR – co smíme a nesmíme?

  Vláda vyhlásila na našem území zákaz volného pohybu osob. Zároveň vláda rozhodla o dalších opatřeních, která ovlivní životy každého z nás. ​​

  Číst více
 • 13. 3. 2020

  Šíření koronaviru

  Dnes vláda zařadila SARS-CoV-2 na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Toto opatření má spolu s ostatními opatřeními vlády zmírnit pandemii zmíněného viru. A co za úmyslné šíření hrozí? Nejpřísnější odstavec ustanovení § 152 trestního zákoníku hrozí až dvanáctiletým trestem odnětí svobody. Šíření SARS-CoV-2 je nyní považováno za trestný čin. Po mimořádném jednání vlády toto opatření oznámil premiér Andrej Babiš.

  Číst více
 • 13. 3. 2020

  Mimořádná opatření - dopravci

  Co je zakázáno?

  Číst více
 • 10. 3. 2020

  Mimořádná opatření - zavření škol

  Dne 10.3.2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví další mimořádní opatření týkající se zavření základních, středních a vysokých škol s účinností od 11.3.2020.

  Číst více
 • 6. 3. 2020

  Mimořádná opatření a rozhodnutí ke COVID-19

  V souvislosti s šířením koronaviru a z něj vycházejícího onemocnění COVID-19 dochází k mnoha neočekávaným komplikacím, pojďme se na ně podívat.

  Číst více
 • 4. 3. 2020

  Odměňování (mzda, plat, odměna z dohody a minimální mzda)

  Nevíte, proč se některým ze zaměstnanců vyplácí mzda a jiným plat a v případě uzavření dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, odměna, níže naleznete odpovědi a kromě jiného i výši minimální mzdy pro rok 2020.

  Číst více
 • 20. 2. 2020

  Odstupné

  Pokud zaměstnanec dostanete od zaměstnavatele výpověď, má nárok na finanční kompenzaci v podobě odstupného. Jaká je jeho výše a kdy zaměstnanci odstupné náleží? A může zaměstnavatel zaměstnanci vyplatit i vyšší částku, než stanovuje zákon?

  Číst více
 • 14. 2. 2020

  Alkohol na pracovišti

  Existují takové situace, kdy se může stát, že si ráno zaměstnanec nemůže být jistý, jestli by v práci při kontrole náhodou tzv. nenadýchal. Kvůli možným problémum s touto problematikou spojenou se tedy budu zabývat, jak postupovat při zjišťování alkoholu na pracovišti.

  Číst více
 • 28. 1. 2020

  Přerušení dodávky elektrické energie

  Energetický zákon výslovně upravuje oprávnění provozovatele distribuční soustavy přerušit dodávku elektrické energie a upravuje také podmínky, za kterých k přerušení dodávky ze strany provozovatele distribuční soustavy může dojít, jakož i další základní práva a povinnosti všech subjektů spojené s výrobou, přenosem a distribucí elektřiny.

  Číst více
 • 22. 1. 2020

  Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

  Mateřská - očekáváte příchod prvního potomka a lámete si hlavu, kdy vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství? A splňujete vůbec podmínky pro její čerpání? Náš článek na vaše otázky odpoví.

  Číst více
 • 10. 1. 2020

  Narovnání v přestupkovém řízení

  Mimo běžné formy skončení řízení o přestupku zakotvuje zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich s účinností od 1. 7. 2017 právní institut narovnání. Jde o odklon od standardního skončení řízení (např. zastavení, rozhodnutí o vině), který nachází svůj původ v trestním právu.

  Číst více
 • 3. 1. 2020

  Odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli

  Jaká jsou zákonná pravidla pro uplatnění náhrady škody způsobené zaměstnancem?

  Číst více
 • 23. 12. 2019

  Poškozené, zpožděné a ztracené zavazadlo v letecké přepravě

  Víte, jak se zachovat, když vám letecká společnost poškodí přepravované zavazadlo, popř. co dělat v situaci, kdy svůj kufr marně vyhlížíte na pásu a on ne a ne přijet? Pokud si nejste jistí, jaké důkazy si opatřit, na co máte nárok a u koho a v jaké lhůtě ho uplatnit, čtěte dále.

  Číst více
 • 16. 12. 2019

  Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců

  Zaměstnavatelé mají povinnost vytvářet zaměstnancům takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce a zajišťovat pro zaměstnance pracovnělékařské služby. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké jsou druhy pracovnělékařských prohlídek? Co zaměstnavatel nesmí připustit a jaké povinnosti má naopak zaměstnanec?

