Právo pro všechny

Vaše pomocná ruka v džungli českého práva

Vybrané články

  • 30. 9. 2024

    Jak se řeší dopravní přestupky v Německu u řidičů nákladního automobilu?

    Jste majitelem firmy s nákladní kamionovou dopravou a vaši řidiči často cestují přes Německo? Pak byste určitě měli vědět, jakým způsobem se řeší dopravní přestupky zjištěné z automatizovaného systému. A to například překročení rychlosti či nedodržení bezpečného odstupu.​​​​​

    Číst více
  • 23. 9. 2024

    Druhy výživného a vše, co o nich potřebujete vědět

    Vyživovací povinnost není jen otázkou rodičů a jejich dětí – český zákon stanovuje různé formy této povinnosti i mezi členy rodiny. Zjistěte, koho se to týká, jaké jsou podmínky a na co si dát pozor, aby vás nepřekvapily právní komplikace.​​​​​​

    Číst více
  • 11. 9. 2024

    Poručenství aneb kdo se postará o vaše děti, když vy nemůžete

    Asi každý rodič se dříve nebo později zamýšlí nad otázkou, kdo se postará o jeho děti v případě, když by došlo na nejhorší. Budou muset do dětského domova? Bude o ně pečovat nejbližší rodina, i když spolu nevycházíte? Je možné pečující osobu vybrat dopředu? Všechny důležité odpovědi najdete v našem článku.
     

    Číst více
  • 2. 9. 2024

    Nekupujete náhodou auto v exekuci? Poradíme, jak se vyhnout dlužníkům

    Chystáte se pořídit ojeté auto? Nezapomeňte si prodejce důkladně prověřit. Pokud je auto postiženo v exekuci, mohlo by vám to po koupi způsobit celou řadu finančních starostí. Vymáhání kupní ceny od dlužníka pak může být prakticky nemožné. V tomto článku vám poradíme, jak se takovým problémům spolehlivě vyvarovat. 

    Číst více
  • 26. 8. 2024

    U DPP se od roku 2025 mění limity. Na co si firmy a zaměstnanci mají dát pozor?

    Pravidla u DPP (dohod o provedení práce) se výrazně mění. Od 1. ledna 2025 bude platit nový systém výpočtu odvodů, což by vám rozhodně nemělo uniknout. Zjistěte, co ještě letos platí a jaké novinky přinese příští rok. Ať už jste zaměstnancem nebo zaměstnavatelem, tyto informace vám přijdou vhod.

    Číst více
  • 19. 8. 2024

    Může dát zaměstnanec či zaměstnavatel výpověď e-mailem či SMS zprávou?

    Může být výpověď z pracovního poměru doručená e-mailem nebo SMS zprávou vůbec platná? V dnešní digitální době, kdy stále více komunikace probíhá online, se tato otázka stává čím dál aktuálnější. Co na to říká zákon a jaké mohou být důsledky takového postupu? Podívejte se, jak se moderní technologie střetávají s pracovním právem.

    Číst více
  • 12. 8. 2024

    Exekuční doložka: efektivní ochrana pronajímatelů vůči neplatícím nájemníkům

    Pronajímáte byt a bojíte se, že váš nájemce přestane platit nebo odmítne odejít z bytu po ukončení nájmu? Zjistěte, jak vám exekuční doložka může ušetřit měsíce stresu a peněz v boji s problematickými nájemníky.​​​​​​

    Číst více
  • 8. 8. 2024

    Dohoda o vině a trestu: kdy se vyplatí a jaké benefity nabízí?

    Byli jste obviněni ze spáchání trestného činu a je proti vám vedeno trestní řízení? Pak vám doporučujeme poradit se se svým právním zástupcem, zda by ve vašem případě nebyla vhodným řešením dohoda o vině a trestu. Za jakých okolností ji lze využít? A jaké benefity přináší? To se dozvíte v následujícím článku.​​​​​​

    Číst více
  • 29. 7. 2024

    Kdy prodejce může zrušit objednávku kvůli špatnému uvedení ceny?

    V dnešní době je naprosto běžné kupovat veškeré zboží přes internet. Někdy se ovšem může stát, že vám obchodník objednávku zruší kvůli špatnému zadání ceny na svých webových stránkách. Má na to vůbec nárok? A pokud ano, za jakých situací?

    Číst více
  • 22. 7. 2024

    Jak to bude s malými dětmi po rozvodu či rozchodu rodičů?

    Přemýšlíte nad rozvodem? Máte s partnerem malé děti a nevíte, jak to bude s následnou péčí? Tento článek vám udělá jasno v tom, jak postupovat a co očekávat od soudu.

    Číst více
  • 16. 7. 2024

    Jak dostat své peníze od dlužníka v insolvenci

    Ocitli jste se v situaci, kdy vám někdo dluží peníze? Zjistili jste, že je dotyčný v insolvenci? Na následujících řádcích se dočtete, co dělat, abyste v rámci insolvenčního řízení dosáhli na alespoň částečné uspokojení vaší pohledávky.


     

    Číst více
  • 10. 7. 2024

    Co dělat, když vás skrze cizí dluhy kontaktuje exekutor

    Zaskočila vás zpráva od exekutora? Možná vás právě kontaktoval kvůli dluhům vašich dětí nebo jiných rodinných příslušníků, kteří s vámi bydleli v jedné domácnosti. Zjistěte, jak se k takové situaci postavit.

    Číst více
  • 3. 7. 2024

    Kde potřebujete povinné ručení pro elektrokolo? Přinášíme přehled pravidel

    Máte doma elektrokolo a rádi byste s ním vyjeli i do zahraničí, ale nevíte, zda je zapotřebí povinné ručení? V našem článku se dozvíte, jaká je současná právní úprava v Rakousku či Německu. 

    Číst více
  • 28. 6. 2024

    Povinná centrální evidence dohod o provedení práce

    Zaměstnavatelé, víte o této novince? Od 1. 7. začíná platit povinnost o zavedení evidence všech DPP a spolu s tím i hlášení veškerých příjmů ČSSZ. Zjistěte více o tom, jak správně postupovat a vyhnout se problémům.

    Číst více
  • 17. 6. 2024

    Nájem bytu – kdy může dát pronajímatel okamžitou výpověď?

    Pronajímáte si byt, nebo naopak působíte jako pronajímatel? V následujícím článku se dozvíte, z jakých důvodů může pronajímatel nájemci vypovědět nájem bez výpovědní doby (tj. tzv. okamžitě) a jakým způsobem se nájemce může takové výpovědi bránit.

    Číst více
  • 11. 6. 2024

    Může SVJ přerušit dodávku služeb? Podle nejnovějšího rozhodnutí ano

    Představte si, že ve vašem bytovém domě vlastníci některých jednotek neplatí příspěvky na služby, jako je elektřina, voda nebo teplo. Jaké má v takové situaci společenství vlastníků jednotek (dále také jako SVJ") možnosti? Může SVJ skutečně přerušit dodávku těchto služeb? A pokud ano, za jakých podmínek? V tomto článku se podíváme na to, jaká jsou oprávnění SVJ v případě, že vlastníci nehradí příspěvky na služby, a jaké právní kroky může SVJ podniknout, aby zajistilo plynulý chod bytového domu.

    Číst více
  • 3. 6. 2024

    Nahlížení do trestního spisu a kdy vám může být odepřeno: část druhá

    Z předchozího článku už víme, co znamená pojem trestní spis, kdo může nahlížet do trestního spisu a jak toto právo upravuje zákon. V této části se zaměříme na případy, kdy vám může být právo nahlédnout do spisu odepřeno a jak se proti tomu můžete bránit.​​​​​​

    Číst více
  • 28. 5. 2024

    Vyloučení nebo podmíněné vyloučení žáka/studenta ze školy. Za jakých okolností je možné?

    Ocitli jste se v situaci, kdy vaše dítě bylo vyloučeno ze školy? Možná si říkáte, zda je toto rozhodnutí fér a za jakých okolností je to vůbec možné. V tomto článku si shrneme: kdo, kdy a jak může žáka/studenta vyloučit a co se s tímto rozhodnutím dá dělat.

    Číst více
  • 21. 5. 2024

    Předmanželská smlouva: Kdy se vyplatí a co všechno by měla obsahovat?

    Téma, které vyvolává mnoho otazníků a diskuzí. Někdo předmanželskou smlouvu vidí jako projev nedůvěry vůči druhému partnerovi, jiný jako ochranu pro obě strany. Pokud uvažujete o jejím zřízením, v tomto článku se dozvíte její hlavní výhody a obsahové náležitosti. ​​​​​​

    Číst více
  • 14. 5. 2024

    Co dělat, když vaše věci skončí (neprávem) v rukou exekutora? Díl 2.

    Co dělat, když se u vás doma objeví soudexekutor a začne zabavovat váš majetek kvůli exekuci jiné osoby, která tam bydlí? Pokud vám nálsedně zamítne i samotný návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, tohle je poslední možnost obrany. Pojďte se podívat na jasný návod, jak postupovat.​​​​​

    Číst více
  • 9. 5. 2024

    Co dělat, když chcete odstranit překážející autovrak?

    Všimli jste si ve svém okolí dlouhodobě stojícího vozidla ve špatném technickém stavu, případně auta s propadlou technickou kontrolou? V následujícím článku se dozvíte, kam se s tímto problémem obrátit, jaké jsou možnosti odstranění takového vozidla a jak celý proces probíhá.


     

    Číst více
  • 30. 4. 2024

    Novinka pro zaměstnavatele – nyní máte k zaměstnancům širší informační povinnost

    Zaměstnavatelé, zpozorněte. Máme pro vás novinku o změně, která se dotkne všech pracovních poměrů. Zjistěte, jakým způsobem se mění vaše informační povinnost a proč je její dodržení tak důležité.

    Číst více
  • 22. 4. 2024

    Co dělat, když omylem pošlete peníze na nesprávný účet?

    Zaslali jste omylem peníze na účet jiné osoby, než jste původně zamýšleli? Ještě není vše ztraceno. Poradíme vám, jak postupovat, abyste převedenou částku získali zpět co nejdříve a bez zbytečných oklik.
     

    Číst více
  • 15. 4. 2024

    Novinky v povinném ručení, které by vám neměly uniknout

    Změna evropské (tzv. motorové směrnice) z podzimu 2021 vyvolala potřebu upravit předpisy o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Zatímco změny v dalších evropských zemích stále probíhají, v Česku jsou již ustálené. Podívejte se na nejdůležitější novinky v roce 2024.

    Číst více
  • 8. 4. 2024

    Jak je to s nájmem bytu, když nájemce zemře? Víme, jak postupovat

    Zemřela vám blízká osoba, která bydlela v nájemním bytě? Nejspíše vás zajímá, jak to bude s nájmem a za jakých podmínek je možné ho ukončit. Na tyto důležité otázky a mnoho dalšího odpovídáme v našem nejnovějším článku.

    Číst více
  • 26. 3. 2024

    Nahlížení do trestního spisu a vše, co o něm potřebujete vědět: 1. část

    Bylo proti vám zahájeno trestní stíhání? Podle Listiny základních práv a svobod máte právo na obhajobu, se kterým je spojeno také oprávnění nahlížet do spisu. V tomto článku se dozvíte odpovědi na vše, co by vás mohlo zajímat – například kde nahlížení do spisu probíhá a zda si ze spisu můžete pořizovat kopie či poznámky.

    Číst více
  • 18. 3. 2024

    Co dělat, když narazíte na nekalou obchodní praktiku? Zjistěte, na co máte nárok

    Ošálil vás prodávající? Sdělil vám ohledně zboží zavádějící informaci? Cítíte se podvedení?  Dle aktuální právní úpravy i tyto skutečnosti mohou být relevantní pro možné odstoupení od smlouvy.

    Číst více
  • 13. 3. 2024

    Konkurenční doložka a vše, co o ní potřebujete vědět

    Při uzavírání pracovní smlouvy se celkem běžně můžete setkat s institutem tzv. konkurenční doložky. Zjistěte, k čemu konkurenční doložka slouží, jaké má náležitosti a kdy ji použít. 

    Číst více
  • 4. 3. 2024

    I dítě musí živit své rodiče. Zjistěte, kdy začíná platit tato vyživovací povinnost

    Vyživovací povinnost rodičů k vlastním dětem vás pravděpodobně nijak nepřekvapí. Víte ale, že funguje i obráceně? V tomto článku se dozvíte, jak to vypadá v praxi, podle čeho se tato povinnost určuje a kdy zaniká.

    Číst více
  • 26. 2. 2024

    Novinky v oblasti zaměstnanosti v roce 2024

    Ať už jste zaměstnancem nebo zaměstnavatelem, určitě vás budou zajímat novinky, které platí od roku 2024. Týkají se nejen podpory v nezaměstnanosti, ale také například zaměstnávání cizinců nebo nelegální práce. Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších změn, které by vám neměly uniknout.

    Číst více
  • 19. 2. 2024

    Co dělat, když vaše věci skončí (neprávem) v rukou exekutora? Díl 1.

    Co dělat, když se u vás doma objeví soudexekutor a začne zabavovat váš majetek kvůli exekuci jiné osoby, která tam bydlí? Přesně touto situací, její příčinou i možností vaší obrany, se zaobírá tento článek. 

     

    Číst více
  • 12. 2. 2024

    Jak řešit rozdělení majetku u nesezdaných partnerů

    Rozešli jste se s partnerem a nevíte, jak si rozdělit společný majetek? Zákon na takové případy myslí a přináší několik možností. Zjistěte, na co si dát pozor a co všechno budete potřebovat pro rychlé a hladké řešení celé situace.

    Číst více
  • 5. 2. 2024

    Co dělat, když máte chybu v návrhu na vklad do katastru nemovitostí?

    Jak postupovat v případě, že katastrální úřad odhalí neodstranitelné chyby v návrhu na vklad do katastru nemovitostí? V tomto článku najdete praktické informace pro nejvhodnější, ale zejména nejrychlejší řešení, které vám při vkladovém řízení může ušetřit až několik měsíců.

