Právo pro všechny

Vaše pomocná ruka v džungli českého práva

Vybrané články

 • 19. 10. 2020

  Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

  Termín „rodičovská“ v sobě pro mnohé zahrnuje jak rodičovskou dovolenou, tak rodičovský příspěvek. Je však nutné pamatovat na to, že se jedná o dva různé pojmy. V tomto článku si vysvětlíme, v čem se tyto pojmy liší a zodpovíme si odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně rodičovského příspěvku i rodičovské dovolené.

  Číst více
 • 15. 10. 2020

  Nová mimořádná opatření

  V posledních dnech bylo vydáno hned několik mimořádných opatření, a to v poměrně rychlém sledu, některá byla krátkodobá a u jiných nová rušila starší. V současné chvíli v tom není úplně pořádek a i na oficiální stránce vlády, to chce trochu trpělivosti.

  Číst více
 • 12. 10. 2020

  Dohoda o pracovní činnosti

  Dohoda o pracovní činnosti je stejně jako dohoda o provedení práce jedním ze tří základních pracovněprávních vztahů, v nichž lze legálně vykonávat závislou práci v omezeném časovém rozsahu. Podíváme se na její náležitosti a v závěru článku provedeme srovnání s druhým typem dohody.

  Číst více
 • 5. 10. 2020

  Evidence na úřadu práce – odmítnutí nabídky vhodného zaměstnání

  Ocitli jste se v situaci, kdy hledáte nové zaměstnání a jste nahlášeni na úřadu práce? V tomto článku se dozvíte, jak zákon definuje vhodné zaměstnání a také zákonné důvody pro odmítnutí nabídky vhodného zaměstnání, jež vám úřad práce zprostředkuje.  ​​​

  Číst více
 • 29. 9. 2020

  Volno pro vedoucí, instruktory a vychovatele táborů a sportovních soustředění

  V případě, že jste jednou z výše uvedených osob a svůj volný čas trávíte pokusem o výchovu mládeže v organizaci, která se tomuto bohulibému záměru věnuje, mohla by vás zaujmout novela zákoníku práce, kterou bude s účinností od 1.1.2021 upravena možnost využití pracovního volna pro zaměstnance.

  Číst více
 • 21. 9. 2020

  Školní pobyt a povinné očkování

  Dne 1. května 2020 nabyla účinnosti novela zákona o ochraně veřejného zdraví, na jejímž základě došlo k několika významným změnám na poli ochrany veřejného zdraví. Účelem tohoto článku je zaměřit se na změny spjaté s novelou v oblasti povinného očkování dětí, které se účastní zotavovacího pobytu či školy v přírodě. 

  Číst více
 • 16. 9. 2020

  Silniční kontrola (část II.)

  V předchozím článku o silniční kontrole jsme se věnovali okruhu osob, které jsou oprávněny zastavit (nikoliv však kontrolovat) vaše vozidlo, a též jsme shrnuli, jaké doklady musíte mít při řízení vozidla u sebe. Na silnici se však můžete setkat i s provedením prohlídky vašeho vozidla, a dokonce vám může být zabráněno v jízdě nebo vám může být zadržen řidičský průkaz. Za jakých okolností se tak může stát? Čtěte dále.

  Číst více
 • 8. 9. 2020

  Kindergeld od A do Z

  Dojíždíte za prací do Spolkové republiky Německo a máte děti? Následující informace vám vyjasní, co se pod tímto pojmem skrývá, kdo má nárok na jeho poskytnutí a jak dosáhnout jeho vyplacení.

  Číst více
 • 31. 8. 2020

  Práva a povinnosti při nahlížení do zdravotnické dokumentace

  Setkali jste se se situací, kdy vám poskytovatel zdravotních služeb nechtěl ukázat vaše údaje ze zdravotnické dokumentace či kopie lékařských zpráv? A když už nemocnice svolila k tomu, že do své zdravotnické dokumentace nahlédnete, vyžadovala za výkon vašeho práva vysoký finanční obnos? Po přečtení tohoto článku si budete více vědomi svých práv – toho, co si k vám nemocnice či lékař může podle zákona dovolit, když budete žádat o informace ze zdravotnické dokumentace, a naopak toho, co vám podle zákona nemůže odepřít. 

  Číst více
 • 24. 8. 2020

  Právní rámec postavení zařízení sloužícího k myslivosti v honitbě

  Ne jednoho myslivce v průběhu svých loveckých dnů zajímalo, v jakém případě může v honitbě, ke které patří, postavit zařízení sloužící k myslivosti (dále jen také jako zařízení). K těmto zařízením patří například krmelec, posed a také i méně známý políček pro zvěř. V tomto článku se budeme zabývat, co je zapotřebí pro to, aby bylo takové zařízení postaveno v honitbě v souladu se zákonem.