  Číst více
 • 6. 12. 2019

  Zrušení trvalého pobytu

  Zjistili jste, že jste u sebe přihlásili osobu k trvalému pobytu a následně vyšly najevo skutečnosti, které kdybyste věděli dříve, rozhodli byste se úplně jinak a tento krok neučinili? Přečtěte si náš článek, ve kterém naleznete veškeré informace týkající se tohoto tématu.

  Číst více
 • 25. 11. 2019

  Pomluva - právní aspekty a možnosti obrany

  Pomluvou rozumíme závažný zásah do osobnosti pomlouvané osoby v důsledku šíření nepravdivých údajů a informací o této osobě ústně, písemně, tiskem, na internetu apod., kdy toto jednání je způsobilé narušit soukromí pomlouvaného, negativně zasáhnout do jeho pracovního života, poškodit jeho dobrou pověst u spoluobčanů či mu způsobit jinou újmu.

  Číst více
 • 21. 11. 2019

  Rozšířené klišé „výpověď dohodou“ - je to vůbec možné?

  Pokud se jako zaměstnanec rozhodnete odejít z vašeho zaměstnání, můžete pracovní poměr ukončit buď výpovědí bez uvedení důvodu, či se se zaměstnavatelem můžete na ukončení pracovního poměru dohodnout.

  Pokud se však rozhodne zaměstnavatel pro ukončení pracovního poměru se svým zaměstnancem, může pracovní poměr ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů a musí přitom dodržovat podmínky a pravidla daná zákoníkem práce.

  Číst více
 • 14. 11. 2019

  Odstranění nežádoucí vegetace ze sousedního pozemku

  Každý, kdo má svůj rodinný domek, zpravidla ví, jaké to je mít sousedy. Bohužel, ne vždycky je se sousedy dobrá domluva. Problémy mohou vznikat dokonce i kvůli keřům nebo stromům.

  Číst více
 • 22. 10. 2019

  Poplatek za vyčištění zboží při odstoupení od smlouvy.

  Odstoupili jste od kupní smlouvy, prodejce vaše odstoupení uznal, ale současně vám naúčtoval jakýsi poplatek za vyčištění zboží? Má na to prodejce vůbec právo?

  Číst více
 • 8. 10. 2019

  Zaměstnanecké dílo

  Zaměstnanecké dílo - dílo vytvořené při plnění povinností vyplývajících z pracovněprávního vztahu.

  Číst více
 • 30. 9. 2019

  Na co si dát pozor na dovolené v zahraničí

  Chcete se dozvědět, jak se připravit na cestu tak, aby proběhla bez komplikací? Za jaké chování hrozí turistům v zahraničí vysoké pokuty, jaké suvenýry je zakázáno si z dovolené přivézt a mnohé další? V takovém případě čtěte dále.

  Číst více
 • 19. 9. 2019

  Přepis silničního vozidla

  Dnešní článek se věnuje přepisu motorových vozidel v registru silničních vozidel a častým problémům s tím spojených – neprovedení přepisu vozidla, spáchání přestupku před provedením přepisu a po předání daného vozidla, kdy níže uvedený postup obecně uvádí, jak je vhodné postupovat, aby se původní majitel v pozici prodávajícího vyhnul případným budoucím problémům, nebo je alespoň eliminoval. Článek dopadá na situace, kdy vlastník a provozovatel jsou osoby totožné.

  Číst více
 • 5. 9. 2019

  Příspěvek do fondu ČKP

  Dostali jste někdy výzvu od České kanceláře pojistitelů (ČKP) ohledně úhrady jakéhosi příspěvku? Pokud ne, tak patříte mezi naprostou většinu vlastníků/provozovatelů vozidel, kteří vždy měli své povinné ručení v pořádku. Nicméně subjektů, kteří svou povinnost danou zákonem č. 168/1999 Sb.,  o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, neplní, byť třeba nevědomky, jsou i tak desítky tisíc. Pojďme si říci, koho přesně se daný příspěvek týká a kdo je povinen jej ČKP uhradit.

  Číst více
 • 2. 9. 2019

  Osobní bankrot a oddlužení

  Nedaří se vám splácet vaše dluhy? Je proti vám vedeno několik exekucí? Nevíte, jak z této situace ven? Přečtěte si, na koho se obrátit, když se chcete dluhů zbavit, a jak probíhá oddlužení.

  Číst více
 • 27. 8. 2019

  Překážky v práci na straně zaměstnance

  Nejste si zcela jisti, co můžete považovat za překážku v práci na straně zaměstnance? Přinášíme vám jejich souhrnný přehled včetně základních zákonných ustanovení.