    Číst více
  • 29. 1. 2024

    Výpověď ze zdravotních důvodů: kdy je možná a co v takové situaci dělat?

    Byli jste delší dobu na pracovní neschopnosti a lékař vám oznámil, že nejspíš nebudete schopni dále vykonávat svou práci? V tomto článku se dozvíte, za jakých podmínek vám může zaměstnavatel dát výpověď ze zdravotních důvodů, jaké odstupné vám náleží nebo jak se proti výpovědi bránit.

    Číst více
  • 15. 1. 2024

    Dohoda o mlčenlivosti: Co obsahuje a jak ji využít v pracovněprávním vztahu

    Zaměstnavatelé a podnikatelé, chcete ochránit důvěrné informace z vašeho byznysu? Zvažujete zavedení dohody o mlčenlivosti? V tomto článku se dozvíte, co všechno by měla obsahovat a jaká konkrétní specifika musí splňovat v pracovněprávním vztahu se zaměstnanci.

    Číst více
  • 8. 1. 2024

    Jak je to s čerpáním dovolené v nepřetržitém provozu ve státní svátek?

    Jste zaměstnancem či zaměstnavatelem v práci s nepřetržitým provozem? Máte nejasnosti ohledně čerpání dovolené? Zjistěte, na co máte právo a jak v daném případě správně postupovat.

    Číst více
  • 3. 1. 2024

    Důležité novinky pro řidiče, které platí od 1.1. 2024

    S novým rokem přichází nemálo legislativních změn. Mezi ně patří i takové týkající se provozu na pozemních komunikacích. Jaké stěžejní novinky na řidiče od 1. 1. 2024 čekají? Mnoho z nich vás příjemně překvapí. ​​​​​​

    Číst více
  • 28. 12. 2023

    Pravidla pro výrobu alkoholu doma. Při nedodržení hrozí pokuta v řádech milionů

    Vyrábíte si doma vlastní alkohol? Pozor, zákon přináší jasný návod, jak postupovat. Pokud ho nedodržíte, hrozí vám milionové pokuty. Přečtěte si důležitá pravidla pro výrobu alkoholu.

    Číst více
  • 18. 12. 2023

    Přepis auta na nového majitele – novinky a změny, které vám nesmí ujít

    Novelou zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích došlo k výraznému zjednodušení procesu podání žádosti o převod vlastnického práva k vozidlu. V tomto článku najdete přehled nejdůležitějších novinek spolu s návodem, jak při přepisu postupovat.

    Číst více
  • 7. 12. 2023

    Hromadné žaloby se blíží. Měly by posílit pozici spotřebitele i zrychlit řízení

    V srpnu tohoto roku vláda schválila návrh zákona o hromadném občanském soudním řízení, jehož cílem je vymáhání většího množství spotřebitelských nároků v jediném řízení. Jak to bude v praxi vypadat ​​a s jakými změnami počítat? V tomto článku najdete vše, co o této novince potřebujete vědět.

    Číst více
  • 20. 11. 2023

    Dálniční známka a mýtné v Rakousku: kolik stojí, kde je zakoupit a rizika pokuty

    Máte namířeno autem do Rakouska? Pokud se chcete vyhnout úhradě náhradního mýtného, anebo tučným pokutám ve správním řízením, měli byste vědět, jaká jsou pravidla v případě platby mýtného. V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace, kde zakoupit dálniční známku, na jaké úseky se známka nevztahuje, a další věci, na které si dát předem pozor.

    Číst více
  • 13. 11. 2023

    Jak se bránit proti domácímu násilí? Policie může násilníka vykázat z domu

    Domácí násilí nabírá mnoho podob. Ať už ho oběť zažívá jakýkoliv způsobem, má právo na ochranu. Zasáhnout může například policie, která může násilníka vykázat ze společného bydlení na 10 dní. Zjistěte, jak vykázání probíhá a jaké jsou povinnosti a práva obou stran.

    Číst více
  • 3. 11. 2023

    Práva cestujících v letecké dopravě po brexitu

    Chystáte se letět z UK do EU nebo třetích zemí? Pak byste měli vědět, že po brexitu se změnila některá pravidla v letecké dopravě. V tomto článku se dozvíte, co dělat v případě zrušení a zpoždění letu nebo v situaci, kdy vám odepřou nástup na palubu. S námi budete mít dobrý přehled o vašich právech a možnostech.

    Číst více
  • 27. 10. 2023

    Nájem vs. podnájem bytu – víte, jaké jsou hlavní rozdíly?

    Podnájem a nájem. Mnoho lidí si myslí, že se jedná o dvě stejné věci. Tak to ale ve skutečnosti vůbec není. Liší se od sebe především mírou ochrany osoby, která v bytě či domě bydlí. Podívejte, co patří mezi hlavní rozdíly a na co si dát při podpisu smlouvy pozor.

    Číst více
  • 25. 10. 2023

    Jak prověřit historii ojetého auta?

    Ne každý má dostatek peněz na nové auto, jehož koupě je bezpečná, je známý jeho původ a výrobce na něj poskytuje záruku. Pro drtivou část české motoristické veřejnosti je tak koupě nového auta v podobě ojetiny nejčastější volbou. Na trhu s ojetými auty jsou však rozšířené podvody, a to nejen v ČR. Když si vybíráte ojeté auto, je dobré vědět, jaký příběh ukrývá, tedy zjistit si před pořízením jeho historii.

    Číst více
  • 16. 10. 2023

    Nová pravidla pro uzavírání smluv po telefonu

    Obáváte se, že se při chvilce nepozornosti během telefonátu zavážete k objednávce služeb nebo třeba ke změně dodavatele energií? Teď už vám toto riziko nehrozí. A to díky nové novele občanského zákoníku zákona na ochranu spotřebitele, která zpřísňuje podmínky pro uzavírání smluv po telefonu. Jaké změny přináší?

    Číst více
  • 9. 10. 2023

    Znalecký posudek a vše, co o něm potřebujete vědět

    Odmítá vám prodejce uznat reklamované závady na zakoupeném vozidle? Rozvádíte se a řešíte dělení společného majetku? Nesouhlasíte se zaviněním dopravní nehody? Možná v těchto a mnoha dalších případech se vám bude hodit znalecký posudek. Co je znalecký posudek , kdo ho může provést a co by měl obsahovat? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

    Číst více
  • 2. 10. 2023

    Novela zákoníku práce 2023 upravuje podmínky práce na dálku. Co se změnilo?

    Velkým tématem posledních dní je schválená novela zákoníku práce. Většina přijatých změn má datum účinnosti 1. 10. 2023. Níže se dozvíte, jakým změnám ohledně práce na dálku by měli věnovat pozornost jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé.

    Číst více
  • 18. 9. 2023

    Předkupní právo – v jakých případech zůstalo zachováno?

    Vlastníte ideální podíl nemovitosti a chcete jej prodat? Pak vás určitě bude zajímat, zda nemáte povinnost svůj spoluvlastnický podíl nejprve nabídnout ke koupi jinému spoluvlastníkovi. Odpověď na tuto a mnohé další otázky se dozvíte v našem článku.

    Číst více
  • 11. 9. 2023

    Co dělat, když pronajímatel chce ukončit váš nájem?

    Dostali jste do situace, když váš pronajímatel chce ukončit nájem? Chce vám dát výpověď, i když s vystěhováním nesouhlasíte? V takovém případě se vám bude hodit informace, jak postupovat a kdy to pronajímatel smí udělat. 

    Číst více
  • 4. 9. 2023

    Čeká vás výslech? Prozradíme vám, jak bude probíhat a jak se na něj připravit

    Obdrželi jste předvolání k podání svědecké výpovědí? Děláte si vrásky s tím, co vás čeká? Připravili jsme pro vás popis toho, jak výslech probíhá, a přehled vašich práv a povinností. Teď už budete na výslech připravení.

    Číst více
  • 28. 8. 2023

    Jak převést podíl nemovitosti mezi manžely bez notářské změny SJM?

    Po uzavření manželství vzniká společné jmění manželů – nebo jak se taky zkráceně označuje SJM (dnes je však právně v pořádku pouze společné jmění). Tento institut zjednodušeně funguje tak, že to, co manželé nabydou za trvání manželství, patří oběma v rámci bezpodílového spoluvlastnictví.

    Číst více
  • 21. 8. 2023

    Nový stavební zákon aneb revoluce se nekoná

    Dne 22. 5. 2023 prezident republiky Petr Pavel podepsal velkou novelu nového stavebního zákona (zákona č. 283/2021 Sb.) a souvisejících předpisů. Nový předpis bude účinný od 1. 1. 2024, a to pro vyhrazené druhy staveb (některé dopravní a průmyslové stavby). Pro běžné stavby (jako například rodinné či bytové domy) zákon počítá s účinností od 1. 7. 2024. Podívejme se nyní společně na klíčové změny, které přináší.

     

    Číst více
  • 9. 8. 2023

    Kdy se můžete obrátit na finančního arbitra?

    Na vašem účtu proběhly transkace bez vašeho souhlasu v důsledku napadení elektronického bankovnictví? Nesouhlasíte s výší nákladů při předčasném splacení úvěru? Máte s pojišťovnou spor ohledně plnění z životního pojištění? Pak máte možnost se obrátit na finančního arbitra. Jedná se o státní orgán, jehož posláním je zajistit rychlé a bezplatné mimosoudní řešení sporů mezi spotřebiteli a některými finančními institucemi.

    Číst více
  • 26. 7. 2023

    Vady zájezdu – na co mám v takovém případě právo?

    Koupili jste si u cestovní kanceláře zájezd a po příjezdu do hotelu jste zjistili, že hotel nedisponuje slíbeným vnitřním a venkovním bazénem? V takovém případě jde o typickou vadu zájezdu.

    Nejen to, jak v případě uvedené či obdobné vady zájezdu postupovat, se dozvíte v našem článku.​​​

    Číst více
  • 11. 7. 2023

    Odstoupení od smlouvy – v jakých případech ho lze využít?

    Objednali jste si jízdní kolo a po dodání zjistili, že vůbec nemá slibované parametry? Využili jste nabídky internetového obchodu a bylo Vám dodáno jiné zboží? V tomto článku se zaměříme na hlavní důvody, díky kterým můžete ze zákon​​​a odstoupit od smlouvy.

    Číst více
  • 3. 7. 2023

    Práce přesčas v roce 2023: kolik činí příspěvek a jaký je limit odpracovaných hodin

    Požádal vás někdy zaměstnavatel o přesčas? Víte, jaká odměna vám náleží a v jakých případech můžete práci navíc odmítnout? V tomto článku si posvítíme na tuto problematiku z pohledu práv a povinností zaměstnance. 

    Číst více
  • 26. 6. 2023

    Zjišťování hladiny alkoholu za volantem

    Věděli jste, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě po určitou dobu po vypití poslední sklenky? Pokud po konzumaci alkoholu hodláte usednout za volant, nejprve se pomocí kvalitního alkoholutesteru ujistěte, že už jste zcela střízliví. Případná rizika a postihy související s řízením pod vlivem alkoholu za to rozhodně nestojí.  

    Číst více
  • 19. 6. 2023

    Včelaři a jejich povinnosti: prodej medu, skladování a daně

    Jsou mezi vámi nějací včelaři? Květen a červen patří mezi včelařsky nejzajímavější měsíce, a to díky produkci medu a následného stáčení. Ne všichni včelaři však vědí, jaké množství zlatého produktu mohou prodat, jak ho zákonně skladovat a zda musí výdělek danit. V tomto článku se dozvíte vše, co budete potřebovat.

    Číst více
  • 12. 6. 2023

    Dohoda o užívání společné věci: jak ji uzavřít a co má obsahovat?

    Jste jedním ze spoluvlastníků a nevyhovuje vám, jak je aktuálně nastavené užívání společné věci? Nemusíte zoufat, zákon na takové situace myslí a nabízí možnost sjednání dohody, kde si s ostatními domluvíte podmínky a práva užívání. Zjistěte, co všechno může být obsahem dohody a jak ji uzavřít.

    Číst více
  • 5. 6. 2023

    Co dělat, když dodavatel neoprávněně zvýší ceny energií?

    Překvapilo vás navýšení ceny za dodávky elektřiny nebo plynu? Myslíte si, že na zdražení nemá dodavatel podle sjednané smlouvy nárok? Zjistěte, v jakých případech může ceny změnit oprávněně a v jakých situacích byste se měli bránit.

    Číst více
  • 24. 5. 2023

    Tiché víno a právo

    V souvislosti s ponecháním nulové spotřební daně rezonuje v posledních dnech společností pojem tichých vín. O jaká vína se konkrétně jedná a jak na ně nahlížet z pohledu práva

     

    Číst více
  • 18. 5. 2023

    Nové povinnosti e-shopů - část II. – Konec falešným slevám

    Slevy jsou mocným nástrojem, který dokáže k nákupu motivovat nejednoho zákazníka. Někteří prodejci však výhodné nabídky začali zneužívat do takové míry, že uváděli falešné akce i ceny zboží. S touto klamavou praktickou je ovšem nyní konec.

    Číst více
  • 17. 5. 2023

    Kabotáž – podmínky, lhůty a časté chyby

    Pracujete jako dopravce nebo řidič nákladních vozů? Pak byste měli vědět o důležitých změnách v mezinárodní silniční dopravě na území EU. V květnu 2022 došlo k zavedení řady nových pravidel, včetně úpravy kabotáže. Pojďte si přečíst, jaké jsou základní podmínky pro provádění kabotáže, četná omezení a nástrahy s tím spojené.

    Číst více
  • 8. 5. 2023

    Jak probíhá dědické řízení krok za krokem

    Ocitli jste se v situaci, kdy vás na tomto světě opustila blízká osoba? Ani tato událost se neobejde bez administrativních nutností. Brzy poté totiž na řadu přichází tzv. pozůstalostní řízení, při kterém dojde k vypořádání pozůstalosti mezi jednotlivé dědice. Zjistěte, jak dědické řízení probíhá a na co si dát pozor.