  Číst více
 • 13. 8. 2020

  Uzavření manželství s cizincem v České republice

  Chystáte svatbu se svou drahou polovičkou, která není českým občanem, a chcete se dozvědět více o možných administrativních nástrahách a specifických požadavcích českých úřadů? Pokud vaše odpověď zní ano, více se dočtete níže.

  Číst více
 • 27. 7. 2020

  Silniční kontrola (část I.)

  Ať už vyrazíte s vozidlem kamkoliv, musíte počítat s tím, že vás na silnici může potkat silniční kontrola. Jak by správně měla probíhat tato ne vždy příjemná a mnohdy obávaná součást provozu na pozemních komunikacích? V prvním článku se podíváme na to, kdo je oprávněn vaše vozidlo zastavit a jaké doklady musíte mít jakožto řidič při řízení vozidla u sebe.

  Číst více
 • 20. 7. 2020

  Syndrom zavrženého rodiče

  Se syndromem zavrženého rodiče se v praxi setkáváme zejména u dětí po rozchodu či rozvodu rodičů. Jaký vliv má tento psychologický fenomén na zdraví dítěte a jaký má význam z právního hlediska? 

  Číst více
 • 13. 7. 2020

  Vydání nového a prodloužení stávajícího zbrojního průkazu

  V poslední době se stává střelba čím dál více oblíbeným koníčkem a s ní souvisí také vlastnictví zbraní či zbrojního průkazu. V tomto článku se budeme věnovat problematice získání či případnému obnovení zbrojního průkazu u fyzických osob.

  Číst více
 • 7. 7. 2020

  Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství? (část II.)

  Narození vašeho potomka se blíží a nejste si jisti, v jaké výši a kdy máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Nemáte pracovní poměr na dobu neurčitou a nevíte, jaký má tato skutečnost dopad na peněžitou pomoc v mateřství? Pak čtěte dále...

  Číst více
 • 29. 6. 2020

  Kompenzace v případě zrušení letu

  Víte, v jakých případech můžete u leteckého dopravce uplatnit nárok na odškodnění v případě zrušeného letu a jakou výši odškodnění požadovat? To vše a mnohé další si můžete přečíst níže.

  Číst více
 • 22. 6. 2020

  Vyvlastňovací řízení

  Přestože je vlastnické právo právem absolutním, působícím vůči všem a jeho ochrana je zakotvena Listinou základních práv a svobod, ale také řadou právních institutů, právní řád počítá i se situacemi, kdy je třeba toto právo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. V tomto článku se budeme věnovat vyvlastňovacímu řízení jako procesu, od podání žádosti o vyvlastněnípo vydání rozhodnutí ze strany vyvlastňovacího úřadu.

  Číst více
 • 15. 6. 2020

  Vyvlastnění – pojmy, podmínky, náhrady

  Někdy je třeba vlastnické právo odejmout nebo omezit. Jedním z takových případů je vyvlastnění, o němž je rozhodováno ve vyvlastňovacím řízení. Vyvlastnění je tedy odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku či stavbě. V tomto článku se budeme zabývat pojmy souvisejícími s vyvlastněním, podmínkami vyvlastnění a náhradami za vyvlastnění. Navážeme dalším článkem, kde blíže popíšeme proces samotného řízení o vyvlastnění.

  Číst více
 • 8. 6. 2020

  Kupní smlouva na nemovitost

  Kupní smlouva je nejdůležitějším dokumentem v procesu prodeje či koupě nemovitosti. Jaké nezbytné základní náležitosti by kupní smlouva měla obsahovat?

  Číst více
 • 1. 6. 2020

  Dohoda o provedení práce: Jak funguje a kdy se vyplatí

  Namísto klasického pracovního poměru si můžete vydělávat takzvaně na dohodu. V tomto článku se nejprve podíváme na dohodu o provedení práce, na to, jak tato dohoda funguje, jaké jsou její klady a zápory. V některém z následujících článků se zaměříme na dohodu o pracovní činnosti a závěrem na srovnání obou typů dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

  Číst více
 • 25. 5. 2020

  Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance v případě nevyplacení mzdy, či platu

  Určitě se mnohým z vás stalo, že vám zaměstnavatel uhradil pouze část mzdy, či platu, anebo v horším případě vám výplatu po splatnosti ještě nezaplatil. V následujícím článku naleznete jednu z možností, jak v souladu se zákonem ukončit pracovněprávní vztah, když vám za odvedenou práci zaměstnavatel včas nezaplatí.