  Číst více
 • 22. 8. 2019

  Odstoupení od smlouvy bez udání důvodu

  Každý z nás se někdy dostal do situace, kdy si nebyl jistý, jestli může zboží prodejci vrátit bez uvedení důvodu, do kdy to smí udělat apod. V následujícím článku se proto pokusíme objasnit, kdy a za jakých podmínek smíte od smlouvy bez udání důvodů odstoupit.

  Číst více
 • 9. 8. 2019

  Převod nemovitosti mezi příbuznými

  Uvažujete o převedení nemovitosti na svého příbuzného, ale nevíte, jestli za převod budete muset platit nějaké daně? Jaké jsou rozdíly mezi kupní a darovací smlouvou z pohledu daní? A jak postupovat ve chvíli, kdy máte v ruce podepsanou smlouvu?

  Číst více
 • 2. 8. 2019

  Spory o hranice pozemků aneb čí je plot?

  Český právní řád používá pro označení hranice mezi sousedícími pozemky pojem „rozhrada“. Rozhradou může být cokoli, co odděluje dva pozemky od sebe navzájem. Nemusí se přitom jednat pouze o plot či zeď, ale může se jednat také o meze, strouhy, živé ploty, brázdy, stromořadí a jiné přírodní či uměle vytvořené hranice.

  Číst více
 • 30. 7. 2019

  Co všechno byste měli vědět, než se rozhodnete ukončit manželství

  Rozvod. Zážitek, který by si nejeden z nás nejraději odpustil. Přináší emocionální a mnohdy i finanční nápor.

  Číst více
 • 16. 7. 2019

  Nárok na odškodnění v případě zpoždění letu

  Víte, za jakých podmínek vám vzniká nárok na odškodnění, jakou výši můžete požadovat, u koho nárok uplatnit a v jaké lhůtě? To vše a mnohé další se dozvíte v tomto článku.

  Číst více
 • 10. 7. 2019

  Odmítli Vám po vybalení zboží uznat vrácení ve lhůtě 14 dnů kvůli hygienickým důvodům?

  Při koupi na dálku máte nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, ale jsou i situace, kdy to možné není. Jedním z nich jsou hygienické důvody. Kdy lze reálně ze strany prodejce tuto výjimku z odstoupení od smlouvy využít a kdy naopak dochází k jejímu zneužívání?

  Číst více
 • 2. 7. 2019

  Karenční doba od 1. července 2019 opět zrušena

  Co je to tzv. karenční doba? A co zákonodárce vedlo k jejímu opětovnému zrušení? Nejen to se dozvíte v našem dnešním článku.

  Číst více
 • 26. 6. 2019

  Běžná údržba a drobné opravy v bytě

  Víte, které náklady hradíte jako nájemce bytu? Které náklady za běžnou údržbu a drobné opravy nese pronajímatel a které nesete vy? A můžete si s pronajímatelem v nájemní smlouvě rozdělit náklady jinak? To vše se dozvíte v následujícím článku.

  Číst více
 • 19. 6. 2019

  Koupě ojetého vozidla

  Kupujete ojeté vozidlo? Dobrá kupní smlouva je alfou a omegou. Víte, co v ní nesmí chybět?

  Číst více
 • 12. 6. 2019

  Výpověď nájmu bytu na dobu určitou ze strany nájemce

  Jakým způsobem můžete jako nájemce vypovědět nájem na dobu určitou, když je doba nájmu pevně stanovena? Odpověď najdete v našem článku.

  Číst více
 • 7. 6. 2019

  Kdy sepsat záznam o dopravní nehodě?

  Lámete si hlavu, kdy sepsat záznam o dopravní nehodě, aby vše proběhlo, jak má? Pokud ano, přečtěte si náš článek!

  Číst více
 • 3. 6. 2019

  Insolvenční rejstřík - co, jak a kde?

  Co je insolvenční rejstřík, k čemu slouží a co všechno se z něj můžeme dozvědět? Jak se do insolvenčního rejstříku dostat a jak v něm vyhledávat? Insolvenční rejstřík vám o druhé smluvní straně může mnohé napovědět.

  Číst více
 • 21. 5. 2019

  Diskriminace a šikana na pracovišti

  Co znamená diskriminace nebo šikana na pracovišti jako je například mobbing nebo bossing? Jak se projevují a jak se šikaně či diskriminaci na pracovišti bránit? Čtěte dále!