    Číst více
  • 2. 5. 2023

    Může SVJ zakázat krátkodobé pronájmy a ubytování cizích osob?

    Krátkodobé pronájmy, jako je například Airbnb, přináší pronajímatelům celou řadu ekonomických výhod. Ne všichni jsou však z této situace nadšení – ostatní obyvatele domu může často potrápit nadměrný hluk nebo narůst nepořádku. Jak se proti tomu mohou vlastníci SVJ bránit?

    Číst více
  • 24. 4. 2023

    Dostali jste od svého zaměstnavatele vytýkací dopis? Zjistěte, co v takové situaci dělat

    Nesplněné pracovní úkoly, porušení pravidel a další přestupky na pracovišti mohou nejen vyvolat neshody vaším zaměstnavatelem, ale také přinést nepříjemnost v podobě vytýkacího dopisu. Zjistěte, co to pro vás znamená a jak se proti němu bránit.

    Číst více
  • 17. 4. 2023

    Pracovní posudek: proč je důležitý a jak ho získat

    Končíte v práci a začínáte se poohlížet po novém zaměstnání? Pak se vám určitě bude hodit pracovní posudek, který může sloužit jako reference nebo doporučení od vašeho předchozího zaměstnavatele. Podívejte se, co všechno by měl obsahovat a kdy vám ho šéf může vydat.

    Číst více
  • 10. 4. 2023

    Co dělat, když nesouhlasíte s rozhodnutím dalších spoluvlastníků o dané věci?

    Jste spoluvlastníkem určité věci a nesouhlasíte s rozhodnutím dalších vlastníků? Přinášíme vám návod, co v takové situaci dělat a jak se bránit. Zároveň se dozvíte i základní informace o režimech správy: běžná, mimořádná a správa zvlášť významné záležitosti.

    Číst více
  • 3. 4. 2023

    Jak skrýt osobní údaje u datových schránek?

    Máte zřízenu datovou schránku pro nepodnikající fyzickou osobu? Nesouhlasíte s tím, aby vaše údaje byly dostupné v registru zveřejněném Ministerstvem vnitra? Přinášíme vám přesný návod, jak osobní informace skrýt před ostatními.

    Číst více
  • 27. 3. 2023

    Chcete na stavbě provést změny, které se liší od povolení úřadu? Víme, jak postupovat

    Získali jste povolení od stavebního úřadu, pustili se do stavby, ale na poslední chvíli jste se rozhodli pro zásadní změny? Pak existuje jasně daný postup, který musíte v této situaci dodržet. Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat a komu změny nahlásit.

    Číst více
  • 13. 3. 2023

    Co dělat, pokud druhý rodič neplatí výživné?

    Častá a smutná realita mnoha rodičů: jeden z partnerů přestane po rozchodu platit výživné na dítě. V takovém případě se jedná o porušení vyživovací povinnosti a existuje několik způsobů, jak se domoci svého práva. A dokonce případy, kdy výživné zaplatí stát.

    Číst více
  • 6. 3. 2023

    Dluhy a manželství: kdy odpovídá manžel za dluhy své polovičky?

    Manželství s sebou kromě radostí může přinést také spoustu překážek. Jednou z nich jsou třeba manželské dluhy. Pokud jste se dostali do situace, kdy je váš partner zadlužený, tady najdete návod, co dělat. Zjistěte, jaké dluhy se týkají i vaší osoby a jak se bránit, když s dluhem nesouhlasíte.

     

    Číst více
  • 27. 2. 2023

    Trpíte kvůli své práci nemocnými bedry? Od roku 2023 máte nárok na odškodnění

    Vykonáváte fyzicky náročnou práci, která se podepsala na vašem zdraví? A nejvíce na bedrech? Tento zdravotní problém je od letošního roku na seznamu nemocí z povolání. Zjistěte, za jakých podmínek máte nárok na kompenzaci. 

     

    Číst více
  • 20. 2. 2023

    Tři režimy společného jmění manželů a jejich pravidla

    Plánujete se svým partnerem svatbu? Nebo už máte po svatbě a přemýšlíte nad úpravou majetkových poměrů? Pak vás určitě budou zajímat základní režimy společného jmění manželů, jak vzniká a co způsobí jeho zánik. 

     

    Číst více
  • 13. 2. 2023

    Potvrzení o zaměstnání

    Potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) a pracovní posudek neboli posudek o pracovní činnosti jsou dokumenty vydávané zaměstnavatelem při skončení pracovněprávního vztahu zaměstnance. Jaké náležitosti musí tyto dokumenty obsahovat, čím se liší a jak se bránit, pokud s jejich obsahem nesouhlasíte nebo vám tyto dokumenty nejsou vůbec vydány? V tomto článku se blíže podíváme na potvrzení o zaměstnání.

    Číst více
  • 6. 2. 2023

    Jak zrušit spoluvlastnictví?

    Někdy se stane, že k jedné věci má vlastnické právo několik osob. Není překvapením, že v takových situacích mohou vznikat spory, jak se o věc starat a jak s ní nakládat. Zákon na takové případy naštěstí myslí a nabízí možnost zrušení spoluvlastnictví. Přečtěte si, jak správně postupovat.

    Číst více
  • 30. 1. 2023

    Kdy máte nárok na uvolnění z práce nebo náhradu platu nebo mzdy?

    Potřebujete se omluvit z práce kvůli mimořádné události, ale nechcete přitom čerpat svou dovolenou? Z pohledu zákona existuje celá řada situací, při kterých má zaměstnavatel povinnost uvolnit vás z práce uvolnit, aniž byste museli čerpat svou dovolenou.

    Číst více
  • 23. 1. 2023

    Druhy přestupků a vše, co o nich potřebujete vědět

    Víte, co patří mezi hlavní druhy přestupků a jak se od sebe liší? Nahlédněte pod pokličku jedné z nejběžnější právních oblastí, s níž se v životě setkáte. Díky jasnému rozdělení a popisu budete mít v této tematice konečně jasno.

    Číst více
  • 16. 1. 2023

    Novinky u registrace a evidence vozidel, které vám nesmí ujít

    Víte, že nás čekají velké změny v oblasti dopravy? K nově zaregistrovaným vozidlům se už nebude vydávat velký technický průkaz a dojde také k prodloužení platnosti evidenčních kontrol. Zjistěte podrobnosti jednotlivých novinek a jejich účinnost. 

    Číst více
  • 26. 12. 2022

    Novinky u reklamací v roce 2023, které by vám neměly uniknout

    Ochránit nakupující více než kdy dřív. To je cíl novinek v oblasti spotřebitelského práva. V tomto článku si rozebereme změny, které od 6. 1. 2023 budou platit u reklamací. Zpozornět by měli jak prodejci, tak nakupující – abyste věděli, na co všechno máte právo a jak reklamace efektivně řešit.

    Číst více
  • 19. 12. 2022

    Veřejný ochránce práv: s čím vám může pomoci a kdy se na něj můžete obrátit

    Máte pocit, že se k vám úřady zachovaly nefér? Myslíte si, že ve svých postupech udělaly chybu? Pak máte možnost obrátit se na veřejného ochránce práv. Zjistěte, jak vám může pomoci a co všechno by vaše žádost měla obsahovat.

    Číst více
  • 12. 12. 2022

    Škodové a obnosové pojištění: hlavní rozdíly a způsob plnění

    Není pojištění jako pojištění. Každé z nich má jiný charakter a jiné podmínky, které byste při uzavírání smlouvy měli znát. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi obnosovým a škodovým pojištěním.

    Číst více
  • 5. 12. 2022

    Koncesionářský poplatek: kolik se platí za rádio a televizi?

    Máte doma rádio nebo televizi? Pak máte ze zákona povinnost platit takzvaný koncesionářský poplatek, který slouží k financování veřejnoprávních médií. Zjistěte, kolik stojí a kdo je od tohoto poplatku osvobozený. 

     

    Číst více
  • 28. 11. 2022

    Důležitá pravidla pro pohřbívání domácího mazlíčka

    Domácí mazlíčci jsou právoplatní členové každé rodiny a jejich ztráta je velmi citlivým tématem. Každý chovatel by však měl vědět, co dělat v případě, kdy se ho rozhodne pohřbít. Zákon pro to stanovuje přísná pravidla, za jejichž porušení hrozí nemalá pokuta.

    Číst více
  • 21. 11. 2022

    Zákaz výroby a prodeje jednorázových plastů a vše, co o něm potřebujete vědět

    Plastová brčka, talíře nebo příbory. Česká vláda dala výrobě a prodeji jednorázových plastů utrum. Jaké důsledky to bude mít pro výrobce? A jaké ekologické alternativy se k plastovým produktům nabízí?

    Číst více
  • 14. 11. 2022

    Vyúčtování za služby: kdy se k vám dostane a co dělat, když s ním nesouhlasíte

    Blíží se období, kdy vám pronajímatel bude zasílat vyúčtování záloh za služby. Víte, jak postupovat v případě, že s výpočtem nesouhlasíte? A jaká práva máte jakožto nájemce? Díky těmto informacím budete před nepoctivými pronajímateli o krok napřed.

    Číst více
  • 31. 10. 2022

    Projednání vícero přestupků ve společném řízení

    Dostali jste výzvy k úhradě pokuty za různé přestupky a nechcete je platit zvlášť? Pro takové případy můžete využít společné řízení, které vám toto umožní. Zjistěte, za jakých podmínek lze této možnosti využít.

    Číst více
  • 24. 10. 2022

    Na jakou finanční pomoc máte nárok? Vláda představila nový program

    V návaznosti na zdražování energií a nájmů vláda připravila speciální opatření, která by lidem v nouzi měla finančně pomoci. Tento program se jmenuje Deštník proti drahotě a tady jsou nejdůležitější informace, které byste měli znát: druhy příspěvků a pravidla pro jejich získání.

    Číst více
  • 17. 10. 2022

    Kdy může pronajímatel zvednout zálohy za služby

    Zdražování energií se netýká jen spotřeby elektřiny v domácnosti a výdajů za vytápění. Stoupá i cena dalších poskytovaných služeb spolu s nájmem. Víte, za jakých podmínek může pronajímatel jednostranně zvýšit zálohy?

    Číst více
  • 3. 10. 2022

    Za jakých podmínek můžete vytlačit další akcionáře či být sami vytlačeni?

    Pokud se rozhodnete obchodovat s akciemi, vyplatí se vědět, jaká pravidla zde platí, zejm. za jakých okolností můžete vytlačit další akcionáře nebo být sami vytlačeni.

    Číst více
  • 26. 9. 2022

    Nechtějí vám přiznat invalidní důchod? Nejčastější důvody průtahů a zamítnutí

    Zažádali jste o invalidní důchod 3 měsíce zpět a stále nemáte rozhodnutí? Přinášíme přehled nejčastějších důvodů pro zpoždění a chyb při podávání žádosti. Zjistěte, jak proces schvalování funguje a jak se odvolat proti nesouhlasnému posudku úřadů.

     

    Číst více
  • 19. 9. 2022

    Datum spotřeby a minimální trvanlivost. Znáte rozdíl?

    Minule jsme si vzali na paškál dvojí kvalitu potravin. Nyní se podíváme na rozdíly mezi pojmy: datum spotřeby a minimální trvanlivost. Tyto termíny se často zaměňují, což může vést k nežádoucímu plýtvání s potravinami. Víte, v čem se liší?

    Číst více
  • 12. 9. 2022

    Eurolicence v mezinárodní přepravě: přehled všeho, co potřebujete vědět

    V rámci balíčku mobility – sérii změn pravidel v mezinárodní silniční dopravě na území EU – došlo v květnu tohoto roku k zavedení  nového požadavku na podnikatele v silniční dopravě. Zjistěte, co je eurolicence, kde o ni zažádat a jaké podmínky musíte splnit pro její vydání.

    Číst více
  • 5. 9. 2022

    Jak funguje německý bodový systém? Zjistěte, kdy dojde ke smazání trestných bodů

    Český bodový systém se od toho německého liší v několika důležitých věcech. Pokud často jezdíte na německých dálnicích či silnicích, určitě se vám budou hodit základní informace o ukládání trestných bodů a jejich mazání.

    Číst více
  • 22. 8. 2022

    Tipy, jak nakupovat letenky a zvýšit své šance na odškodnění

    Určitě jste zaznamenali obrovské fronty na letištích, zrušené lety či velká zpoždění, která provází letošní dovolenkovou sezónu. Zjistěte, jak správně nakupovat letenky a zvýšit své šance na odškodnění, pokud dojde ke zrušení či zpoždění letu.

    Číst více
  • 15. 8. 2022

    Kdy si zaměstnavatel může uchovávat kopie osobních dokladů svých zaměstnanců?

    Vyžaduje po vás zaměstnavatel souhlas s kopií občanského průkazu, řidičského průkazu či průkazu zdravotní pojišťovny? Je takový postup v souladu s právními předpisy, které se týkají ochrany osobních údajů? ​​​

    Číst více
  • 9. 8. 2022

    Příspěvek na bydlení – důležité změny od 1. července 2022

    Plánujete si zažádat o příspěvek na bydlení? Nevíte, zda na něj máte nárok? Zjistěte, jaké změny platí od 1. července 2022. Přinášíme vám přehled těch nejdůležitějších novinek, které vám nesmí uniknout. ​​​

    Číst více
  • 1. 8. 2022

    Co všechno by měla obsahovat petice?

    Nesouhlasíte s veřejným rozhodnutím vašeho města, kraje nebo dokonce státu? V takovém případě máte možnost sepsat petici. Jedná se o právo, které je zakotvené přímo v ústavním pořádku, a to konkrétně v listině základních práv a svobod. Jak má taková petice vypadat?

    Číst více
  • 25. 7. 2022

    Nepominutelný dědic a jeho práva při dědění

    Bojíte se, že vás sourozenec připraví o dědictví? Níže se dozvíte, co znamená být nepominutelný dědic, a tedy, že nemůžete o svůj dědický díl jen tak přijít.