  Číst více
 • 22. 5. 2020

  Vláda schválila nové dotační programy pro firmy a OSVČ

  Vláda chystá další dotace a programy pro firmy a podnikatele zasažené koronavirem. Přečtěte si, na co všechno mají nárok. ​​​​​​

  Číst více
 • 19. 5. 2020

  Odpovědnost zaměstnance za ztrátu svěřených věcí

  Rozhodli jste se cestou z práce udělat si radost a zajít si do oblíbeného obchodu koupit si něco pěkného na sebe a doma jste zjistili, že jste ve zkušební kabince zapomněli pracovní notebook?A po návratu do obchodu jste ho již zde nenalezli? Odpovídáte zaměstnavateli za věci, které jsou vám svěřeny při výkonu práce? V jaké výši a za jakých podmínek?

  Číst více
 • 14. 5. 2020

  Rozvolňování opatření po 11. květnu 2020

  Od pondělí 11. května přichází další dvě vlny rozvolňování vládních opatření. Přečtěte si, co všechno je momentálně povoleno a na co si ještě budeme muset počkat.

  Číst více
 • 11. 5. 2020

  Nároky při pracovním úrazu

  Co když utrpíte pracovní úraz? Víte, na co vše máte od zaměstnavatele nárok? V tomto článku podrobně probereme veškeré nároky, které vám mohou v případě pracovního úrazu ze zákona vzniknout.

  Číst více
 • 5. 5. 2020

  Němci zpřísňují pravidla dopravního provozu. Řidiči si za své prohřešky připlatí

  Na podzim roku 2019 navrhl německý ministr dopravy Andreas Scheuer nová opatření v dopravě. Ty mají podpořit cyklisty a chodce a přísněji potrestat řidiče, kteří nerespektují pravidla silničního provozu. ​​​​​

  Číst více
 • 29. 4. 2020

  Nouzový stav bude v České republice trvat pouze do 17. května

  Včera, dne 28. 4. 2020, poslanecká sněmovna rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 17. května. Původní návrh vlády o prodloužení do 25. května byl nakonec zamítnut. Vláda však připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví, která má restrikce z nouzového stavu zachovat i po jeho ukončení. ​​​

  Číst více
 • 24. 4. 2020

  Aktuálně - dopad SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu

  Zákon č. 185/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu, účinný od 24. 4. 2020.

  Číst více
 • 22. 4. 2020

  Uvolňování vládních opatření a podmínky nového provozu

  Od pondělí 20. dubna začíná první fáze uvolňování opatření. Ta je nově aktualizována o doporučení a požadavky od Ministerstva zdravotnictví, které musí být přísně dodržovány. Pokud by se epidemie koronaviru zhoršila, některé z těchto opatření se budou znovu obnovovat. ​​​

  Číst více
 • 20. 4. 2020

  Nejčastější otázky a odpovědi ohledně kompenzačního bonusu pro OSVČ

  9. dubna 2020 byl parlamentem schválen zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ v hodnotě 25 000 korun. V souvislosti s tímto rozhodnutím se ze strany žadatelů spustila vlna otázek, na které oficiálně odpovídá Ministerstvo financí. ​​​​​​

  Číst více
 • 16. 4. 2020

  Vláda má plán až do června

  Včera vláda představila plán, podle kterého budou uvolňovat mimořádná omezení. Začnou se otvírat služby, obchody, restaurace, dalším uvolněním budou svatby a hromadné akce do padesáti osob. Následně se vrátí žáci do škol a školských zařízení.

  Číst více
 • 14. 4. 2020

  Aktuálně – jak je to v současné době s omezením volného pohybu a kdo má výjimku na používání ochranných pomůcek?

  Současný stav se neustále mění. Co aktuálně platí při nouzovém stavu? Shrnutí aktuální situace naleznete v následujícím článku.

  Číst více
 • 9. 4. 2020

  OSVČ mají nárok na 25 tisíc korun

  V důsledku koronaviru budou mít OSVČ nárok na bonus 25 tisíc korun. Na podporu, která trvá od 12. 3. až do konce dubna mají nárok OSVČ za splněných níže uvedených podmínek, nezáleží ale na výši či poklesu příjmu v roce 2019/2020.

  Číst více
 • 7. 4. 2020

  Aktualizace mimořádných opatření

  Aktuální situaci je důležité neustále sledovat, podívejte se na úpravu některých opatření, se kterými přichází vláda.

  Číst více
 • 3. 4. 2020

  Aktuální situace – vláda předloží Parlamentu balík zákonů na pomoc s koronavirem

  Ve středu 1. 4. 2020 vláda schválila několik návrhů zákonů, které předloží Parlamentu k projednání ve stavu legislativní nouze. V těchto zákonech je celá řada dalších kroků, které mají zmírnit následky epidemie koronaviru na společnost. Kabinet také požádá o prodloužení trvání nouzového stavu, až do 11. 5. 2020.