  Číst více
 • 13. 5. 2019

  Co je vhodné vědět před cestou autem do Chorvatska

  Chystáte se v létě vyrazit na dovolenou k Jaderskému moři? Vyhněte se překvapení a přečtěte si, jak se zachovat při dopravní nehodě, za co vám hrozí pokuta či zda vám může policie zadržet cestovní doklad. 

  Číst více
 • 7. 5. 2019

  Jak se dostat k výplatě, když zaměstnavatel skončí v insolvenci?

  Jak jste jako zaměstnanci chráněni, když vám zaměstnavatel nedá výplatu a vyhlásí tzv. insolvenci? Dostanete se nějakým způsobem k penězům za odvedenou práci? Jaké máte podle zákona možnosti?

  Číst více
 • 23. 4. 2019

  Ukončení smlouvy o dodávce energií

  Rádi byste změnili svého dodavatele energií nebo ukončili nevýhodnou smlouvu, kterou jste uzavřeli s podomním prodejcem u vás doma, ale nevíte, jak to můžete udělat, aniž byste se nevystavili sankcím za ukončení smlouvy? V následujícím článku najdete některé z možností a způsobů pro ukončení takové smlouvy

  Číst více
 • 16. 4. 2019

  Vyškrtnutí věci ze soupisu movitého majetku

  Jak postupovat, když k Vám přijde exekutor a kromě věcí dlužníka chce zabavit věci i vám? Přečtěte si náš stručný návod.

  Číst více
 • 10. 4. 2019

  Jak podat trestní oznámení?

  Už jste se někdy ocitli v nepříjemné situaci, kdy se jako jediné řešení nabízelo obrátit se na Policii České republiky, ale nevěděli jste, jak to máte udělat? V tomto článku naleznete, jak nejlépe postupovat při podání trestního oznámení.

  Číst více
 • 28. 3. 2019

  Co je dobré vědět, když chcete bydlet v nájmu

  Několik základních informací o právech a povinnostech nájemce a pronajímatele, které je dobré znát již ve chvíli, kdy nájemní smlouvu uzavíráte. 

  Číst více
 • 21. 3. 2019

  Když vám chce dát zaměstnavatel výpověď

  Článek o tom, kdy vám zaměstnavatel může dát výpověď a kdy naopak nikoliv. A jak je to pak s výpovědní dobou​​​​?

  Číst více
 • 8. 3. 2019

  Jak je to s dlužnou mzdou?

  Stručný návod, jak postupovat, když vám zaměstnavatel dluží mzdu a od kdy s tím můžete něco dělat. 

  Číst více
 • 12. 2. 2019

  Neplatné rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem

  Důležité informace, co a jak je nutné udělat, když si myslíte, že s vámi zaměstnavatel neplatně ukončil pracovní poměr, ať již výpovědí, okamžitým zrušením či ve zkušební době.

  Číst více
 • 14. 11. 2018

  Když soused dělá v noci hluk

  Článek o tom, jak můžete postupovat a na koho se můžete obrátit, když váš soused v noci dělá hluk a vás už to prostě nebaví.

  Číst více
 • 18. 10. 2018

  Obvinění z dopravní nehody a pojišťovna

  V článku se dozvíte, jaké máte povinnosti vůči své pojišťovně povinného ručení, když se vám stane dopravní nehoda, jak požádat o pomoc svoji havarijní pojišťovnu a kdy kontaktovat majitele vozidla, pokud nabourané auto není vaše.

  Číst více
 • 12. 4. 2018

  Jak je to s potřebnými doklady, když cestujeme po EU?

  Jaké doklady si nezapomenout a na co myslet při cestách do zahraničí v rámci Evropské unie, když chcete předejít nemilým překvapením, například při kontrole ze strany policie? 

  Číst více
 • 23. 3. 2018

  Reklamace zboží v obchodě krok za krokem

  Jak postupovat, když v pozici spotřebitele reklamujete zboží zakoupené v obchodě? Do kdy musí prodávající reklamaci vyřídit? 

  Číst více

Filtrujte články

1. 11. 2021

Jaká jsou pravidla vydědění

Každý z nás se může dostat do svízelné rodinné situace. Případ může být natolik vážný, že se rozhodnete pro vydědění svých dětí. Takový zásah se ovšem neobejde bez dodržení určitých pravidel. Pojďte se podívat, jak institut vydědění funguje a kdy ho můžete uplatit.

276 hodnocení
4. 10. 2021

Novela exekučního řádu – „milostivé léto“

Parlament ČR v červenci 2021 schválil novelu exekučního řádu, jehož součástí je také opatření nazvané jako „milostivé léto“. Pojďte si přečíst, co znamená a jak vás může ovlivnit.

333 hodnocení

Nenašli jste, co jste hledali?