    Číst více
  • 18. 7. 2022

    Česko jako první země EU definuje dvojí kvalitu potravin jako nelegální

    Všimli jste si někdy, že ty stejné potraviny a nápoje chutnají v zahraničí lépe než u nás? Příčinou je dvojí kvalita potravin. Čím je to způsobené? A jak tento dvojí metr řeší zákon?

    Číst více
  • 11. 7. 2022

    Kdy zaměstnavatel nese odpovědnost za újmu, která vznikla zaměstnanci kvůli šikaně?

    Šikana na pracovišti je stále častějším problémem zaměstnanců. Zaměstnavatel má povinnost zajistit vhodné pracovní prostředí, a pokud zaměstnanci vznikne z důvodu šikany újma, může být za to zaměstnavatel zodpovědný. Víte, jakých případů se to týká?

    Číst více
  • 4. 7. 2022

    Zájezd nebo cestování na vlastní pěst: srovnání právních výhod a nevýhod

    Chystáte se na dovolenou a řešíte, zda si zájezd sjednat u cestovní kanceláře nebo to udělat na vlastní pěst? Z právního pohledu se jedná o dva odlišné případy a každý z nich se řídí jinými pravidly. Zjistěte dopředu, na co si dát pozor a jak řešit případné komplikace.

    Číst více
  • 27. 6. 2022

    Jak sepsat závěť

    V minulém článku jsme psali o dědictví a situaci, když nechcete dědit. Nyní se zaměříme na závět a vše, co potřebujete vědět o jejím sepsání. Zjistěte, jaké druhy závěti existují a jaké náležitosti musí obsahovat.

    Číst více
  • 20. 6. 2022

    Co dělat, když vás dopravce nenechá nastoupit na palubu letadla

    S blížícím se létem a útlumem covidu se spousta z vás jistě chystá na dovolenou. V případě, že zvolíte cestování letadlem, mohou vás potkat různé nevyzpytatelné situace. Víte, jak se zachovat, když vám dopravce nedovolí nastoupit do letadla, a jaká jsou vaše práva? Vše se dozvíte v našem článku.

    Číst více
  • 13. 6. 2022

    Chcete prodat byt, ve kterém máte nájemce? Na tyto věci si dávejte pozor

    Co bude s nájemníkem před a po prodeji bytu? Podíváme se společně na pár aspektů ve vztahu k této situaci.

    Číst více
  • 6. 6. 2022

    Pronajímáte byt? Za pozdní nebo zapomenuté vyúčtování pro nájemce vám hrozí pokuta

    Pronajímatel bytu má celou řadu povinností. Mezi ně patří i tvorba a zaslání ročního vyúčtování. Pokud tak neudělá, hrozí mu pokuta. Podívejte se, co o této situaci říká zákon a jak vysoko se může pokuta vyšplhat.

    Číst více
  • 29. 5. 2022

    Povinné ručení a souvislosti s válkou na Ukrajině

    Pomoc pro ukrajinská vozidla a ukončení zelenokaretního systému v Rusku a Bělorusku. Ruská agrese na Ukrajině má mnoho vážných dopadů v nejrůznějších oblastech, a tak ani systém povinného ručení nezůstal mimo.

    Číst více
  • 24. 5. 2022

    Registrace invazního domácího mazlíčka

    Věděli jste, že v předpisech Evropské unie došlo k zásadní změně ohledně registrace tzv. invazních nepůvodních druhů? Zjistěte, jaké povinnosti na vás jako chovatele či pěstitele čekají a na co si dát pozor.

    Číst více
  • 17. 5. 2022

    Kdy můžete vydědit svého potomka?

    Věděli jste, že existují situace, kdy svým dětem můžete zkrátit nebo odebrat povinný díl dědictví? Přečtěte si, jak funguje institut vydědění v praxi a co o něm říká zákon. V článku najdete i vzor prohlášení o vydědění.

    Číst více
  • 9. 5. 2022

    Účinnost dalších částí stavebního zákona se odkládá. Jaké to má důsledky?

    Příprava stavebního zákona trvala řadu let. Jeho primárním cílem má být zjednodušení a zrychlení procesu povolování staveb. Na jeho promítnutí do praxe si ale musíme ještě počkat. Jeho účinnost se totiž odkládá. Víte, jaké důsledky z toho plynou?

    Číst více
  • 2. 5. 2022

    Novinky u reklamací v roce 2022

    Rok 2022 přinese i důležité novinky v oblasti reklamací. Pojďte prozkoumat, o jaké změny se jedná, jaké úpravy lhůt a podmínek na uplatnění vad to přinese. 

    Číst více
  • 25. 4. 2022

    Podpora v nezaměstnanosti: Kdy na ni máte nárok a jak se počítá její výše?

    Ocitli jste se bez práce? Pak máte právo zažádat o podporu v nezaměstnanosti. Zjistěte, jak se vyměřuje výše podpory a jaké povinnosti se k vyplácení dávky vztahují. 

    Číst více
  • 18. 4. 2022

    Co dělat, když trpíte nemocí z povolání?

    Máte zdravotní potíže, které způsobilo vaše pracovní prostředí? Pak je možné, že trpíte takzvanou nemocí z povolání. Víte, jaká jsou vaše práva a jak se jich v takové situaci domoci? Odpovědi se dozvíte v našem článku.

    Číst více
  • 11. 4. 2022

    Jak reklamovat vady u koupeného zvířete?

    Ať už si koupíte psa, kočku nebo andulku, je dobré vědět, co dělat v případě, když u nich zjistíte zdravotní problémy nebo vady. Pojďte si přečíst, podle jakých pravidel postupovat a jak taková reklamace může vypadat.

    Číst více
  • 4. 4. 2022

    Co dělat, když nechcete dědit?

    Dostali jste se do situace, kdy máte dědické právo, ale dědit nechcete? I pro takové případy zákon nabízí jasný postup, co dělat. Setkat se můžete se třemi možnostmi: zřeknutí se dědického práva, odmítnutí dědictví a vzdání se dědictví. Zjistěte, co každá z nich přináší.

    Číst více
  • 29. 3. 2022

    Co dělat, když najdete věc, která vám nepatří?

    Stalo se vám někdy, že jste našli cizí věc na veřejném prostranství? Možná se vám v hlavě zrodila myšlenka, že byste si nález mohli nechat. Přečtěte si, jak postupovat a co o takové situaci říká zákon.

    Číst více
  • 21. 3. 2022

    Novinky u otcovské a dlouhodobého ošetřovného

    Od 1. 1. 2022 nastaly změny nejen u otcovské , ale také u dlouhodobého ošetřovného. Pojďte si přečíst, co všechno tyto novinky přinesou. 

    Číst více
  • 7. 3. 2022

    Novinky v oblasti datových schránek v roce 2022 a 2023

    Novinek ohledně datových schránek je hned vícero. Některé jsou v platnosti od počátku letošního roku, další začnou platit od roku 2023. Zbystřit by měli nejen dosavadní majitelé datové schránky, ale také ti, co datovou schránku dosud nemají. Jaké konkrétní dopady budou mít tyto novinky praxi? To se dozvíte v našem článku.

    Číst více
  • 28. 2. 2022

    Náklady řízení: z čeho se skládají a kdy se vám vrátí

    Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Soudní spor si s sebou vybírá jistou finanční daň, o které byste měli dopředu vědět. Pojďte si přečíst, jaké poplatky musíte během řízení uhradit a za jakých podmínek se vám tyto náklady vrátí zpět. ​​​

    Číst více
  • 21. 2. 2022

    Jak bude vypadat nový zákon o ochraně oznamovatelů alias whistleblowerů?

    Česká republika se ještě pořádně nevzpamatovala z příchodu GDPR a už ji pomalu, ale jistě zaplavuje nový fenomén – whistleblowing. Nová směrnice přikazuje chránit oznamovatele (whistleblowery), tedy ty, kteří pískají na píšťalku, když se hraje proti pravidlům. Co za ochranou oznamovatelů stojí a koho by měla především zajímat? To se dozvíte v následujícím článku.

    Číst více
  • 14. 2. 2022

    Co dělat, když chcete koupit umělecké dílo od žijícího autora?

    Uvažujete o koupi prvního uměleckého díla přímo od žijícího umělce? Chcete mít jistotu, že je dílo originál? Zjistěte, co všechno vás v tomto případě čeká a na co byste si měli dát pozor.

    Číst více
  • 8. 2. 2022

    Chcete si na dům nainstalovat kamery? Zjistěte, jakými pravidly se musíte řídit

    Rádi byste si na dům nainstalovali kamery a zajímá vás, jestli je to v souladu s právním řádem? Nebo jste se naopak octili na druhé straně barikády a vadí vám, že by vás sousedé kamerou natáčeli? V tomto článku se dozvíte, jakými pravidly se řídit a zároveň na co máte právo.

    Číst více
  • 31. 1. 2022

    Novinky v oblasti dopravy. Na co se musíte připravit v roce 2022?

    Rok 2022 přináší několik legislativních novinek v oblasti dopravy. Co vše se mění? To se dozvíte v následujícím článku.

     

    Číst více
  • 24. 1. 2022

    Dědictví a vše, co o něm potřebujete vědět

    Nahlédněte s námi pod pokličku dědického práva a zjistěte, podle jakých pravidel se dědictví řeší. Mimo to vás seznámíme i s důležitými pojmy, jako je pozůstalost, jmění nebo odkazovník. 

     

    Číst více
  • 17. 1. 2022

    Co dělat, když najdete zatoulané zvíře?

    Každému, zvlášť po silvestru, se může stát, že najde zatoulané zvíře, které se kvůli ohňostroji a hluku bujarých novoročních oslav zaběhlo. Víte, co dělat, když ho najdete? Přečtěte si, co o takové situaci říká zákon.

    Číst více
  • 10. 1. 2022

    Jak ukončit péči o pacienta

    Zajímá vás, jakým způsobem můžete ukončit péči o pacienta? Co dělat, když je arogantní, agresivní nebo jen nechce dodržovat léčebný plán? Přečtěte si, na co máte jakožto poskytoval zdravotních služeb nárok.

    Číst více
  • 20. 12. 2021

    Změny exekučního řádu v roce 2022. Na co se dlužníci musí připravit?

    Parlament ČR v červenci 2021 schválil novelu exekučního řádu, která nabyde účinnosti od 1. 1. 2022. Jedná se o nejvýznamnější úpravu fungování exekucí za poslední roky, která se silně dotkne zejména dlužníků. Pojďte si přečíst, o jaké změny půjde.

    Číst více
  • 13. 12. 2021

    Poplatek za psa: důležité informace pro pejskaře

    Máte doma pejska, kterému jsou více než 3 měsíce? Pak se vás týká povinnost placení každoročního poplatku. Přečtěte si, na kolik vás vyjde a co všechno tento poplatek pokrývá.

    Číst více
  • 6. 12. 2021

    Nová pravidla pro lyžaře v Itálii účinná od 1. 1. 2022

    Na zasněžených sjezdovkách Itálie bude od ledna 2022 kromě povinnosti prokázat se Covid passem platit pro všechny neprofesionální lyžaře také další povinnosti, které upravují, jak chování lyžaře na sjezdovce, tak „povinnou výbavu“, do které se nově počítá i pojištění odpovědnosti.
    Níže jsme pro Vás zpracovali seznam nevýznamnějších povinností a pravidel pro lyžaře, snowboardisty a každého podobného uživatele sjezdovky.

    Číst více
  • 29. 11. 2021

    Soudní poplatky: Kolik zaplatíte?

    Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Kolik takové právní zastoupení stojí a co vše bude nutné uhradit? Prozradíme vám tak, na jakou částku vás vyjdou poplatky soudu.

    Číst více
  • 22. 11. 2021

    Nový stavební zákon

    Pokud nedojde ke změnám, 1. července 2023 nabude plné účinnosti nový stavební zákon, který letos schválil Parlament České republiky. Pojďte si přečíst, jaké změny s ním přichází a na co byste se měli připravit.

     

     

    Číst více
  • 15. 11. 2021

    V jakých případech můžete odvolat dar?

    Darování je dobrovolné a bezúplatné převedení vlastnického práva k dané věci z dárce na obdarovaného. Dárce se však může po čase rozhodnout, že si dar vezme zpátky. Za jakých okolností to může udělat? Odpovědi se dozvíte v našem článku.

    Číst více
  • 8. 11. 2021

    Co dělat, když se nájemce chce ve vašem bytě přihlásit k trvalému pobytu

    Představte si situaci, kdy pronajímáte byt a váš nájemce si chce u vás zřídit trvalý pobyt. Víte, jaká práva a povinnosti se k tomu pojí? Může si nájemce zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu? Pojďte zjistit odpovědi.

    Číst více
  • 1. 11. 2021

    Jaká jsou pravidla vydědění

    Každý z nás se může dostat do svízelné rodinné situace. Případ může být natolik vážný, že se rozhodnete pro vydědění svých dětí. Takový zásah se ovšem neobejde bez dodržení určitých pravidel. Pojďte se podívat, jak institut vydědění funguje a kdy ho můžete uplatit.

    Číst více
  • 25. 10. 2021

    Pokuty na německých silnicích se od listopadu 2021 rapidně zvýší

    Jezdíte často za nákupy či obchodními aktivitami k našim německým sousedům? Ukážeme vám základní změny v německém katalogu pokut a tresty, které vám za porušení zákona hrozí.

    Číst více
  • 14. 10. 2021

    „Chráněný účet“ aneb ochrana dlužníků před exekutory

    S chráněným účtem se mohou setkat fyzické osoby, jejichž platební účet byl postižen exekucí. Pojďte si přečíst, jak funguje, kdo na něj může posílat peníze a jak si ho založit.

    Číst více
  • 4. 10. 2021

    Novela exekučního řádu – „milostivé léto“

    Parlament ČR v červenci 2021 schválil novelu exekučního řádu, jehož součástí je také opatření nazvané jako „milostivé léto“. Pojďte si přečíst, co znamená a jak vás může ovlivnit.