  Číst více
 • 2. 4. 2020

  Aktualizace programu Antivirus (kurzarbeit)

  Vláda upravila parametry programu Antivirus, díky kterému se má udržet co nejvyšší zaměstnanost. Program má pomoct zaměstnavatelům s výplatou mezd. A klade si za cíl nepropouštění zaměstnanců i v případě, že pro ně firmy nemají v současné situaci dost práce. Program se rozběhne 6. 4. 2020.

  Číst více
 • 30. 3. 2020

  Epidemie koronaviru – dávky, úlevy, půjčky

  V České republice vláda spouští řadu podpůrných programů a úlev. Na co mají nárok OSVČ, zaměstnanci, jaké je aktuální ošetřovné či podpora v nezaměstnanosti? Všechny užitečné informace naleznete v následujícím článku. ​​

  Číst více
 • 27. 3. 2020

  Nová opatření v nouzovém stavu

  Včera (26. 3. 2020) vláda, resp. v některých případech Ministerstvo zdravotnictví, rozhodli o řadě nových či úpravě stávajících opatření, zároveň byly některé z předchozích vládních návrhů schváleny ve zkráceném řízení parlamentem. Po dobu omezení dále vláda bude podporovat živnostníky, kterým nařízení omezila podnikání. Ven se může nově chodit pouze ve dvou, kromě výjimek.

  Číst více
 • 26. 3. 2020

  Koronavirus a školství – jak pandemie ovlivní chod škol, maturity a přijímací zkoušky?

  Pandemie koronaviru se silně dotkla také oblasti školství. Jaká opatření učinila vláda pro ochranu škol a studentů? A jakou právní pomoc můžete od nás v této situaci obdržet?

  Číst více
 • 24. 3. 2020

  Prodloužení omezení pohybu, další kroky na podporu zaměstnavatelů a další opatření

  Nejméně do 1. 4. 2020 (do 6:00) bude platit omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti. Vláda o prodloužení mimořádného opatření proti šíření koronaviru rozhodla včera 23. 3. 2020. Dále schválila další protikrizová opatření na podporu zaměstnavatelů, OSVČ i zemědělců. Vláda předloží poslanecké sněmovně ke schválení nový schodek státního rozpočtu, a to ve výši 200 miliard korun.

  Číst více
 • 23. 3. 2020

  Ochranná opatření pro podnikatele a pomoc státu

  V důsledku vládních nařízeních včetně uvalení karantény muselo mnoho podnikatelů uvést své podnikání do krizového režimu či ho zcela pozastavit. Jaká opatření pro ochranu podnikatelů vláda schválila? ​​​​​

  Číst více
 • 20. 3. 2020

  Covid-19 v ČR

  Aktuální shrnující informace.

  Číst více
 • 20. 3. 2020

  Pracovněprávní souvislosti spojené s Covid-19

  Mám nařízenou karanténu, jak vysokou náhradu mzdy mohu očekávat?

  Číst více
 • 19. 3. 2020

  Vláda schválila zákaz vycházení bez ochrany nosu a úst

  Jako další opatření v boji s koronavirem vláda schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst (v jakékoliv podobě od respirátorů a roušek po šátky), který platí od včerejší půlnoci.

  Číst více
 • 18. 3. 2020

  Zákaz reexportu léků do zahraničí i možnost vedlejších výdělků pro členy bezpečnostních složek

  Vláda v úterý 17. 3. 2020 zakázala na mimořádném zasedání reexport léků do zahraničí. Dále zakázala možnost vedlejších výdělků pro členy bezpečnostních složek. ​​​​​

  Číst více
 • 17. 3. 2020

  Aktuální dění o koronaviru a daňová opatření na podporu zaměstnavatelů

  Jaká je aktuální situace koronaviru v Česku a jakými opatřeními pomáhá vláda svým občanům zvládat tuto krizi? Čtěte vyjádření Ministerstva zdravotnictví a financí.

  Číst více
 • 16. 3. 2020

  Karanténa na území ČR – co smíme a nesmíme?

  Vláda vyhlásila na našem území zákaz volného pohybu osob. Zároveň vláda rozhodla o dalších opatřeních, která ovlivní životy každého z nás. ​​

  Číst více
 • 13. 3. 2020

  Šíření koronaviru

  Dnes vláda zařadila SARS-CoV-2 na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Toto opatření má spolu s ostatními opatřeními vlády zmírnit pandemii zmíněného viru. A co za úmyslné šíření hrozí? Nejpřísnější odstavec ustanovení § 152 trestního zákoníku hrozí až dvanáctiletým trestem odnětí svobody. Šíření SARS-CoV-2 je nyní považováno za trestný čin. Po mimořádném jednání vlády toto opatření oznámil premiér Andrej Babiš.

  Číst více
 • 13. 3. 2020

  Mimořádná opatření - dopravci

  Co je zakázáno?

