Články

Filtrujte články

14. 4. 2025

Kdy máte nárok na příspěvek na péči? Zjistěte, jaké podmínky je potřeba splnit

Pečujete o člena rodiny či blízkého, který se sám o sebe nedokáže postarat? Nebo se váš zdravotní stav zhoršil natolik, že jste odkázáni na každodenní pomoc sociálních služeb? V těchto životních nesnázích můžete mít nárok na příspěvek na péči. Zjistěte, zda splňuje potřebné podmínky. ​​​

7. 4. 2025

Určení a popření otcovství: Kdy rozhoduje DNA a kdy soud?

Otázky otcovství mají v právním řádu zásadní význam – nejen pro samotné dítě, ale i pro rodiče a stát. S otcovstvím se pojí nejen citová vazba, ale také řada právních důsledků: vyživovací povinnostdědická práva, nebo rodičovská odpovědnost. Český právní řád zná jak určení, tak popření otcovství, a každé z těchto řízení má svá pravidla.

24. 3. 2025

Náklady při reklamaci – kdo je musí zaplatit?

Reklamovali jste někdy vadné zboží nebo služby? Pak víte, že to nemusí být vždy rychlé, ani jednoduché. Během samotného procesu pak mohou vzniknout náklady, u kterých se přirozeně naskýtá otázka: Kdo je má platit? V tomto článku si vysvětlíme, na co si dát pozor a jak se domoci svých práv efektivně a bez zbytečných komplikací.


 

17. 3. 2025

Jak si počínat, pokud vás neoprávněně navštíví vykonavatel soudního exekutora

V předchozích článcích jsme se věnovali tomu, jak se bránit, pokud soudní exekutor zabavil váš majetek přesto, že vy nejste povinným v exekuci (dlužníkem), a povinný (dlužník) u vás jen bydlí. Jedna důležitá otázka ale zůstala otevřená: Musíte v takovém případě exekutora (přesněji jeho vykonavatele) vůbec vpustit do své domácnosti, nebo tomu můžete zabránit?

10. 3. 2025

Regres pojišťovny u povinného ručení: Kdy po vás mohou chtít peníze zpátky?

Většina z nás ví, že když někdo způsobí dopravní nehodu, škodu obvykle nezaplatí viník ale jeho pojišťovna, u které má sjednané povinné ručení. Věděli jste ovšem, že v některých případech může pojišťovna vyplacenou náhradu škody „chtít zpět“? Kdy se tak může stát a jak se tomu vyhnout? To vám prozradíme v tomto článku.


 

4. 3. 2025

Mohou se diety započítat do výživného? Zjistěte, co říká právo

Jezdíte často na služební cesty a platíte výživné? Pak vás možná napadlo, zda se diety – cestovní náhrady za stravování a další výdaje za služební cesty – počítají do příjmu, který ovlivní jeho výši. Někdo je považuje jen za kompenzaci nákladů, jiní upozorňují, že mohou zlepšit životní úroveň. Jak to vidí soudy a co na to říká Ústavní soud?


 

24. 2. 2025

Oprávněné použití zbraně

O oprávněném použití zbraně můžeme hovořit jak v civilní, tak ve veřejné sféře. My se však v tomto článku zaměříme pouze na oprávněné užití zbraně ve veřejné oblasti. Právní úpravu oprávněného použití zbraně jakožto jedné z okolností vylučujících protiprávnost ale nenajdeme jen v trestním zákoníku. ​​​


 

Nenašli jste, co jste hledali?