    Číst více
  • 27. 9. 2021

    Kolik stojí právní služby?

    Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Kolik takové právní zastoupení stojí a co vše bude nutné uhradit? V tomto článku se zaměříme na náklady, které vám vzniknou při využití profesionálních advokátních služeb.

    Číst více
  • 20. 9. 2021

    Pravidla kolaudace

    Článek má za cíl popsat proces kolaudace, který je upraven stavebním zákonem. Blíže objasníme okruh staveb, které lze užívat na základě kolaudačního souhlasu nebo kolaudačního rozhodnutí. Osvětlíme postupy, které vedou jak k vydání kolaudačního souhlasu, tak k vydání kolaudačního rozhodnutí. A společně s tím vám vysvětlíme rozdíly mezi oběma instituty.

    Číst více
  • 13. 9. 2021

    Pronájem bytu cizinci

    Máte byt v osobním vlastnictví a rádi byste ho pronajali cizinci? Pak byste měli vědět, na co máte nárok a jaké povinnosti vás jakožto pronajímatele neminou. Kromě toho vám dáme i tipy, na co si dát pozor ve smlouvě a jak řešit případné spory. ​​

    Číst více
  • 6. 9. 2021

    Co vše je potřeba k darování nemovitosti?

    V tomto článku navážeme na článek Darovací smlouva a zaměříme se na darování nemovitosti. To obnáší nejen sepis písemné darovací smlouvy, ale i její vložení na katastr nemovitostí, s čímž je spojena povinnost úhrady nezbytných poplatků. Na závěr se podíváme i na daňovou problematiku, která s tím úzce souvisí. 

    Číst více
  • 23. 8. 2021

    Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

    Jste členem bytového družstva, nájemcem družstevního bytu a do budoucna uvažujete o jeho získání do osobního vlastnictví? Přečtěte si, jak to funguje v praxi a jaké povinnosti vás neminou.

    Číst více
  • 16. 8. 2021

    Za jakých podmínek můžete elektrokoloběžku používat v Česku a Německu

    Plánujete sobě či dětem pořídit elektrokoloběžku a chcete se před koupí dozvědět více informací? Zajímá vás, od kolika let můžete na elektrokoloběžce jezdit a zda k tomu potřebujete řidičský průkaz? Přinášíme vám praktické srovnání podmínek v Česku a Německu. 

    Číst více
  • 9. 8. 2021

    Aktuální právní úprava dovolené

    Postupuje váš zaměstnavatel správně při výpočtu vaší dovolené? Poskytuje vám dovolenou v hodinách, nebo stále v pracovních dnech? V tomto článku se dozvíte, jaké významné změny nastaly v právní úpravě o dovolené, která v novele zákoníku práce nabyla účinnost od 1. 1. 2021.

    Číst více
  • 6. 8. 2021

    Může zaměstnavatel zakázat kouření na pracovišti?

    Někteří zaměstnavatelé zakazují svým zaměstnancům kouření na pracovišti, ale mají na to skutečně právo? V tomto článku se zaměříme na to, kdy si zaměstnanec může zapálit cigaretu a kdy to naopak udělat nesmí.

    Číst více
  • 26. 7. 2021

    Odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení

    Článek se věnuje problematice odstraňování staveb, terénních úprav a zařízení, která je regulována zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen SZ"). Úvodem rozlišíme povolení a nařízení odstranění stavby, terénní úpravy nebo zařízení. V další části se budeme věnovat obsahu rozhodnutí o odstranění stavby, nákladům na odstranění stavby a odpovědnosti za škodu. Na závěr uvedeme informace o dokončení odstranění stavby a řekneme, za jakých situací nemusíte podávat oznámení stavebnímu úřadu.

    Číst více
  • 5. 7. 2021

    Co obsahuje a jak se uzavírá darovací smlouva

    Darovací smlouva je jednou z nejčastěji uzavíraných smluv v rodinném kruhu. A protože se jedná o právní dokument, je potřeba aby splňoval určité náležitosti. Pojďte si přečíst, co všechno darovací smlouva obsahuje a na co byste při darování  neměli zapomenout. 

    Číst více
  • 28. 6. 2021

    Řešení neshody rodičů ve věci předškolního vzdělávání dítěte

    O záležitostech týkajících se dítěte musí jeho rodiče vždy rozhodovat ve vzájemné shodě. Co ale mají dělat, když se neshodnou? Jak se takové případy řeší? V tomto článku najdete odpovědi, které vám mohou pomoci při řešení obdobných situací.

    Číst více
  • 21. 6. 2021

    Plná moc, pověření a jednání za právnickou osobu

    Nejste si jistí, co musí obsahovat plná moc a k čemu slouží pověření? Zajímá vás, kdo je oprávněn jednat za právnickou osobu?

    Číst více
  • 8. 6. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření – 8. 6. 2021

    Od úterý 8. 6. 2021 přichází na řadu další změny a rozvolnění. Jakých krajů se týkají a v jakých ještě budou platit výjimky, zjistíte v následujícím článku.

    Číst více
  • 4. 6. 2021

    Darování krve a pracovněprávní souvislosti

    Darování krve v dnešní době zažívá velký boom, a tak můžeme být svědky toho, jak se na seznam dobrovolných dárců zapisuje čím dál více lidí. Chtěli byste se stát jedním z nich, ale nevíte, zda budete uvolněni z práce? Jak postupovat, když vám zaměstnavatel odmítne poskytnout volno? A má na to vůbec právo?

    Číst více
  • 31. 5. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření – 31. 5. 2021

    Dnes se můžeme těšit na další zmírnění protiepidemických opatření. Po rozvolnění z předešlého týdne jsou na řadě další kroky. Podívejte se s námi na přehled změn.

    Číst více
  • 24. 5. 2021

    Home office z pohledu zákona

    Současná epidemie COVIDU-19 způsobila velkou proměnu pracovního dne běžného zaměstnance. V rámci opatření proti boji s pandemií byli zaměstnavatelé již od druhého čtvrtletí roku 2020 nuceni přesouvat své zaměstnance z kanceláří do jejich domovů. V tomto článku se podíváme zejména na to, jak je práce z domova regulována zákonem, jaká práva a povinnosti má zaměstnanec pracující z domova a jak si taková práva a povinnosti upravit prostřednictvím dohody o výkonu práce z domova.

    Číst více
  • 21. 5. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření – 24. 5. 2021

    Na další kroky v rozvolnění se můžeme těšit už příští týden. Podívejte se s námi na změny, které na nás čekají.

    Číst více
  • 13. 5. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření – 17. 5. 2021

    Už od pondělí 17. 5. 2021 přichází na řadu další změny a rozvolnění. Jakých krajů se týkají a v jakých ještě budou platit výjimky, zjistíte v následujícím článku.

    Číst více
  • 10. 5. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření – 10. 5. 2021 (aktualizace 11.5.2021)

    Epidemiologický situace se nadále zlepšuje, a tak dnes přichází další rozvolnění a to pro celou republiku

     

    Číst více
  • 30. 4. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření – aktualizace 4. 5. 2021

    Rozvolnění pokračuje pomalým tempem a navíc selektivně, co do územního rozsahu, a to z důvodu, že novým základním kritériem aktuálně je počet pozitivně testovaných na 100 000 obyvatel daného kraje, kdy nyní mají nejnižší čísla kraje Plzeňský, Královehradecký, Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a hl. m. Praha, a proto se uvolnění týká hlavně jich.

    Číst více
  • 26. 4. 2021

    Jak funguje družstvo a převod/přechod družstevního podílu

    V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na tzv. privatizační bytová družstva, na něž se výlučně vztahuje právní úprava ZOK, nikoliv dřívější právní předpisy, kdy jedním z posledních rozsáhlejších byl obchodní zákoník.

    Číst více
  • 19. 4. 2021

    Smluvní pokuta v nájemní smlouvě

    Uvažujete o novém nájemním bydlení? V nájemní smlouvě může být nově možnost sjednání pokuty. Jak vysoká může být tato pokuta a kdy máte povinnost ji zaplatit? Pojďte si přečíst o jejích podmínkách a zákonných limitacích.

    Číst více
  • 9. 4. 2021

    Rozvolnění mimořádných opatření (aktualizace)

    Po dlouhých týdnech přísných opatření se blýská na lepší časy. Ačkoliv vláda nebude prodlužovat nouzový stav a opatření budou platit stále, přece jenom se dočkáme povolení opasku. Končí zákaz vycházení i zákaz opustit okres. Oddechnout si mohou například rodiče, pomalu se začnou otevírat školy, otevřou se papírnictví, obchody s dětským oblečením. To vše od pondělí 12. dubna.

    Číst více
  • 6. 4. 2021

    Předčasné užívání stavby a zkušební provoz

    Realizujete stavbu a tápete ohledně legislativy? Tento článek má za cíl popsat dva instituty stavebního práva, kterými jsou předčasné užívání stavby a zkušební provoz. Pojďte si přečíst, jak se od sebe liší a co je potřeba ke schválení žádosti obou těchto požadavků.

    Číst více
  • 29. 3. 2021

    Jak řešit neuznanou reklamaci

    Reklamace je běžnou součástí obchodního vztahu mezi prodávajícím a zákazníkem. I když je toto právní jednání často rozhodnuto ve prospěch spotřebitele, někdy obchod reklamaci neoprávněně neuzná. Přinášíme kompletní návod, jak v takovém případě postupovat.

    Číst více
  • 22. 3. 2021

    Prodloužený nouzový stav a jeho pokračování

    Dle očekávání nebyl proběhlý třítýdenní nouzový stav poslední, vláda jej prodloužila o týden, do konce 28. 3. 2021, tak se podívejme, co málo se změnilo.

    Číst více
  • 16. 3. 2021

    Jak správně odstoupit od zboží zakoupeného na dálku?

    Zakoupili jste si zboží na dálku (např. na internetu) a rozhodli jste se, že ho nechcete, nebo nemůžete převzít? V tomto článku vám vysvětlíme, jak odstoupit od kupní smlouvy tak, aby mezi vámi a prodávajícím nevznikal žádný spor.

    Číst více
  • 5. 3. 2021

    Nový nouzový stav a ještě větší zpřísnění mimořádných opatření

    Kritická situace související s pandemií COVID-19 donutila vládu k zavedení nových opatření, zákazů, a především k prodloužení nouzového stavu. Nový nouzový stav platí na 30 dnů od 27. 2. 2021. Některé změny jsou marginální, naopak některé zákazy jsou zcela nové.

    Číst více
  • 3. 3. 2021

    Omezení pohybu osob

    Od včerejšího dne platí na našem území omezení pohybu osob. Navazuje tak na omezení, které bylo původně vyhlášeno pro okresy  Cheb, Sokolov a Trutnov.

    Číst více
  • 1. 3. 2021

    Aktualizace pravidel - používání respirátorů

    V souvislosti s ostatními mimořádnými opatřeními je od dnešního dne na našem území přijata aktualizace původních pravidlech nošení respirátorů. 

    Číst více
  • 23. 2. 2021

    Nová pravidla - používání respirátorů

    Ministerstvo zdravotnictví přišlo s novými pravidly pro ochranné prostředky dýchacích cest, tak si je pojďme představit.

    Číst více
  • 19. 2. 2021

    Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené

    Co se stane s mým pracovním místem, pokud budu na mateřské či rodičovské dovolené? Budu se mít následně kam vrátit? Nemůže mi zaměstnavatel dát výpověď, protože mám dítě? Co se stane, když znovu otěhotním? To jsou otázky, které mohou trápit mnohé novopečené rodiče. V tomto článku na ně dostanete odpovědi.

    Číst více
  • 8. 2. 2021

    Ujetí z místa dopravní nehody a hrozící sankce v České republice a Německu

    Nedovolené opuštění místa dopravní nehody bez potřebné výměny údajů o pojištění vozidel není bohužel ojedinělou záležitostí. I proto je takové jednání přísně posuzováno. V případě vyjetí za hranice vás navíc může výše sankcí ve srovnání s Českou republikou nemile překvapit.

    Číst více
  • 29. 1. 2021

    Zpřísnění mimořádných opatření

    Další zpřísněné mimořádných opatření platné od soboty 30. 1. 2021 do aktuálního konce nouzového stavu, tj .do 14. 2. 2021.

    Číst více
  • 22. 1. 2021

    Opětovně prodloužený nouzový stav

    Sněmovna po dlouhé a tentokrát i divoké diskuzi prodloužila nouzový stav původně do 22. 1. 2021, posléze „jen“ o tři týdny do 14. 2. 2021.

    Číst více
  • 18. 1. 2021

    Změny v doručování pracovních písemností

    V novele zákoníku práce došlo mimo jiné i ke změnám v doručování písemností. Změny se týkají doručování klíčových písemností jak zaměstnavatelem zaměstnanci, tak i naopak zaměstnance zaměstnavateli. Jaká pravidla ohledně doručování nově platí?

    Číst více
  • 11. 1. 2021

    Ochranná doba – kdy mi zaměstnavatel nemůže dát výpověď?

    V tomto článku se podrobně podíváme na právní institut ochranné doby v zákoníku práce. Víte, za jakých situací vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď? A kdy naopak může vaši ochrannou dobu prolomit? Odpověď vám mimo jiné dáme i na to, jak může onemocnění po podání výpovědi ovlivnit standardní výpovědní dobu. Přinášíme vám jasné a srozumitelné informace.

    Číst více
  • 7. 1. 2021

    Prodloužení maximálních mimořádných opatření

    Vláda ponechala mimořádná opatření na pátém stupni dle systému PES. ​​

    Číst více
  • 4. 1. 2021

    Zadržení řidičského průkazu při blokovém řízení na Slovensku

    Je vůbec možné, aby mi policejní orgán na Slovensku zadržel řidičský průkaz, když jsem souhlasil s blokovou pokutou? Odpověď je lakonická a zní ANO. V následujícím článku se dozvíte, proč tomu tak je.