  Číst více
 • 10. 3. 2020

  Mimořádná opatření - zavření škol

  Dne 10.3.2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví další mimořádní opatření týkající se zavření základních, středních a vysokých škol s účinností od 11.3.2020.

  Číst více
 • 6. 3. 2020

  Mimořádná opatření a rozhodnutí ke COVID-19

  V souvislosti s šířením koronaviru a z něj vycházejícího onemocnění COVID-19 dochází k mnoha neočekávaným komplikacím, pojďme se na ně podívat.

  Číst více
 • 4. 3. 2020

  Odměňování (mzda, plat, odměna z dohody a minimální mzda)

  Nevíte, proč se některým ze zaměstnanců vyplácí mzda a jiným plat a v případě uzavření dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, odměna, níže naleznete odpovědi a kromě jiného i výši minimální mzdy pro rok 2020.

  Číst více
 • 20. 2. 2020

  Odstupné

  Pokud zaměstnanec dostanete od zaměstnavatele výpověď, má nárok na finanční kompenzaci v podobě odstupného. Jaká je jeho výše a kdy zaměstnanci odstupné náleží? A může zaměstnavatel zaměstnanci vyplatit i vyšší částku, než stanovuje zákon?

  Číst více
 • 14. 2. 2020

  Alkohol na pracovišti

  Existují takové situace, kdy se může stát, že si ráno zaměstnanec nemůže být jistý, jestli by v práci při kontrole náhodou tzv. nenadýchal. Kvůli možným problémum s touto problematikou spojenou se tedy budu zabývat, jak postupovat při zjišťování alkoholu na pracovišti.

  Číst více
 • 28. 1. 2020

  Přerušení dodávky elektrické energie

  Energetický zákon výslovně upravuje oprávnění provozovatele distribuční soustavy přerušit dodávku elektrické energie a upravuje také podmínky, za kterých k přerušení dodávky ze strany provozovatele distribuční soustavy může dojít, jakož i další základní práva a povinnosti všech subjektů spojené s výrobou, přenosem a distribucí elektřiny.

  Číst více
 • 22. 1. 2020

  Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

  Mateřská - očekáváte příchod prvního potomka a lámete si hlavu, kdy vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství? A splňujete vůbec podmínky pro její čerpání? Náš článek na vaše otázky odpoví.

  Číst více
 • 10. 1. 2020

  Narovnání v přestupkovém řízení

  Mimo běžné formy skončení řízení o přestupku zakotvuje zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich s účinností od 1. 7. 2017 právní institut narovnání. Jde o odklon od standardního skončení řízení (např. zastavení, rozhodnutí o vině), který nachází svůj původ v trestním právu.

  Číst více
 • 3. 1. 2020

  Odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli

  Jaká jsou zákonná pravidla pro uplatnění náhrady škody způsobené zaměstnancem?

  Číst více
 • 23. 12. 2019

  Poškozené, zpožděné a ztracené zavazadlo v letecké přepravě

  Víte, jak se zachovat, když vám letecká společnost poškodí přepravované zavazadlo, popř. co dělat v situaci, kdy svůj kufr marně vyhlížíte na pásu a on ne a ne přijet? Pokud si nejste jistí, jaké důkazy si opatřit, na co máte nárok a u koho a v jaké lhůtě ho uplatnit, čtěte dále.

  Číst více
 • 16. 12. 2019

  Pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců

  Zaměstnavatelé mají povinnost vytvářet zaměstnancům takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce a zajišťovat pro zaměstnance pracovnělékařské služby. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké jsou druhy pracovnělékařských prohlídek? Co zaměstnavatel nesmí připustit a jaké povinnosti má naopak zaměstnanec?

  Číst více
 • 6. 12. 2019

  Zrušení trvalého pobytu

  Zjistili jste, že jste u sebe přihlásili osobu k trvalému pobytu a následně vyšly najevo skutečnosti, které kdybyste věděli dříve, rozhodli byste se úplně jinak a tento krok neučinili? Přečtěte si náš článek, ve kterém naleznete veškeré informace týkající se tohoto tématu.

  Číst více
 • 25. 11. 2019

  Pomluva - právní aspekty a možnosti obrany

  Pomluvou rozumíme závažný zásah do osobnosti pomlouvané osoby v důsledku šíření nepravdivých údajů a informací o této osobě ústně, písemně, tiskem, na internetu apod., kdy toto jednání je způsobilé narušit soukromí pomlouvaného, negativně zasáhnout do jeho pracovního života, poškodit jeho dobrou pověst u spoluobčanů či mu způsobit jinou újmu.

  Číst více
 • 21. 11. 2019

  Rozšířené klišé „výpověď dohodou“ - je to vůbec možné?