    Číst více
  • 31. 12. 2020

    Maximální zpřísnění mimořádných opatření

    Aktuálně byla publikována nová opatření platná od 27.12.2020, odpovídající maximálnímu stupni, ze kterých plyne následující. 

    Číst více
  • 16. 12. 2020

    Opětovné zpřísnění mimořádných opatření

    Režim opatření se měl řídit systémem PES, tak to však dlouho nevydrželo a parametry se mění různě. Aktuálně byla publikována nová opatření, ze kterých plyne následující. 

    Číst více
  • 10. 12. 2020

    Aktuální COVID situace

    V platnost vstoupila nová vládní nařízení, týkající se aktuální situace. Navíc nouzový stav byl prodloužen do 23. 12. 2020. Přečtěte si novinky.

    Číst více
  • 8. 12. 2020

    Zpřísnění mimořádných opatření

    Jak jste asi zaznamenali, režim opatření se aktuálně řídí systémem PES, který se sice naposledy překlopil do třetího stupně, ale čísla podle vlády nadále rostou. Proto se opět trochu zpřísňuje, podívejme na změny, kdy vše je uvedeno samozřejmě v příslušné sbírce zákonů.

    Číst více
  • 7. 12. 2020

    Jak začít včelařit

    V současné době se v malých i velkých městech stává velmi oblíbený chov včel. Pakliže si člověk vybere provozovat tuto zálibu, tak zpravidla nemá tušení, co všechno má po právní stránce učinit – nebo dokonce tuto stránku věci vůbec neřeší. V tomto článku se pokusíme vysvětlit začátky včelaření z pohledu zákona.

    Číst více
  • 1. 12. 2020

    Rozvolnění mimořádných opatření – PES stupeň 3

    Jak jste asi zaznamenali, režim opatření se aktuálně řídí systémem PES, který se aktuálně překlopil do třetího stupně a to znamená, že je prostor pro uvolnění, tak se podívejme na změny, kdy vše je uvedeno samozřejmě v příslušné sbírce zákonů.

    Číst více
  • 23. 11. 2020

    Poškození vozidla spadlým sněhem či ledem

    Zima s sebou přináší spoustu nástrah a jednou z nich je i možné poškození vašeho plechového miláčka sněhem či ledem padajícího ze střech budov. Jak správně postupovat, co zajistit a na co si dát pozor, abyste se s úspěchem domohli náhrady škody? To se dozvíte v našem článku.

    Číst více
  • 23. 11. 2020

    Znovu prodloužený nouzový stav

    Sněmovna po dlouhé diskuzi prodloužila nouzový stav původně do 20. 11. 2020, posléze „jen“ o tři týdny do 12. 12. 2020.

    Číst více
  • 16. 11. 2020

    Otcovská poporodní péče

    Chcete se po narození miminka zapojit do jeho péče, ale nezůstat při tom bez peněz? Můžete čerpat otcovskou poporodní péči, ale jen pokud splníte zákonem předepsané podmínky. Přečtěte si, co vše musíte splnit a jak o dávku požádat.

    Číst více
  • 9. 11. 2020

    Kompenzační opatření

    V souvislosti s mimořádnými opatřeními vláda připravila a v rámci legislativního procesu bylo schváleno následující.

    Číst více
  • 5. 11. 2020

    Prodloužený nouzový stav

    Sněmovna dle očekáváné vzhledem k situaci kolem COVID-19 prodloužila nouzový stav původně do 2. 11. 2020, posléze „jen“ o tři týdny do 20. 11. 2020.

    Číst více
  • 2. 11. 2020

    Přestupky na úseku stavebního zákona

    Možných porušení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů (stavební zákon, dále jen „SZ“) může být poměrně hodně. Pojďme se proto podívat na jejich úpravu a také na to, jak jsou taková porušení sankcionována.

    Číst více
  • 27. 10. 2020

    Těhotná žena a její postavení v práci

    V níže uvedeném článku bychom vás chtěli informovat, nač máte jako těhotná žena v práci nárok, jaké na vás platí omezení a jaká jsou ochranná opatření dána zákoníkem práce a dalšími právními předpisy.

    Číst více
  • 23. 10. 2020

    Zpřísnění mimořádných opatření

    Vláda s účinností ode dne 22. října 2020 od 06:00 hod. do dne 3. listopadu 2020 do 23:59 hod.

    Číst více
  • 19. 10. 2020

    Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

    Termín „rodičovská“ v sobě pro mnohé zahrnuje jak rodičovskou dovolenou, tak rodičovský příspěvek. Je však nutné pamatovat na to, že se jedná o dva různé pojmy. V tomto článku si vysvětlíme, v čem se tyto pojmy liší a zodpovíme si odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně rodičovského příspěvku i rodičovské dovolené.

    Číst více
  • 15. 10. 2020

    Nová mimořádná opatření

    V posledních dnech bylo vydáno hned několik mimořádných opatření, a to v poměrně rychlém sledu, některá byla krátkodobá a u jiných nová rušila starší. V současné chvíli v tom není úplně pořádek a i na oficiální stránce vlády, to chce trochu trpělivosti.

    Číst více
  • 12. 10. 2020

    Dohoda o pracovní činnosti

    Dohoda o pracovní činnosti je stejně jako dohoda o provedení práce jedním ze tří základních pracovněprávních vztahů, v nichž lze legálně vykonávat závislou práci v omezeném časovém rozsahu. Podíváme se na její náležitosti a v závěru článku provedeme srovnání s druhým typem dohody.

    Číst více
  • 5. 10. 2020

    Evidence na úřadu práce – odmítnutí nabídky vhodného zaměstnání

    Ocitli jste se v situaci, kdy hledáte nové zaměstnání a jste nahlášeni na úřadu práce? V tomto článku se dozvíte, jak zákon definuje vhodné zaměstnání a také zákonné důvody pro odmítnutí nabídky vhodného zaměstnání, jež vám úřad práce zprostředkuje.  ​​​

    Číst více
  • 29. 9. 2020

    Volno pro vedoucí, instruktory a vychovatele táborů a sportovních soustředění

    V případě, že jste jednou z výše uvedených osob a svůj volný čas trávíte pokusem o výchovu mládeže v organizaci, která se tomuto bohulibému záměru věnuje, mohla by vás zaujmout novela zákoníku práce, kterou bude s účinností od 1.1.2021 upravena možnost využití pracovního volna pro zaměstnance.

    Číst více
  • 21. 9. 2020

    Školní pobyt a povinné očkování

    Dne 1. května 2020 nabyla účinnosti novela zákona o ochraně veřejného zdraví, na jejímž základě došlo k několika významným změnám na poli ochrany veřejného zdraví. Účelem tohoto článku je zaměřit se na změny spjaté s novelou v oblasti povinného očkování dětí, které se účastní zotavovacího pobytu či školy v přírodě. 

    Číst více
  • 16. 9. 2020

    Silniční kontrola (část II.)

    V předchozím článku o silniční kontrole jsme se věnovali okruhu osob, které jsou oprávněny zastavit (nikoliv však kontrolovat) vaše vozidlo, a též jsme shrnuli, jaké doklady musíte mít při řízení vozidla u sebe. Na silnici se však můžete setkat i s provedením prohlídky vašeho vozidla, a dokonce vám může být zabráněno v jízdě nebo vám může být zadržen řidičský průkaz. Za jakých okolností se tak může stát? Čtěte dále.

    Číst více
  • 8. 9. 2020

    Kindergeld od A do Z

    Dojíždíte za prací do Spolkové republiky Německo a máte děti? Následující informace vám vyjasní, co se pod tímto pojmem skrývá, kdo má nárok na jeho poskytnutí a jak dosáhnout jeho vyplacení.

    Číst více
  • 31. 8. 2020

    Práva a povinnosti při nahlížení do zdravotnické dokumentace

    Setkali jste se se situací, kdy vám poskytovatel zdravotních služeb nechtěl ukázat vaše údaje ze zdravotnické dokumentace či kopie lékařských zpráv? A když už nemocnice svolila k tomu, že do své zdravotnické dokumentace nahlédnete, vyžadovala za výkon vašeho práva vysoký finanční obnos? Po přečtení tohoto článku si budete více vědomi svých práv – toho, co si k vám nemocnice či lékař může podle zákona dovolit, když budete žádat o informace ze zdravotnické dokumentace, a naopak toho, co vám podle zákona nemůže odepřít. 

    Číst více
  • 24. 8. 2020

    Právní rámec postavení zařízení sloužícího k myslivosti v honitbě

    Ne jednoho myslivce v průběhu svých loveckých dnů zajímalo, v jakém případě může v honitbě, ke které patří, postavit zařízení sloužící k myslivosti (dále jen také jako zařízení). K těmto zařízením patří například krmelec, posed a také i méně známý políček pro zvěř. V tomto článku se budeme zabývat, co je zapotřebí pro to, aby bylo takové zařízení postaveno v honitbě v souladu se zákonem.

    Číst více
  • 13. 8. 2020

    Uzavření manželství s cizincem v České republice

    Chystáte svatbu se svou drahou polovičkou, která není českým občanem, a chcete se dozvědět více o možných administrativních nástrahách a specifických požadavcích českých úřadů? Pokud vaše odpověď zní ano, více se dočtete níže.

    Číst více
  • 27. 7. 2020

    Silniční kontrola (část I.)

    Ať už vyrazíte s vozidlem kamkoliv, musíte počítat s tím, že vás na silnici může potkat silniční kontrola. Jak by správně měla probíhat tato ne vždy příjemná a mnohdy obávaná součást provozu na pozemních komunikacích? V prvním článku se podíváme na to, kdo je oprávněn vaše vozidlo zastavit a jaké doklady musíte mít jakožto řidič při řízení vozidla u sebe.

    Číst více
  • 20. 7. 2020

    Syndrom zavrženého rodiče

    Se syndromem zavrženého rodiče se v praxi setkáváme zejména u dětí po rozchodu či rozvodu rodičů. Jaký vliv má tento psychologický fenomén na zdraví dítěte a jaký má význam z právního hlediska? 

    Číst více
  • 13. 7. 2020

    Vydání nového a prodloužení stávajícího zbrojního průkazu

    V poslední době se stává střelba čím dál více oblíbeným koníčkem a s ní souvisí také vlastnictví zbraní či zbrojního průkazu. V tomto článku se budeme věnovat problematice získání či případnému obnovení zbrojního průkazu u fyzických osob.

    Číst více
  • 7. 7. 2020

    Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství? (část II.)

    Narození vašeho potomka se blíží a nejste si jisti, v jaké výši a kdy máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Nemáte pracovní poměr na dobu neurčitou a nevíte, jaký má tato skutečnost dopad na peněžitou pomoc v mateřství? Pak čtěte dále...

    Číst více
  • 29. 6. 2020

    Kompenzace v případě zrušení letu

    Víte, v jakých případech můžete u leteckého dopravce uplatnit nárok na odškodnění v případě zrušeného letu a jakou výši odškodnění požadovat? To vše a mnohé další si můžete přečíst níže.

    Číst více
  • 22. 6. 2020

    Vyvlastňovací řízení

    Přestože je vlastnické právo právem absolutním, působícím vůči všem a jeho ochrana je zakotvena Listinou základních práv a svobod, ale také řadou právních institutů, právní řád počítá i se situacemi, kdy je třeba toto právo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. V tomto článku se budeme věnovat vyvlastňovacímu řízení jako procesu, od podání žádosti o vyvlastněnípo vydání rozhodnutí ze strany vyvlastňovacího úřadu.

    Číst více
  • 15. 6. 2020

    Vyvlastnění – pojmy, podmínky, náhrady

    Někdy je třeba vlastnické právo odejmout nebo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. Vyvlastnění je tedy odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku či stavbě. V tomto článku se budeme zabývat pojmy souvisejícími s vyvlastněním, podmínkami vyvlastnění a náhradami za vyvlastnění. Navážeme dalším článkem, kde blíže popíšeme proces samotného řízení o vyvlastnění.

    Číst více
  • 8. 6. 2020

    Kupní smlouva na nemovitost

    Kupní smlouva je nejdůležitějším dokumentem v procesu prodeje či koupě nemovitosti. Jaké nezbytné základní náležitosti by kupní smlouva měla obsahovat?

    Číst více
  • 1. 6. 2020

    Dohoda o provedení práce: Jak funguje a kdy se vyplatí

    Namísto klasického pracovního poměru si můžete vydělávat takzvaně na dohodu. V tomto článku se nejprve podíváme na dohodu o provedení práce, na to, jak tato dohoda funguje, jaké jsou její klady a zápory. V některém z následujících článků se zaměříme na dohodu o pracovní činnosti a závěrem na srovnání obou typů dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

    Číst více
  • 25. 5. 2020

    Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance v případě nevyplacení mzdy, či platu

    Určitě se mnohým z vás stalo, že vám zaměstnavatel uhradil pouze část mzdy, či platu, anebo v horším případě vám výplatu po splatnosti ještě nezaplatil. V následujícím článku naleznete jednu z možností, jak v souladu se zákonem ukončit pracovněprávní vztah, když vám za odvedenou práci zaměstnavatel včas nezaplatí.

    Číst více
  • 22. 5. 2020

    Vláda schválila nové dotační programy pro firmy a OSVČ

    Vláda chystá další dotace a programy pro firmy a podnikatele zasažené koronavirem. Přečtěte si, na co všechno mají nárok. ​​​​​​

    Číst více
  • 19. 5. 2020

    Odpovědnost zaměstnance za ztrátu svěřených věcí

    Rozhodli jste se cestou z práce udělat si radost a zajít si do oblíbeného obchodu koupit si něco pěkného na sebe a doma jste zjistili, že jste ve zkušební kabince zapomněli pracovní notebook?A po návratu do obchodu jste ho již zde nenalezli? Odpovídáte zaměstnavateli za věci, které jsou vám svěřeny při výkonu práce? V jaké výši a za jakých podmínek?