  Pokud se jako zaměstnanec rozhodnete odejít z vašeho zaměstnání, můžete pracovní poměr ukončit buď výpovědí bez uvedení důvodu, či se se zaměstnavatelem můžete na ukončení pracovního poměru dohodnout.

  Pokud se však rozhodne zaměstnavatel pro ukončení pracovního poměru se svým zaměstnancem, může pracovní poměr ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů a musí přitom dodržovat podmínky a pravidla daná zákoníkem práce.

  Číst více
 • 14. 11. 2019

  Odstranění nežádoucí vegetace ze sousedního pozemku

  Každý, kdo má svůj rodinný domek, zpravidla ví, jaké to je mít sousedy. Bohužel, ne vždycky je se sousedy dobrá domluva. Problémy mohou vznikat dokonce i kvůli keřům nebo stromům.

  Číst více
 • 22. 10. 2019

  Poplatek za vyčištění zboží při odstoupení od smlouvy.

  Odstoupili jste od kupní smlouvy, prodejce vaše odstoupení uznal, ale současně vám naúčtoval jakýsi poplatek za vyčištění zboží? Má na to prodejce vůbec právo?

  Číst více
 • 8. 10. 2019

  Zaměstnanecké dílo

  Zaměstnanecké dílo - dílo vytvořené při plnění povinností vyplývajících z pracovněprávního vztahu.

  Číst více
 • 30. 9. 2019

  Na co si dát pozor na dovolené v zahraničí

  Chcete se dozvědět, jak se připravit na cestu tak, aby proběhla bez komplikací? Za jaké chování hrozí turistům v zahraničí vysoké pokuty, jaké suvenýry je zakázáno si z dovolené přivézt a mnohé další? V takovém případě čtěte dále.

  Číst více
 • 19. 9. 2019

  Přepis silničního vozidla

  Dnešní článek se věnuje přepisu motorových vozidel v registru silničních vozidel a častým problémům s tím spojených – neprovedení přepisu vozidla, spáchání přestupku před provedením přepisu a po předání daného vozidla, kdy níže uvedený postup obecně uvádí, jak je vhodné postupovat, aby se původní majitel v pozici prodávajícího vyhnul případným budoucím problémům, nebo je alespoň eliminoval. Článek dopadá na situace, kdy vlastník a provozovatel jsou osoby totožné.

  Číst více
 • 5. 9. 2019

  Příspěvek do fondu ČKP

  Dostali jste někdy výzvu od České kanceláře pojistitelů (ČKP) ohledně úhrady jakéhosi příspěvku? Pokud ne, tak patříte mezi naprostou většinu vlastníků/provozovatelů vozidel, kteří vždy měli své povinné ručení v pořádku. Nicméně subjektů, kteří svou povinnost danou zákonem č. 168/1999 Sb.,  o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, neplní, byť třeba nevědomky, jsou i tak desítky tisíc. Pojďme si říci, koho přesně se daný příspěvek týká a kdo je povinen jej ČKP uhradit.

  Číst více
 • 2. 9. 2019

  Osobní bankrot a oddlužení

  Nedaří se vám splácet vaše dluhy? Je proti vám vedeno několik exekucí? Nevíte, jak z této situace ven? Přečtěte si, na koho se obrátit, když se chcete dluhů zbavit, a jak probíhá oddlužení.

  Číst více
 • 27. 8. 2019

  Překážky v práci na straně zaměstnance

  Nejste si zcela jisti, co můžete považovat za překážku v práci na straně zaměstnance? Přinášíme vám jejich souhrnný přehled včetně základních zákonných ustanovení.

  Číst více
 • 22. 8. 2019

  Odstoupení od smlouvy bez udání důvodu

  Každý z nás se někdy dostal do situace, kdy si nebyl jistý, jestli může zboží prodejci vrátit bez uvedení důvodu, do kdy to smí udělat apod. V následujícím článku se proto pokusíme objasnit, kdy a za jakých podmínek smíte od smlouvy bez udání důvodů odstoupit.

  Číst více
 • 9. 8. 2019

  Převod nemovitosti mezi příbuznými

  Uvažujete o převedení nemovitosti na svého příbuzného, ale nevíte, jestli za převod budete muset platit nějaké daně? Jaké jsou rozdíly mezi kupní a darovací smlouvou z pohledu daní? A jak postupovat ve chvíli, kdy máte v ruce podepsanou smlouvu?

  Číst více
 • 2. 8. 2019

  Spory o hranice pozemků aneb čí je plot?

  Český právní řád používá pro označení hranice mezi sousedícími pozemky pojem „rozhrada“. Rozhradou může být cokoli, co odděluje dva pozemky od sebe navzájem. Nemusí se přitom jednat pouze o plot či zeď, ale může se jednat také o meze, strouhy, živé ploty, brázdy, stromořadí a jiné přírodní či uměle vytvořené hranice.

  Číst více
 • 30. 7. 2019

  Co všechno byste měli vědět, než se rozhodnete ukončit manželství

  Rozvod. Zážitek, který by si nejeden z nás nejraději odpustil. Přináší emocionální a mnohdy i finanční nápor.

  Číst více
 • 16. 7. 2019

  Nárok na odškodnění v případě zpoždění letu

  Víte, za jakých podmínek vám vzniká nárok na odškodnění, jakou výši můžete požadovat, u koho nárok uplatnit a v jaké lhůtě? To vše a mnohé další se dozvíte v tomto článku.

  Číst více
 • 10. 7. 2019

  Odmítli Vám po vybalení zboží uznat vrácení ve lhůtě 14 dnů kvůli hygienickým důvodům?

  Při koupi na dálku máte nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, ale jsou i situace, kdy to možné není. Jedním z nich jsou hygienické důvody. Kdy lze reálně ze strany prodejce tuto výjimku z odstoupení od smlouvy využít a kdy naopak dochází k jejímu zneužívání?

  Číst více
 • 2. 7. 2019

  Karenční doba od 1. července 2019 opět zrušena

  Co je to tzv. karenční doba? A co zákonodárce vedlo k jejímu opětovnému zrušení? Nejen to se dozvíte v našem dnešním článku.

  Číst více
 • 26. 6. 2019

  Běžná údržba a drobné opravy v bytě

  Víte, které náklady hradíte jako nájemce bytu? Které náklady za běžnou údržbu a drobné opravy nese pronajímatel a které nesete vy? A můžete si s pronajímatelem v nájemní smlouvě rozdělit náklady jinak? To vše se dozvíte v následujícím článku.

  Číst více
 • 19. 6. 2019

  Koupě ojetého vozidla

  Kupujete ojeté vozidlo? Dobrá kupní smlouva je alfou a omegou. Víte, co v ní nesmí chybět?

  Číst více
 • 12. 6. 2019

  Výpověď nájmu bytu na dobu určitou ze strany nájemce

  Jakým způsobem můžete jako nájemce vypovědět nájem na dobu určitou, když je doba nájmu pevně stanovena? Odpověď najdete v našem článku.

  Číst více
 • 7. 6. 2019

  Kdy sepsat záznam o dopravní nehodě?

  Lámete si hlavu, kdy sepsat záznam o dopravní nehodě, aby vše proběhlo, jak má? Pokud ano, přečtěte si náš článek!

  Číst více
 • 3. 6. 2019

  Insolvenční rejstřík - co, jak a kde?

  Co je insolvenční rejstřík, k čemu slouží a co všechno se z něj můžeme dozvědět? Jak se do insolvenčního rejstříku dostat a jak v něm vyhledávat? Insolvenční rejstřík vám o druhé smluvní straně může mnohé napovědět.

  Číst více
 • 21. 5. 2019

  Diskriminace a šikana na pracovišti

  Co znamená diskriminace nebo šikana na pracovišti jako je například mobbing nebo bossing? Jak se projevují a jak se šikaně či diskriminaci na pracovišti bránit? Čtěte dále!

  Číst více
 • 13. 5. 2019

  Co je vhodné vědět před cestou autem do Chorvatska

  Chystáte se v létě vyrazit na dovolenou k Jaderskému moři? Vyhněte se překvapení a přečtěte si, jak se zachovat při dopravní nehodě, za co vám hrozí pokuta či zda vám může policie zadržet cestovní doklad. 

  Číst více
 • 7. 5. 2019

  Jak se dostat k výplatě, když zaměstnavatel skončí v insolvenci?

  Jak jste jako zaměstnanci chráněni, když vám zaměstnavatel nedá výplatu a vyhlásí tzv. insolvenci? Dostanete se nějakým způsobem k penězům za odvedenou práci? Jaké máte podle zákona možnosti?

  Číst více
 • 23. 4. 2019

  Ukončení smlouvy o dodávce energií

  Rádi byste změnili svého dodavatele energií nebo ukončili nevýhodnou smlouvu, kterou jste uzavřeli s podomním prodejcem u vás doma, ale nevíte, jak to můžete udělat, aniž byste se nevystavili sankcím za ukončení smlouvy? V následujícím článku najdete některé z možností a způsobů pro ukončení takové smlouvy

  Číst více
 • 16. 4. 2019

  Vyškrtnutí věci ze soupisu movitého majetku

  Jak postupovat, když k Vám přijde exekutor a kromě věcí dlužníka chce zabavit věci i vám? Přečtěte si náš stručný návod.

  Číst více
 • 10. 4. 2019

  Jak podat trestní oznámení?

  Už jste se někdy ocitli v nepříjemné situaci, kdy se jako jediné řešení nabízelo obrátit se na Policii České republiky, ale nevěděli jste, jak to máte udělat? V tomto článku naleznete, jak nejlépe postupovat při podání trestního oznámení.