    Číst více
  • 14. 5. 2020

    Rozvolňování opatření po 11. květnu 2020

    Od pondělí 11. května přichází další dvě vlny rozvolňování vládních opatření. Přečtěte si, co všechno je momentálně povoleno a na co si ještě budeme muset počkat.

    Číst více
  • 11. 5. 2020

    Nároky při pracovním úrazu

    Co když utrpíte pracovní úraz? Víte, na co vše máte od zaměstnavatele nárok? V tomto článku podrobně probereme veškeré nároky, které vám mohou v případě pracovního úrazu ze zákona vzniknout.

    Číst více
  • 5. 5. 2020

    Němci zpřísňují pravidla dopravního provozu. Řidiči si za své prohřešky připlatí

    Na podzim roku 2019 navrhl německý ministr dopravy Andreas Scheuer nová opatření v dopravě. Ty mají podpořit cyklisty a chodce a přísněji potrestat řidiče, kteří nerespektují pravidla silničního provozu. ​​​​​

    Číst více
  • 29. 4. 2020

    Nouzový stav bude v České republice trvat pouze do 17. května

    Včera, dne 28. 4. 2020, poslanecká sněmovna rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 17. května. Původní návrh vlády o prodloužení do 25. května byl nakonec zamítnut. Vláda však připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví, která má restrikce z nouzového stavu zachovat i po jeho ukončení. ​​​

    Číst více
  • 24. 4. 2020

    Aktuálně - dopad SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu

    Zákon č. 185/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu, účinný od 24. 4. 2020.

    Číst více
  • 22. 4. 2020

    Uvolňování vládních opatření a podmínky nového provozu

    Od pondělí 20. dubna začíná první fáze uvolňování opatření. Ta je nově aktualizována o doporučení a požadavky od Ministerstva zdravotnictví, které musí být přísně dodržovány. Pokud by se epidemie koronaviru zhoršila, některé z těchto opatření se budou znovu obnovovat. ​​​

    Číst více
  • 20. 4. 2020

    Nejčastější otázky a odpovědi ohledně kompenzačního bonusu pro OSVČ

    9. dubna 2020 byl parlamentem schválen zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ v hodnotě 25 000 korun. V souvislosti s tímto rozhodnutím se ze strany žadatelů spustila vlna otázek, na které oficiálně odpovídá Ministerstvo financí. ​​​​​​

    Číst více
  • 16. 4. 2020

    Vláda má plán až do června

    Včera vláda představila plán, podle kterého budou uvolňovat mimořádná omezení. Začnou se otvírat služby, obchody, restaurace, dalším uvolněním budou svatby a hromadné akce do padesáti osob. Následně se vrátí žáci do škol a školských zařízení.

    Číst více
  • 14. 4. 2020

    Aktuálně – jak je to v současné době s omezením volného pohybu a kdo má výjimku na používání ochranných pomůcek?

    Současný stav se neustále mění. Co aktuálně platí při nouzovém stavu? Shrnutí aktuální situace naleznete v následujícím článku.

    Číst více
  • 9. 4. 2020

    OSVČ mají nárok na 25 tisíc korun

    V důsledku koronaviru budou mít OSVČ nárok na bonus 25 tisíc korun. Na podporu, která trvá od 12. 3. až do konce dubna mají nárok OSVČ za splněných níže uvedených podmínek, nezáleží ale na výši či poklesu příjmu v roce 2019/2020.

    Číst více
  • 7. 4. 2020

    Aktualizace mimořádných opatření

    Aktuální situaci je důležité neustále sledovat, podívejte se na úpravu některých opatření, se kterými přichází vláda.

    Číst více
  • 3. 4. 2020

    Aktuální situace – vláda předloží Parlamentu balík zákonů na pomoc s koronavirem

    Ve středu 1. 4. 2020 vláda schválila několik návrhů zákonů, které předloží Parlamentu k projednání ve stavu legislativní nouze. V těchto zákonech je celá řada dalších kroků, které mají zmírnit následky epidemie koronaviru na společnost. Kabinet také požádá o prodloužení trvání nouzového stavu, až do 11. 5. 2020.

    Číst více
  • 2. 4. 2020

    Aktualizace programu Antivirus (kurzarbeit)

    Vláda upravila parametry programu Antivirus, díky kterému se má udržet co nejvyšší zaměstnanost. Program má pomoct zaměstnavatelům s výplatou mezd. A klade si za cíl nepropouštění zaměstnanců i v případě, že pro ně firmy nemají v současné situaci dost práce. Program se rozběhne 6. 4. 2020.

    Číst více
  • 30. 3. 2020

    Epidemie koronaviru – dávky, úlevy, půjčky

    V České republice vláda spouští řadu podpůrných programů a úlev. Na co mají nárok OSVČ, zaměstnanci, jaké je aktuální ošetřovné či podpora v nezaměstnanosti? Všechny užitečné informace naleznete v následujícím článku. ​​

    Číst více
  • 27. 3. 2020

    Nová opatření v nouzovém stavu

    Včera (26. 3. 2020) vláda, resp. v některých případech Ministerstvo zdravotnictví, rozhodli o řadě nových či úpravě stávajících opatření, zároveň byly některé z předchozích vládních návrhů schváleny ve zkráceném řízení parlamentem. Po dobu omezení dále vláda bude podporovat živnostníky, kterým nařízení omezila podnikání. Ven se může nově chodit pouze ve dvou, kromě výjimek.

    Číst více
  • 26. 3. 2020

    Koronavirus a školství – jak pandemie ovlivní chod škol, maturity a přijímací zkoušky?

    Pandemie koronaviru se silně dotkla také oblasti školství. Jaká opatření učinila vláda pro ochranu škol a studentů? A jakou právní pomoc můžete od nás v této situaci obdržet?

    Číst více
  • 24. 3. 2020

    Prodloužení omezení pohybu, další kroky na podporu zaměstnavatelů a další opatření

    Nejméně do 1. 4. 2020 (do 6:00) bude platit omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti. Vláda o prodloužení mimořádného opatření proti šíření koronaviru rozhodla včera 23. 3. 2020. Dále schválila další protikrizová opatření na podporu zaměstnavatelů, OSVČ i zemědělců. Vláda předloží poslanecké sněmovně ke schválení nový schodek státního rozpočtu, a to ve výši 200 miliard korun.

    Číst více
  • 23. 3. 2020

    Ochranná opatření pro podnikatele a pomoc státu

    V důsledku vládních nařízeních včetně uvalení karantény muselo mnoho podnikatelů uvést své podnikání do krizového režimu či ho zcela pozastavit. Jaká opatření pro ochranu podnikatelů vláda schválila? ​​​​​

    Číst více
  • 20. 3. 2020

    Covid-19 v ČR

    Aktuální shrnující informace.

    Číst více
  • 20. 3. 2020

    Pracovněprávní souvislosti spojené s Covid-19

    Mám nařízenou karanténu, jak vysokou náhradu mzdy mohu očekávat?

    Číst více
  • 19. 3. 2020

    Vláda schválila zákaz vycházení bez ochrany nosu a úst

    Jako další opatření v boji s koronavirem vláda schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst (v jakékoliv podobě od respirátorů a roušek po šátky), který platí od včerejší půlnoci.

    Číst více
  • 18. 3. 2020

    Zákaz reexportu léků do zahraničí i možnost vedlejších výdělků pro členy bezpečnostních složek

    Vláda v úterý 17. 3. 2020 zakázala na mimořádném zasedání reexport léků do zahraničí. Dále zakázala možnost vedlejších výdělků pro členy bezpečnostních složek. ​​​​​

    Číst více
  • 17. 3. 2020

    Aktuální dění o koronaviru a daňová opatření na podporu zaměstnavatelů

    Jaká je aktuální situace koronaviru v Česku a jakými opatřeními pomáhá vláda svým občanům zvládat tuto krizi? Čtěte vyjádření Ministerstva zdravotnictví a financí.

    Číst více
  • 16. 3. 2020

    Karanténa na území ČR – co smíme a nesmíme?

    Vláda vyhlásila na našem území zákaz volného pohybu osob. Zároveň vláda rozhodla o dalších opatřeních, která ovlivní životy každého z nás. ​​

    Číst více
  • 13. 3. 2020

    Šíření koronaviru

    Dnes vláda zařadila SARS-CoV-2 na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Toto opatření má spolu s ostatními opatřeními vlády zmírnit pandemii zmíněného viru. A co za úmyslné šíření hrozí? Nejpřísnější odstavec ustanovení § 152 trestního zákoníku hrozí až dvanáctiletým trestem odnětí svobody. Šíření SARS-CoV-2 je nyní považováno za trestný čin. Po mimořádném jednání vlády toto opatření oznámil premiér Andrej Babiš.

    Číst více
  • 13. 3. 2020

    Mimořádná opatření - dopravci

    Co je zakázáno?

    Číst více
  • 10. 3. 2020

    Mimořádná opatření - zavření škol

    Dne 10.3.2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví další mimořádní opatření týkající se zavření základních, středních a vysokých škol s účinností od 11.3.2020.

    Číst více
  • 6. 3. 2020

    Mimořádná opatření a rozhodnutí ke COVID-19

    V souvislosti s šířením koronaviru a z něj vycházejícího onemocnění COVID-19 dochází k mnoha neočekávaným komplikacím, pojďme se na ně podívat.

    Číst více
  • 4. 3. 2020

    Odměňování (mzda, plat, odměna z dohody a minimální mzda)

    Nevíte, proč se některým ze zaměstnanců vyplácí mzda a jiným plat a v případě uzavření dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, odměna, níže naleznete odpovědi a kromě jiného i výši minimální mzdy pro rok 2020.

    Číst více
  • 20. 2. 2020

    Odstupné

    Pokud zaměstnanec dostanete od zaměstnavatele výpověď, má nárok na finanční kompenzaci v podobě odstupného. Jaká je jeho výše a kdy zaměstnanci odstupné náleží? A může zaměstnavatel zaměstnanci vyplatit i vyšší částku, než stanovuje zákon?

    Číst více
  • 14. 2. 2020

    Alkohol na pracovišti

    Existují takové situace, kdy se může stát, že si ráno zaměstnanec nemůže být jistý, jestli by v práci při kontrole náhodou tzv. nenadýchal. Kvůli možným problémum s touto problematikou spojenou se tedy budu zabývat, jak postupovat při zjišťování alkoholu na pracovišti.

    Číst více
  • 28. 1. 2020

    Přerušení dodávky elektrické energie

    Energetický zákon výslovně upravuje oprávnění provozovatele distribuční soustavy přerušit dodávku elektrické energie a upravuje také podmínky, za kterých k přerušení dodávky ze strany provozovatele distribuční soustavy může dojít, jakož i další základní práva a povinnosti všech subjektů spojené s výrobou, přenosem a distribucí elektřiny.

    Číst více
  • 22. 1. 2020

    Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

    Mateřská - očekáváte příchod prvního potomka a lámete si hlavu, kdy vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství? A splňujete vůbec podmínky pro její čerpání? Náš článek na vaše otázky odpoví.

    Číst více
  • 10. 1. 2020

    Narovnání v přestupkovém řízení

    Mimo běžné formy skončení řízení o přestupku zakotvuje zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich s účinností od 1. 7. 2017 právní institut narovnání. Jde o odklon od standardního skončení řízení (např. zastavení, rozhodnutí o vině), který nachází svůj původ v trestním právu.

    Číst více
  • 3. 1. 2020

    Odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli

    Jaká jsou zákonná pravidla pro uplatnění náhrady škody způsobené zaměstnancem?

    Číst více
  • 23. 12. 2019

    Poškozené, zpožděné a ztracené zavazadlo v letecké přepravě

    Víte, jak se zachovat, když vám letecká společnost poškodí přepravované zavazadlo, popř. co dělat v situaci, kdy svůj kufr marně vyhlížíte na pásu a on ne a ne přijet? Pokud si nejste jistí, jaké důkazy si opatřit, na co máte nárok a u koho a v jaké lhůtě ho uplatnit, čtěte dále.

    Číst více
  • 16. 12. 2019

    Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců

    Zaměstnavatelé mají povinnost vytvářet zaměstnancům takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce a zajišťovat pro zaměstnance pracovnělékařské služby. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké jsou druhy pracovnělékařských prohlídek? Co zaměstnavatel nesmí připustit a jaké povinnosti má naopak zaměstnanec?

    Číst více
  • 6. 12. 2019

    Zrušení trvalého pobytu

    Zjistili jste, že jste u sebe přihlásili osobu k trvalému pobytu a následně vyšly najevo skutečnosti, které kdybyste věděli dříve, rozhodli byste se úplně jinak a tento krok neučinili? Přečtěte si náš článek, ve kterém naleznete veškeré informace týkající se tohoto tématu.

    Číst více
  • 25. 11. 2019

    Pomluva - právní aspekty a možnosti obrany

    Pomluvou rozumíme závažný zásah do osobnosti pomlouvané osoby v důsledku šíření nepravdivých údajů a informací o této osobě ústně, písemně, tiskem, na internetu apod., kdy toto jednání je způsobilé narušit soukromí pomlouvaného, negativně zasáhnout do jeho pracovního života, poškodit jeho dobrou pověst u spoluobčanů či mu způsobit jinou újmu.

    Číst více
  • 21. 11. 2019

    Rozšířené klišé „výpověď dohodou“ - je to vůbec možné?

    Pokud se jako zaměstnanec rozhodnete odejít z vašeho zaměstnání, můžete pracovní poměr ukončit buď výpovědí bez uvedení důvodu, či se se zaměstnavatelem můžete na ukončení pracovního poměru dohodnout.

    Pokud se však rozhodne zaměstnavatel pro ukončení pracovního poměru se svým zaměstnancem, může pracovní poměr ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů a musí přitom dodržovat podmínky a pravidla daná zákoníkem práce.

    Číst více
  • 14. 11. 2019

    Odstranění nežádoucí vegetace ze sousedního pozemku

    Každý, kdo má svůj rodinný domek, zpravidla ví, jaké to je mít sousedy. Bohužel, ne vždycky je se sousedy dobrá domluva. Problémy mohou vznikat dokonce i kvůli keřům nebo stromům.

    Číst více
  • 22. 10. 2019

    Poplatek za vyčištění zboží při odstoupení od smlouvy.

    Odstoupili jste od kupní smlouvy, prodejce vaše odstoupení uznal, ale současně vám naúčtoval jakýsi poplatek za vyčištění zboží? Má na to prodejce vůbec právo?

    Číst více
  • 8. 10. 2019

    Zaměstnanecké dílo

    Zaměstnanecké dílo - dílo vytvořené při plnění povinností vyplývajících z pracovněprávního vztahu.

    Číst více
  • 30. 9. 2019

    Na co si dát pozor na dovolené v zahraničí

    Chcete se dozvědět, jak se připravit na cestu tak, aby proběhla bez komplikací? Za jaké chování hrozí turistům v zahraničí vysoké pokuty, jaké suvenýry je zakázáno si z dovolené přivézt a mnohé další? V takovém případě čtěte dále.

    Číst více
  • 19. 9. 2019

    Přepis silničního vozidla

    Dnešní článek se věnuje přepisu motorových vozidel v registru silničních vozidel a častým problémům s tím spojených – neprovedení přepisu vozidla, spáchání přestupku před provedením přepisu a po předání daného vozidla, kdy níže uvedený postup obecně uvádí, jak je vhodné postupovat, aby se původní majitel v pozici prodávajícího vyhnul případným budoucím problémům, nebo je alespoň eliminoval. Článek dopadá na situace, kdy vlastník a provozovatel jsou osoby totožné.

    Číst více
  • 5. 9. 2019

    Příspěvek do fondu ČKP

    Dostali jste někdy výzvu od České kanceláře pojistitelů (ČKP) ohledně úhrady jakéhosi příspěvku? Pokud ne, tak patříte mezi naprostou většinu vlastníků/provozovatelů vozidel, kteří vždy měli své povinné ručení v pořádku. Nicméně subjektů, kteří svou povinnost danou zákonem č. 168/1999 Sb.,  o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, neplní, byť třeba nevědomky, jsou i tak desítky tisíc. Pojďme si říci, koho přesně se daný příspěvek týká a kdo je povinen jej ČKP uhradit.

    Číst více
  • 2. 9. 2019

    Osobní bankrot a oddlužení

    Nedaří se vám splácet vaše dluhy? Je proti vám vedeno několik exekucí? Nevíte, jak z této situace ven? Přečtěte si, na koho se obrátit, když se chcete dluhů zbavit, a jak probíhá oddlužení.

    Číst více
  • 27. 8. 2019

    Překážky v práci na straně zaměstnance

    Nejste si zcela jisti, co můžete považovat za překážku v práci na straně zaměstnance? Přinášíme vám jejich souhrnný přehled včetně základních zákonných ustanovení.

    Číst více
  • 22. 8. 2019

    Odstoupení od smlouvy bez udání důvodu

    Každý z nás se někdy dostal do situace, kdy si nebyl jistý, jestli může zboží prodejci vrátit bez uvedení důvodu, do kdy to smí udělat apod. V následujícím článku se proto pokusíme objasnit, kdy a za jakých podmínek smíte od smlouvy bez udání důvodů odstoupit.

    Číst více
  • 9. 8. 2019

    Převod nemovitosti mezi příbuznými

    Uvažujete o převedení nemovitosti na svého příbuzného, ale nevíte, jestli za převod budete muset platit nějaké daně? Jaké jsou rozdíly mezi kupní a darovací smlouvou z pohledu daní? A jak postupovat ve chvíli, kdy máte v ruce podepsanou smlouvu?

    Číst více
  • 2. 8. 2019

    Spory o hranice pozemků aneb čí je plot?

    Český právní řád používá pro označení hranice mezi sousedícími pozemky pojem „rozhrada“. Rozhradou může být cokoli, co odděluje dva pozemky od sebe navzájem. Nemusí se přitom jednat pouze o plot či zeď, ale může se jednat také o meze, strouhy, živé ploty, brázdy, stromořadí a jiné přírodní či uměle vytvořené hranice.

    Číst více
  • 30. 7. 2019

    Co všechno byste měli vědět, než se rozhodnete ukončit manželství

    Rozvod. Zážitek, který by si nejeden z nás nejraději odpustil. Přináší emocionální a mnohdy i finanční nápor.

    Číst více
  • 16. 7. 2019

    Nárok na odškodnění v případě zpoždění letu

    Víte, za jakých podmínek vám vzniká nárok na odškodnění, jakou výši můžete požadovat, u koho nárok uplatnit a v jaké lhůtě? To vše a mnohé další se dozvíte v tomto článku.

    Číst více
  • 10. 7. 2019

    Odmítli Vám po vybalení zboží uznat vrácení ve lhůtě 14 dnů kvůli hygienickým důvodům?

    Při koupi na dálku máte nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, ale jsou i situace, kdy to možné není. Jedním z nich jsou hygienické důvody. Kdy lze reálně ze strany prodejce tuto výjimku z odstoupení od smlouvy využít a kdy naopak dochází k jejímu zneužívání?

    Číst více
  • 2. 7. 2019

    Karenční doba od 1. července 2019 opět zrušena

    Co je to tzv. karenční doba? A co zákonodárce vedlo k jejímu opětovnému zrušení? Nejen to se dozvíte v našem dnešním článku.

    Číst více
  • 26. 6. 2019

    Běžná údržba a drobné opravy v bytě

    Víte, které náklady hradíte jako nájemce bytu? Které náklady za běžnou údržbu a drobné opravy nese pronajímatel a které nesete vy? A můžete si s pronajímatelem v nájemní smlouvě rozdělit náklady jinak? To vše se dozvíte v následujícím článku.

    Číst více
  • 19. 6. 2019

    Koupě ojetého vozidla

    Kupujete ojeté vozidlo? Dobrá kupní smlouva je alfou a omegou. Víte, co v ní nesmí chybět?

    Číst více
  • 12. 6. 2019

    Výpověď nájmu bytu na dobu určitou ze strany nájemce

    Jakým způsobem můžete jako nájemce vypovědět nájem na dobu určitou, když je doba nájmu pevně stanovena? Odpověď najdete v našem článku.

    Číst více
  • 7. 6. 2019

    Kdy sepsat záznam o dopravní nehodě?

    Lámete si hlavu, kdy sepsat záznam o dopravní nehodě, aby vše proběhlo, jak má? Pokud ano, přečtěte si náš článek!

    Číst více
  • 3. 6. 2019

    Insolvenční rejstřík - co, jak a kde?

    Co je insolvenční rejstřík, k čemu slouží a co všechno se z něj můžeme dozvědět? Jak se do insolvenčního rejstříku dostat a jak v něm vyhledávat? Insolvenční rejstřík vám o druhé smluvní straně může mnohé napovědět.

    Číst více
  • 21. 5. 2019

    Diskriminace a šikana na pracovišti

    Co znamená diskriminace nebo šikana na pracovišti jako je například mobbing nebo bossing? Jak se projevují a jak se šikaně či diskriminaci na pracovišti bránit? Čtěte dále!

    Číst více
  • 13. 5. 2019

    Co je vhodné vědět před cestou autem do Chorvatska

    Chystáte se v létě vyrazit na dovolenou k Jaderskému moři? Vyhněte se překvapení a přečtěte si, jak se zachovat při dopravní nehodě, za co vám hrozí pokuta či zda vám může policie zadržet cestovní doklad. 

    Číst více
  • 7. 5. 2019

    Jak se dostat k výplatě, když zaměstnavatel skončí v insolvenci?

    Jak jste jako zaměstnanci chráněni, když vám zaměstnavatel nedá výplatu a vyhlásí tzv. insolvenci? Dostanete se nějakým způsobem k penězům za odvedenou práci? Jaké máte podle zákona možnosti?

    Číst více
  • 23. 4. 2019

    Ukončení smlouvy o dodávce energií

    Rádi byste změnili svého dodavatele energií nebo ukončili nevýhodnou smlouvu, kterou jste uzavřeli s podomním prodejcem u vás doma, ale nevíte, jak to můžete udělat, aniž byste se nevystavili sankcím za ukončení smlouvy? V následujícím článku najdete některé z možností a způsobů pro ukončení takové smlouvy

    Číst více
  • 16. 4. 2019

    Vyškrtnutí věci ze soupisu movitého majetku

    Jak postupovat, když k Vám přijde exekutor a kromě věcí dlužníka chce zabavit věci i vám? Přečtěte si náš stručný návod.

    Číst více
  • 10. 4. 2019

    Jak podat trestní oznámení?

    Už jste se někdy ocitli v nepříjemné situaci, kdy se jako jediné řešení nabízelo obrátit se na Policii České republiky, ale nevěděli jste, jak to máte udělat? V tomto článku naleznete, jak nejlépe postupovat při podání trestního oznámení.

    Číst více
  • 28. 3. 2019

    Co je dobré vědět, když chcete bydlet v nájmu

    Několik základních informací o právech a povinnostech nájemce a pronajímatele, které je dobré znát již ve chvíli, kdy nájemní smlouvu uzavíráte. 

    Číst více
  • 21. 3. 2019

    Když vám chce dát zaměstnavatel výpověď

    Článek o tom, kdy vám zaměstnavatel může dát výpověď a kdy naopak nikoliv. A jak je to pak s výpovědní dobou​​​​?

    Číst více
  • 8. 3. 2019

    Jak je to s dlužnou mzdou?

    Stručný návod, jak postupovat, když vám zaměstnavatel dluží mzdu a od kdy s tím můžete něco dělat. 

    Číst více
  • 12. 2. 2019

    Neplatné rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem

    Důležité informace, co a jak je nutné udělat, když si myslíte, že s vámi zaměstnavatel neplatně ukončil pracovní poměr, ať již výpovědí, okamžitým zrušením či ve zkušební době.

    Číst více
  • 14. 11. 2018

    Když soused dělá v noci hluk

    Článek o tom, jak můžete postupovat a na koho se můžete obrátit, když váš soused v noci dělá hluk a vás už to prostě nebaví.

    Číst více
  • 18. 10. 2018

    Obvinění z dopravní nehody a pojišťovna

    V článku se dozvíte, jaké máte povinnosti vůči své pojišťovně povinného ručení, když se vám stane dopravní nehoda, jak požádat o pomoc svoji havarijní pojišťovnu a kdy kontaktovat majitele vozidla, pokud nabourané auto není vaše.

    Číst více
  • 12. 4. 2018

    Jak je to s potřebnými doklady, když cestujeme po EU?

    Jaké doklady si nezapomenout a na co myslet při cestách do zahraničí v rámci Evropské unie, když chcete předejít nemilým překvapením, například při kontrole ze strany policie? 

    Číst více
  • 23. 3. 2018

    Reklamace zboží v obchodě krok za krokem

    Jak postupovat, když v pozici spotřebitele reklamujete zboží zakoupené v obchodě? Do kdy musí prodávající reklamaci vyřídit? 

    Číst více

Filtrujte články

30. 9. 2024

Jak se řeší dopravní přestupky v Německu u řidičů nákladního automobilu?

Jste majitelem firmy s nákladní kamionovou dopravou a vaši řidiči často cestují přes Německo? Pak byste určitě měli vědět, jakým způsobem se řeší dopravní přestupky zjištěné z automatizovaného systému. A to například překročení rychlosti či nedodržení bezpečného odstupu.​​​​​

515 hodnocení
11. 9. 2024

Poručenství aneb kdo se postará o vaše děti, když vy nemůžete

Asi každý rodič se dříve nebo později zamýšlí nad otázkou, kdo se postará o jeho děti v případě, když by došlo na nejhorší. Budou muset do dětského domova? Bude o ně pečovat nejbližší rodina, i když spolu nevycházíte? Je možné pečující osobu vybrat dopředu? Všechny důležité odpovědi najdete v našem článku.
 

517 hodnocení
2. 9. 2024

Nekupujete náhodou auto v exekuci? Poradíme, jak se vyhnout dlužníkům

Chystáte se pořídit ojeté auto? Nezapomeňte si prodejce důkladně prověřit. Pokud je auto postiženo v exekuci, mohlo by vám to po koupi způsobit celou řadu finančních starostí. Vymáhání kupní ceny od dlužníka pak může být prakticky nemožné. V tomto článku vám poradíme, jak se takovým problémům spolehlivě vyvarovat. 

509 hodnocení
26. 8. 2024

U DPP se od roku 2025 mění limity. Na co si firmy a zaměstnanci mají dát pozor?

Pravidla u DPP (dohod o provedení práce) se výrazně mění. Od 1. ledna 2025 bude platit nový systém výpočtu odvodů, což by vám rozhodně nemělo uniknout. Zjistěte, co ještě letos platí a jaké novinky přinese příští rok. Ať už jste zaměstnancem nebo zaměstnavatelem, tyto informace vám přijdou vhod.

514 hodnocení
19. 8. 2024

Může dát zaměstnanec či zaměstnavatel výpověď e-mailem či SMS zprávou?

Může být výpověď z pracovního poměru doručená e-mailem nebo SMS zprávou vůbec platná? V dnešní digitální době, kdy stále více komunikace probíhá online, se tato otázka stává čím dál aktuálnější. Co na to říká zákon a jaké mohou být důsledky takového postupu? Podívejte se, jak se moderní technologie střetávají s pracovním právem.

552 hodnocení
8. 8. 2024

Dohoda o vině a trestu: kdy se vyplatí a jaké benefity nabízí?

Byli jste obviněni ze spáchání trestného činu a je proti vám vedeno trestní řízení? Pak vám doporučujeme poradit se se svým právním zástupcem, zda by ve vašem případě nebyla vhodným řešením dohoda o vině a trestu. Za jakých okolností ji lze využít? A jaké benefity přináší? To se dozvíte v následujícím článku.​​​​​​

517 hodnocení

Nenašli jste, co jste hledali?