  Číst více
 • 28. 3. 2019

  Co je dobré vědět, když chcete bydlet v nájmu

  Několik základních informací o právech a povinnostech nájemce a pronajímatele, které je dobré znát již ve chvíli, kdy nájemní smlouvu uzavíráte. 

  Číst více
 • 21. 3. 2019

  Když vám chce dát zaměstnavatel výpověď

  Článek o tom, kdy vám zaměstnavatel může dát výpověď a kdy naopak nikoliv. A jak je to pak s výpovědní dobou​​​​?

  Číst více
 • 8. 3. 2019

  Jak je to s dlužnou mzdou?

  Stručný návod, jak postupovat, když vám zaměstnavatel dluží mzdu a od kdy s tím můžete něco dělat. 

  Číst více
 • 12. 2. 2019

  Neplatné rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem

  Důležité informace, co a jak je nutné udělat, když si myslíte, že s vámi zaměstnavatel neplatně ukončil pracovní poměr, ať již výpovědí, okamžitým zrušením či ve zkušební době.

  Číst více
 • 14. 11. 2018

  Když soused dělá v noci hluk

  Článek o tom, jak můžete postupovat a na koho se můžete obrátit, když váš soused v noci dělá hluk a vás už to prostě nebaví.

  Číst více
 • 18. 10. 2018

  Obvinění z dopravní nehody a pojišťovna

  V článku se dozvíte, jaké máte povinnosti vůči své pojišťovně povinného ručení, když se vám stane dopravní nehoda, jak požádat o pomoc svoji havarijní pojišťovnu a kdy kontaktovat majitele vozidla, pokud nabourané auto není vaše.

  Číst více
 • 12. 4. 2018

  Jak je to s potřebnými doklady, když cestujeme po EU?

  Jaké doklady si nezapomenout a na co myslet při cestách do zahraničí v rámci Evropské unie, když chcete předejít nemilým překvapením, například při kontrole ze strany policie? 

  Číst více
 • 23. 3. 2018

  Reklamace zboží v obchodě krok za krokem

  Jak postupovat, když v pozici spotřebitele reklamujete zboží zakoupené v obchodě? Do kdy musí prodávající reklamaci vyřídit? 

  Číst více

Filtrujte články

19. 10. 2020

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Termín „rodičovská“ v sobě pro mnohé zahrnuje jak rodičovskou dovolenou, tak rodičovský příspěvek. Je však nutné pamatovat na to, že se jedná o dva různé pojmy. V tomto článku si vysvětlíme, v čem se tyto pojmy liší a zodpovíme si odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně rodičovského příspěvku i rodičovské dovolené.

15. 10. 2020

Nová mimořádná opatření

V posledních dnech bylo vydáno hned několik mimořádných opatření, a to v poměrně rychlém sledu, některá byla krátkodobá a u jiných nová rušila starší. V současné chvíli v tom není úplně pořádek a i na oficiální stránce vlády, to chce trochu trpělivosti.

29. 9. 2020

Volno pro vedoucí, instruktory a vychovatele táborů a sportovních soustředění

V případě, že jste jednou z výše uvedených osob a svůj volný čas trávíte pokusem o výchovu mládeže v organizaci, která se tomuto bohulibému záměru věnuje, mohla by vás zaujmout novela zákoníku práce, kterou bude s účinností od 1.1.2021 upravena možnost využití pracovního volna pro zaměstnance.

21. 9. 2020

Školní pobyt a povinné očkování

Dne 1. května 2020 nabyla účinnosti novela zákona o ochraně veřejného zdraví, na jejímž základě došlo k několika významným změnám na poli ochrany veřejného zdraví. Účelem tohoto článku je zaměřit se na změny spjaté s novelou v oblasti povinného očkování dětí, které se účastní zotavovacího pobytu či školy v přírodě. 

16. 9. 2020

Silniční kontrola (část II.)

V předchozím článku o silniční kontrole jsme se věnovali okruhu osob, které jsou oprávněny zastavit (nikoliv však kontrolovat) vaše vozidlo, a též jsme shrnuli, jaké doklady musíte mít při řízení vozidla u sebe. Na silnici se však můžete setkat i s provedením prohlídky vašeho vozidla, a dokonce vám může být zabráněno v jízdě nebo vám může být zadržen řidičský průkaz. Za jakých okolností se tak může stát? Čtěte dále.

8. 9. 2020

Kindergeld od A do Z

Dojíždíte za prací do Spolkové republiky Německo a máte děti? Následující informace vám vyjasní, co se pod tímto pojmem skrývá, kdo má nárok na jeho poskytnutí a jak dosáhnout jeho vyplacení.

Nenašli jste, co jste hledali?